Búrame 3 najväčšie mýty o retinole a ďalších retinoidoch

Búrame 3 najväčšie mýty o retinole a ďalších retinoidoch

Retinol a retinoidy celkovo si poradia s povolenými kontúrami pleti, upchatými pórmi, a dokonca aj nadmernou pigmentáciou. Bez ohľadu na váš vek alebo typ pleti dokážu s pleťou urobiť priamo zázraky. Koluje však okolo nich dosť mýtov ...

Medzi retinoidy, čiže formy vitamínu A, radíme okrem obľúbeného retinolu aj retinaldehyd, retinyl palmitát či retinyl retinoát. Každý z retinoidov pôsobí trošku inak a jeho používanie má svoje špecifiká, ich účinnosť je ale rokmi skúseností preverená. Najviac vedomostí a potvrdení o účinnosti máme ale v súčasnosti stále o "pionierovi" z radu vitamínu A, retinole.

Retinol obnovuje mladistvý vzhľad pleti. Ak je pleť negatívne ovplyvnená vonkajším prostredím, a to si píšte, že je, či už sa jedná o znečistenie, ultrafialové žiarenie alebo len aplikáciu látok, ktoré pre ňu nie sú úplne prirodzené, objavuje sa jej poškodenie. To môže mať podobu rôznych vyrážok, erytému, dermatitíd, ale prirodzene aj predčasného starnutia, nedokonalostí, povolenia pleti, straty objemu či akné, rozšírených pórov či "čiernych bodiek". Retinol pritom dokáže proti všetkým týmto problémom zakročiť.

Retinol a ďalšie účinné látky

V momente, keď retinol nanesiete na pleť, začína spolu s ďalšími účinnými látkami v produkte okamžite pracovať na tom, aby zlepšil vzhľad pleti. Ak totiž nezvolíte čistý vitamín A v podobe kapsúl, ako v prípade Monodermá A15, dá sa predpokladať, že budete na pleť aplikovať retinolové sérum, ktoré väčšinou okrem vitamínu A obsahuje aj ďalšie aktívne látky. V prípade sér britskej značky Medik8 navyše vitamín E pre upokojenie, hydratáciu a posilnenie pleti a jojobový či požltový olej.

RETINOL 3TR RETINOL 3TR Vitamínové sérum obsahujúce Retinol a Tokoferol je ideálnym prípravkom na nočnú starostlivosť. Pokožku počas noci dokonale vyživí, rozjasní a zredukuje jemné vrásky. Tento prípravok vyhral Silver Aesthetic Award (strieborné miesto) za najlepšie predávaný maloobchodný produkt vo Veľkej Británii. 40 €

Výsledkom pravidelnej aplikácie je vypnutá, spevnená pleť, ktorá má rozžiarený vzhľad a jemnú textúru. Už žiadne šupinky či hrubá koža. So šupinkami na pleti však musíte počítať, pokiaľ s aplikáciou retinolu štartujete. Pleť si na neho totiž musí najskôr zvyknúť.

Ako si vybrať správny produkt s retinolom?

Pozor si dajte na obal produktu. Retinol je totiž citlivý na svetlo. Ak je produkt s ním v priesvitnej fľaštičke či dóze, môže sa stať, že dôjde v priebehu používania k zníženiu jeho účinnosti.

Pri výbere produktu by ste mali prihliadnuť aj k typu vašej pleti. Krémy sú typicky vhodnejšie pre suchšiu pleť a gély, gél - krémy či séra pre pleť normálnu, kombinovanú alebo mastnú s výskytom akné. Výnimkou sú také séra, ktoré majú olejovú zložku. Tá redukuje vysúšanie pleti retinolom, a naopak pleť hydratuje, preto sú vhodné aj pre pleť suchú. Vyberať by ste zároveň mali tak, aby produkt zapadol do vašej starostlivosti o pleť. Ak ste napríklad zvyknutí používať už jeden nočný krém bez obsahu retinolu, s retinolom je lepšie zvoliť iný typ produktu, ako je sérum alebo čisté vitamínové kapsule, pretože retinol ako taký je potrebné na pleť aplikovať výhradne večer. Na slnečnom žiarení totiž stráca svoju účinnosť, a jeho aplikácia by pre vás teda boli vyhodené peniaze.

Fotostabilné retinoidy

Inak je to ale s niektorými derivátmi retinolu, menovite molekulou retinyl retinoate. Tú vyvinuli vedci firmy Medik8, aby mala rovnako blahodárny vplyv na starnúcu pleť, ale zároveň ju nedráždila a bola fotostabilná. Po rokoch bádania priniesol ich výskum ovocia a svetlo sveta uzrela táto molekula, ktorá je teraz základom niekoľkých ich produktov. Tie sľubujú ešte silnejší účinok než retinol, ale zároveň umožňujú aplikáciu nielen večer, ale aj ráno.

