Skvalén

Látka prirodzene sa vyskytujúca v pleti

Látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje napríklad v olivovom oleji, nájdeme ho však v telách zvierat, ľudí aj v rastlinách. Stará sa o pleť, je preto obľúbenou zložkou kozmetických produktov. Skvalén je prekurzorom cholesterolu a všetkých steroidných hormónov, ako je napríklad estrogén a testosterón.

Skvalén ako prirodzená súčasť organizmu

Pri orálnom užití prináša organizmu rad benefitov, konzumuje sa preto priamo z jedla alebo v podobe doplnkov stravy. Usudzuje sa, že pôsobí protirakovinovo, je silným antioxidantom. Dôležité je však nezamieňať skvalén a skvalan. Skvalén sa v tele pomocou aktivity určitých enzýmov rozkladá na skvalan. Aj táto látka je obľúbenou zložkou kozmetických produktov, na organizmus však pôsobí trochu inak.

Medzi prirodzené zdroje skvalénu patrí olivový olej, olej zo žraločej pečene, vyskytuje sa aj v oleji palmovom, amarantovom či oleji z ryžových otrúb. Prirodzene sa tiež formuje v organizme.

Proti vráskam

Pri topickej aplikácii navyšuje produkciu kolagénu, čím redukuje vrásky. Pleť okrem toho hydratuje, bráni jej oxidatívnemu poškodeniu. Pleť tiež chráni pred poškodením UV žiarením, pozitívny vplyv môže mať v prípade ochorenia pleti lupienkou, dermatitídou či akné.

Skúmajú sa aj jeho protirakovinové účinky. Pozitívny vplyv prináša u pacientov podstoupujících chemoterapiu, ktorej negatívne vedľajšie účinky redukuje. Zlepšovať môže fungovanie mitochondrií a podporuje detoxikáciu organizmu. Prospešný môže byť tiež osobám so strukovatenou pečeňou (steatóza) a pacientom s Parkinosnovou chorobou, ktorých dopamínové neuróny chráni.