Zelený čaj

Špecificky spracované listy čajovníka, ktoré majú pozitívny vplyv pri konzumácii aj topickej aplikácii

Zelený čaj sa vytvára z listov čajovníka, neprechádza však rovnakým procesom fermentácie ako čierny čaj. Iba sa naparuje a následne suší. Zelený čaj pochádza z Číny, v súčasnosti sa však jeho produkcia rozšírila do mnohých krajín Ázie.
 

Pozitívne účinky na organizmus

Existuje mnoho druhov zeleného čaju, ktoré sa líšia ako odrodou čajovníka, tak aj podmienkami, v akých dozrieva, spôsobom poľnohospodárstva, procesom produkcie i časom zberu. Zelený čaj obsahuje veľa fytochemikálií, najmä kofeín a polyfenoly. Medzi najznámejšie patria epigalokatechín galát, epikatechín galát, epikatechín a flavanoly. Práve tie majú mať podľa niektorých štúdií pozitívny efekt na ľudské zdravie.
 
Pôsobia protizápalovo a proti opuchom, majú chrániť chrupavky a znižujú degeneráciu kĺbov. Podľa niektorých štúdií navyše bojujú proti HPV infekciám a znižujú rast abnormálnych buniek na krčku maternice. Mechanizmus týchto aktivít však nebol objasnený dodnes.
 

Zdravé srdce a cievy

Existujú dôkazy, že zelený čaj znižuje riziko úmrtia spôsobené ochoreniami kardiovaskulárnej sústavy, riziko infarktu, a že jeho konzumácia znižuje krvný tlak a hladinu cukru v krvi nalačno. Okrem toho jeho konzumácia znižuje koncentráciu celkového cholesterolu v krvi.
 

Je nabitý antioxidantmi

Zelený čaj obsahuje 2 až 4% kofeínu, ktorý má vplyv na mozgovú aktivitu a pozornosť, podporuje vylučovanie, stimuluje nervovú sústavu, srdce a svaly vďaka tomu, že v mozgu uvoľňuje chemikálie zvané neurotransmitery. Obsiahnuté antioxidanty a ďalšie látky napomáhajú ešte výraznejšej ochrane srdca a ciev.
 
V súčasnosti sa skúma pozitívny vplyv zeleného čaju čoby prevencia rakoviny a skvalitnenie života s týmto ochorením a taktiež jeho vplyv ako pomocníka pri chudnutí.
 
V prípade spálenia pleti topická aplikácia zeleného čaju pomáha pri jej regenerácii, pôsobiť by mal aj ako prevencia rakoviny kože spôsobenej ultrafialovým žiarením. Topicky aplikovaný zelený čaj tiež znižuje opuchy, napríklad pod očami.
 

Účinok zeleného čaju na koži

1. Celkovo zlepšuje vzhľad

Zelený čaj napomáha pleti zbaviť sa toxínov, podporuje hojenie a vyhladzovanie jaziev a elasticitu pleti. Napomáha tiež omladeniu a podporuje liečbu kožných ochorení.
 

2. Znižuje opuchy a redukuje tmavé kruhy pod očami

Antioxidanty a taníny v zelenom čaji pomáhajú znížiť opuchy okolo očí a redukovať tmavé kruhy pod očami. Dôvodom je, že podporujú opätovné sťahovanie krvných ciev pod jemnú kožu v očnom okolí. Práve roztiahnuté, tmavé cievy sú jednou z príčin tmavých kruhov.
 
Zelený čaj navyše obsahuje vitamín K, ktorý podporuje zosvetlenie pleti.
 

3. Bojuje proti prejavom starnutia kože

Ako silný antioxidant zelený čaj spomaľuje formovanie viditeľných známok starnutia pleti ako sú povolené kontúry, starecké škvrny, jemné linky a vrásky. Obsiahnuté polyfenoly napomáhajú neutralizovať škodlivé voľné radikály, ktoré môžu poškodzovať pleť a jej starnutie urýchľovať. Z rovnakého dôvodu pôsobí preventívne aj proti niektorým formám rakoviny kože.
 

4. Zlepšuje stav akné

Katechíny v zelenom čaji sú antibakteriálne - pôsobia teda proti baktériám, ktoré spôsobujú akné. Napomáhajú hormonálnej rovnováhe, ktorá ešte viac podporuje pleť bez akné. Pre tento benefit je však potrebné zelený čaj nielen aplikovať topicky, ale aj konzumovať.
 

5. Znižuje začervenanie pleti

Vďaka protizápalovým vlastnostiam znižuje zelený čaj začervenanie pleti a uľavuje od zápalu v koži.
 

6. Zlepšuje farebný tón pleti

O zelenom čaji sa verí, že zjednocuje farebný tón pleti, vyrovnáva nedokonalosti a vďaka tomu pleti dodáva rozžiarený vzhľad.
 

7. Podporuje hydratáciu

8. Chráni pleť pred poškodením slnečným žiarením

Zelený čaj síce nemožno zaradiť na rovnakú úroveň ako bežné prípravky na opaľovanie. Aj on však podporuje obranu pleti pred ultrafialovým žiarením. Kyselina tanínová, teobromín a polyfenoly, ktoré obsahuje, napomáhajú hojeniu slnkom poškodenej pleti, neutralizujú ho a uľavujú tiež od prejavov tohto poškodenia.
 

9. Sťahuje póry

Vďaka antioxidačným a adstringentným vlastnostiam napomáha stiahnutiu rozšírených pórov, ktoré majú tendenciu sa upchávať alebo obsahovať baktérie. Vďaka tomu podporuje hladký a pevný vzhľad pleti.