R-RETINOATE DAY & NIGHT R-RETINOATE DAY & NIGHT Super jemné sérum R-RETINOATE DAY & NIGHT predstavuje prelom v anti-ageing starostlivosti o pleť. Redukuje všetky známky starnutia pleti - vrásky, povolenie pleti, pigmentáciu a starecké škvrny. Prvé výsledky sú viditeľné už po 4 týždňoch. Užite si silu unikátnej molekuly retinyl retinoate v tomto dennom sére s vitamínom A.  174 €

Pri produktoch s retinoidmi môžete vyberať okrem konzistencia taktiež podľa výšky ich koncentrácie. Molekula retinyl retinoate má koncentráciu len jednu, v prípade retinolu či retinaldehydu to ale neplatí. U retinolu aj retinaldehydu by ste mali vždy začínať s nižšou koncentráciou. Ak nie ste nováčikom v ich užívaní, ale už s ich aplikáciou máte skúsenosť, môžete pristúpiť k strednej koncentráciu. V prípade nadmernej pigmentácie a hlbších vrások potom siahnite po najvyššiu koncentráciu. Ak vaša pleť nebude vyššiu koncentráciu účinnej látky dobre znášať, môžete striedať produkty s vyššou a nižšou koncentráciou. Vaša pleť vďaka tomu nebude ochudobnená o benefity, ktoré retinoidy prinášajú, zároveň tak ale budete redukovať jej prípadné podráždenie.

CRYSTAL RETINAL 6 CRYSTAL RETINAL 6 Super silné nočné sérum proti vráskam s 0,06% retinaldehydu, ktorý je ešte účinnejší než klasický retinol. Starnúca pleť vďaka CRYSTAL RETINAL 6 získa mladistvú pevnosť, pružnosť a jas. 81 €

Ako je to s mýtusmi o retinole a retinoidoch?

Pri používaní retinoidových produktov nesmiem používať exfoliačný produkty s AHA a BHA

Pre najlepšie omladenie by ste naopak mali používať ako produkt s jemnými kyselinami, tak aj s retinolom. Ako sa dozviete v ďalšom mýtuse, retinol totiž skutočne nepodporuje exfoliáciu pleti, akokoľvek sa to donedávna vehementne tvrdilo.

AHA a BHA kyseliny sú navyše voči pleti jemné, hydratujú ju a pomáhajú jej rýchlejšie zbaviť sa svojej vrchnej vrstvy odumretých buniek. S vekom sa totiž tento "kolobeh" kožných buniek spomaľuje, a trvá dlhšie, než sa bunky od povrchu odlúčia. Vďaka exfoliácii sa koža stane priepustnejšia aj pre retinol, ktorý tým pádom môže pôsobiť nielen na povrchu pleti, ale aj v jej hlbších vrstvách na úrovni DNA, keď okrem iného stimuluje produkciu kolagénu a podporuje stabilitu elastínu.

Retinoidy stimulujú exfoliáciu

Snáď najväčší mýtus, čo sa k retinoidom viaže, spoločne s tým, že retinol zvyšujú riziko spálenia slniečkom, je v súčasnosti tiež vyvrátený. Po aplikácii produktu totiž často dochádza k olupovaniu pleti a začervenaniu, čo však nie je dané tým, že by stimuloval exfoliáciu pleti, ale jej obyčajným podráždením, ktorého vedľajším prejavom je olupovanie. Nejedná sa preto o rovnakú exfoliáciu, ako trebárs v prípade AHA kyselín. Práve preto môžete produkty s jemnými kyselinami a retinolom bez problému kombinovať.

Retinol a retinaldehyd nesmiete aplikovať ráno ...

... pretože sa môžete spáliť od slniečka. Toto je ďalší z veľkých mýtusov kolujúcich o retinole a retinoidoch. Faktom je, že nie sú na slnečnom žiarení stabilné a po osvite strácajú svoju účinnosť. Nie je vhodné ho teda aplikovať ráno, pretože nie je účinný. Nemá to ale nič spoločné so spálením pleti. Kde sa tento mýtus vzal? V prvotných štúdiách týkajúcich sa retinolu opisovali ľudia, že po jeho aplikácii vyšli na slniečko a okamžite sa spálili. Začervenanie ich pleti bolo ale skôr dané vystavením pleti horúčave než UV lúčom. Súčasné štúdie naopak podobný problém vyvracajú s tým, že retinoidy rozhodne nijako neznižujú minimálnu erytémovú dávku, ktorá určuje, koľko UV lúčov môže koža pojať, bez toho aby sa spálila.

