Muira puama

Exotická rastlina, ktorá sa využíva ako prírodné afrodiziakum

Ptychopetalum olacoides čiže muira purama, slovenský názvom voňatec vajcovitý je drobný stromček pôvodom z Amazónie. Jeho drobné biele kvietky majú vôňu pripomínajúcu jazmín, najviac benefitov má ale jeho koreň a kôra. V tradičnej brazílskej medicíne sa čaj z nich využíva po stáročia ako sexuálny stimulant a silné afrodiziakum, o ktorom sa verí, že podporuje sexuálnu potenciu, zlepšenie erekcie a obnovuje libido.

Ako pôsobí na zlepšenie erekcie?

Corpus cavernosum, teda kaverózne teleso, je hubovitá oblasť v penise, ktorá počas erekcie zadržiava krv. Muira puama by túto oblasť mala uvoľňovať, vďaka čomu sa do nej môže dostať väčšie množstvo krvi a výsledkom môže byť silnejšia a pevnejšia erekcia. Predpokladá sa tiež, že muira puama blokuje enzýmy, ktoré rozširujú krvné cievy, čo ešte viac podporuje prietok krvi genitáliami.

Účinok muira puama sa snažil vyvrátil či potvrdiť známy francúzsky sexuológ prof. Dr. Jacques Waynberg. Ten skúmal 262 mužov so zníženým libidom a problémami s erekciou, ktorým podával každý deň po dobu dvoch týždňov extrakt z muira puama. Viac ako 60% respondentov potom potvrdilo zvýšenie libida a viac ako polovica potom schopnosť dosiahnuť či zlepšiť erekciu.