Transepidermálna strata vody

Problém postihujúci a zároveň spôsobujúci suchú pleť

Transepidermálna strata vody je mierou toho, aké veľké množstvo vody stratí organizmus do vonkajšieho prostredia priechodom cez epidermis, respektíve stratum cormeum, najvrchnejšiu vrstvu pleti. K strate vody dochádza prostredníctvom difúzie a evaporácie, prebieha kontinuálne bez možnosti ju kontrolovať.

Suchá pleť a ďalšie problémy

Poruchy ochrannej kožnej bariéry, ako sú rôzne škrabnutia, porezanie, popálenie pleti i suchá pleť ako taká môžu transepidermálnu stratu vody navýšiť. Ovplyvňujú ju tiež vonkajšie faktory, ako je teplota prostredia, jeho vlhkosť a miera ultrafialového žiarenia. Také faktory, ktoré poškodzujú pleť alebo narúšajú jej súdržnosť, navyšujú a zvyšujú suchosť pleti.

Ďalšou príčinou je poškodenie stratum corneum odstránením keratínu či prirodzených zvlhčujúcich faktorov a narušeniu lipidovej bariéry. K tomu môže dôjsť kontaktom s dráždivými chemikáliami, stav zhoršuje aj umývanie kože veľmi horúcou vodou, alebo veľmi dlhodobý kontakt s vodou všeobecne.

Vonkajšie problémy spôsobujúce stratu vody

Existujú aj vnútorné faktory ako kožné ochorenia typu lupienka, ekzém, dedičná suchá pleť (ichytóza), citlivá pleť alebo starnutie organizmu.

Vystavenie pleti dráždivým elementom narúša fungovanie ochrannej kožnej bariéry a jej schopnosť brániť pleť pred škodlivými vonkajšími vplyvmi. Dochádza k úbytku ochranných lipidov, bielkovín, prirodzených zvlhčujúcich faktorov a nakoniec vody. So zníženým obsahom vody sa znižuje aj fungovanie bežných enzýmov, čo ešte zhoršuje stav kože.

Pretože mať suchú pleť nie je príjemné ani zdravé, je vhodné transepidermálnej strate vody zamedziť:

  • Ochranou pleti pred vonkajšími faktormi vrátane vetra, slnka, extrémnych teplôt
  • Užívaním zvhlčovačov vzduchu v suchom prostredí
  • Používaním jemných čistiacich produktov na pleť, ktoré podporujú správne fungovanie kožnej bariéry
  • Pravidelnou aplikáciou hydratačných produktov s obsahom humektantov, ktoré viažu vodu, a okluzív, ktoré na koži utvárajú ochranu pred vonkajšími faktormi

Transepidermálna strata vody neovplyvňuje len suchosť pleti, ale môže byť aj príčinou vzniku šupiniek na koži a zdrojom jej podráždenia