Retinoidy nepatria na očné okolie ...

... pretože je vraj príliš citlivé na ich aplikáciu. Ale kdeže, práve v očnom okolí býva najviac viditeľné starnutie pleti, tak prečo nezlepšiť jeho vzhľad aplikáciou týchto aktívnych látok? Na oblasť očného okolia sa obvykle odporúča nižšia koncentrácia aktívnej látky, pretože je tu pleť jemnejšia. Podobne, ako si zvyká pleť na tvári, zvykne si na retinoidy aj očné okolie. Počítajte s ľahkým podráždením, začervenaním a šupinkami na pleti. Existuje navyše celý rad produktov s retinoidmi určená priamo na starostlivosť o očné okolie.

Vo chvíli, keď sa objaví podráždenie pleti, prestaňte produkt používať

Bohužiaľ, k retinoidom, okrem retinyl retinoate, jemné podráždenie pleti jednoducho môže patriť. Záleží ale na vašom type pleti. Pre niekoho aj koncentrácia 0,3% vitamínu A nemusí byť problém, u iného typu pleti sa objavia šupinky po 0,1% koncentrácii. Pokiaľ sa ale podráždenie objaví, vedzte, že ide o súčasť omladzujúceho procesu. Preto sa odporúča retinoidy prvý mesiac používať len každý druhý deň. Držte sa tejto schémy.

Používajte retinol správne! Používajte retinol správne! Existuje mnoho prieskumov, ktoré ukazujú, že retinol (forma vitamínu A) je jednou z najúčinnejších, voľne predajných látok, čo sa starostlivosti o pleť týka. Napriek jeho popularite však panuje istý zmätok ohľadom toho, ako retinol do starostlivosti zahrnúť tak, aby ste sa mohli tešiť z jeho pozitívnych účinkov.

Počas dvoch až troch týždňov, najneskôr počas 1 mesiaca si pleť na vitamín A, respektíve kyselinu retinovú, na ktorú sa v koži premieňa, zvykne a začne ju tolerovať. Z jeho aplikácia skutočne nemusíte mať obavy!

S článkom súvisia tieto produkty:

Doprava zadarmo
CRYSTAL RETINAL 10
Užite si viditeľnú anti-aging a redukciu vrások počas noci s ultra silným nočným sérom s vitamínom A
100% vegan
104 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Omladnite o pár rokov, aspoň vzhľadovo. Vďaka týmto aktívnym látkam
Omladenie pleti8.6.2018

Omladnite o pár rokov, aspoň vzhľadovo. Vďaka týmto aktívnym látkam

Ktoré účinné ingrediencie pôsobia najlepšie proti vráskam, spevňujú pleť, odstráni hyperpigmentáciu a celkovo zlepšujú vzhľad starnúcej pleti?

Medik8 pripravil veľký refresh svojich produktov. Tešte sa na nižšie ceny, a ešte lepšie produkty
Omladenie pleti6.6.2018

Medik8 pripravil veľký refresh svojich produktov. Tešte sa na nižšie ceny, a ešte lepšie produkty

Britská značka Medik8, odborník na starostlivosť o pleť, ktorá tvorí lekársku kozmetiku na základe vedeckých výskumov, a predovšetkým na báze vitamínov, vstupuje do ďalšej fázy svojho vývoja. A vy môžete byť pri tom!

Nočný krém proti vráskam, denný krém, sérum. Aké látky by mali obsahovať?
Omladenie pleti5.6.2018

Nočný krém proti vráskam, denný krém, sérum. Aké látky by mali obsahovať?

Aké látky skrášlia a omladia vašu pleť ráno a ktoré sú naopak najlepšie večer? Čo by mal obsahovať najlepší nočný krém proti vráskam a čo by nemalo chýbať v hydratačným sére?

Peptidy na vrásky, na vlasy aj na pery
Omladenie pleti4.5.2018

Peptidy na vrásky, na vlasy aj na pery

Peptidy sú fragmenty bielkovín. Samy o sebe sú tvorené aminokyselinami. Ak sa aminokyseliny spoja v konkrétnej formácii, utvárajú špecifické peptidy. Keď sa potom tieto peptidy prepoja do zložitejších štruktúr, vznikajú už bielkoviny.

9 najväčších mýtov o kozmetike - VYVRÁTENÉ!
Omladenie pleti24.4.2018

9 najväčších mýtov o kozmetike - VYVRÁTENÉ!

Nenechajte sa zmiasť informáciami, ktoré na vás prúdia z médií a urobte si konečne jasno v niektorých najčastejších mýtoch o kozmetike a kozmetickej starostlivosti.