Chemický peeling môže pôsobiť ako prevencia rakoviny kože

Chemický peeling môže pôsobiť ako prevencia rakoviny kože

O chemickom peelingu sme už v našom Magazíne krásy písali. Teraz sa však zameriame na jeden konkrétny, a to peeling na báze kyseliny trichlóroctovej čiže TCA peeling. Poďme si ho predstaviť, na čo sa používa, ako sa používa a aké pocity budete mať pri jeho použití!

Tento peeling strednej intenzity je ideálny pre osoby so svetlou pleťou, ktorí sa chcú vysporiadať s výraznými problémami ako je nadmerná pigmentácia (napríklad typu melazma), hlboké vrásky a jazvy po akné.
 
Peeling s TCA ocení aj ten, kto zažíva problémy s večne mastiacou sa pleťou a akné. Jedná sa totiž o agresívnejšiu procedúru, ktorá zredukuje v pleti prítomnosť mazu. Po aplikácii TCA dochádza k zmene kyslosti pleti, čím je pozastavené množenie baktérií a produkcia kožného mazu. Je však nutné, aby TCA peeling praktikoval vyškolený odborník, pretože sila a účinok peelingu záleží na zvolenej koncentrácii kyseliny a dobe, počas ktorej je s pleťou v kontakte. Vo vyšších koncentráciách a odborných rukách môže TCA peeling slúžiť rovnako ako laserové ošetrenie, ktoré zjemňuje jazvy po akné a odstraňuje aj hlboké vrásky.
 
Pretože sú peelingy s kyselinou trichlóroctovou klasifikované ako peeling strednej hĺbky, vždy na koži spôsobí pocity štípania a svrbenia a taktiež začervenanie. Silnejšie koncentrácie TCA môžu preniknúť až do dermis a potom vytvoriť výrazný peeling a začervenanie, ktoré môže trvať aj dlhšie ako týždeň.
 
Väčšina peelingov na TCA báze sú jednorazové procedúry, ktoré vyžadujú jeden až dva týždne rekonvalescencie, kým sa pleť nezahojí a neodhalí jemnú, omladenú ružovú pleť (v prípade peelingov s nižšou koncentráciou je možné počítať so skrátenou dobou rekonvalescencie). Aby sa povrch pleti obnovil, je nutné, aby odlúčil bunky poškodené slnečným žiarením a došlo k väčšej produkcii kolagénu.
 chemický peeling 
 

Zmeták na hyperpigmentáciu

Peeling s obsahom TCA môže napomôcť v liečbe hlbších jaziev po akné a hyperpigmentácie. Obvykle stačí len jedna procedúra, ktorá zaberie 10 až 15 minút a dokáže porovnať farebné nerovnosti strednej i hlbokej úrovne. V niektorých prípadoch je však potrebné procedúru opakovať, aby sa dosiahlo želaných výsledkov.
 
Veľmi citlivá koža sa na peeling nehodí.  Enzymatický peeling je, ale vhodný aj pre ňu! Veľmi citlivá koža sa na peeling nehodí. Enzymatický peeling je, ale vhodný aj pre ňu! Chceli by ste vyskúšať ten zázračný a ospevovaný peeling, ale máte veľmi citlivú pleť , takže sa mu radšej vyhýbate? Už nemusíte. Enzymatický peeling je tu práve pre vás!  
 
Pred peelingom odborník zvyčajne na pleť aplikuje topicky anestetikum, v opačnom prípade môžete už pri aplikácii peelingu vnímať jemné štípanie. Po peelingu sa na pleti utvorí súvislá vrstva chrást a pokožka môže byť niekoľko dní mierne opuchnutá. Pretože výsledky TCA peelingu nie sú permanentné, v momente, keď je pleť úplne zahojená (väčšinou po zhruba desiatich dňoch po procedúre), je stále schopná produkovať pigment. Aby ste zabránili nechcenému návratu hyperpigmentácie, vyhýbajte sa prvých pár mesiacov po peelingu priamemu slnečnému žiareniu a používajte prípravky s vysokým ochranným faktorom.
 

Môže byť TCA prevenciou rakoviny kože?

Podľa štúdie, ktorá porovnávala účinky 30% TCA peelingu, CO2 laserovej terapie a topického krému s obsahom flourouracilu na prekancerózne kožné lézie, ÁNO! Po troch mesiacoch od procedúr všetci pacienti vnímali redukciu počtu týchto lézií. Táto štúdia poukázala na to, že TCA peelingy sú efektívne ako prevencia nemelanómových kožných nádorov. Aby však peeling pôsobil ako skutočná prevencia, musí sa jednať o hlbší a agresívnejší peeling, po ktorom by mala nasledovať rekonvalescencia dlhá aspoň  14 dní (pričom je potrebné počítať s tým, že prvé tri dni sa bude pleť výrazne olupovať). 
Staršie články:
Ak si myslíte, že jemné linky,či ryhy a vrásky sú to isté, ste na omyle!
Omladenie pleti27.9.2015

Ak si myslíte, že jemné linky,či ryhy a vrásky sú to isté, ste na omyle!

Pravdepodobne ste sa už neraz stretli so spojením vrásky a jemné linky (alebo prípadne vrásky a jemné ryhy), najmä v spojení s omladením a anti-ageingom. Avšak viete, aký je medzi nimi rozdiel? Alebo čo ich spôsobuje? A predovšetkým, či existuje voči nim nejaká prevencia?

Mýty o retinoloch: Diel Prvý
Omladenie pleti25.9.2015

Mýty o retinoloch: Diel Prvý

O retinoidoch či retinoloch koluje veľa mýtov a poloprávd. Pretože my v Medaprexe si myslíme, že nie je potreba sa ich úplne báť len je potreba ich mať poriadne zmapované, rozhodli sme sa týmto bludom urobiť hrubú čiaru!

Novinka: Omládnite vaše intímne partie a omládnete aj vy
Omladenie pleti21.9.2015

Novinka: Omládnite vaše intímne partie a omládnete aj vy

Mladistvé intímne partie sú pre spokojný a aktívny sexuálny život niečo ako svieži vietor do plachetníc. Bez ktorého to síce ide, ale s ním to je oveľa lepšie. Že nehcete ísť pod ¨nôž¨, to naprosto chápeme. Ponúkame vám, ale iné riešenie!

Doprajte svojej pleti reštart po náročnom lete
Omladenie pleti21.9.2015

Doprajte svojej pleti reštart po náročnom lete

Ako už sme písali v našom Magazíne krásy, leto je pre vašu pleť veľmi náročné obdobie. Užívate si nápor slniečka a tepla naplno a nezdá sa vám, že by to mohlo škodiť? Ale bohužiaľ, škodí.

Leto je za nami. Čo na našej pleti napáchalo?
Omladenie pleti16.9.2015

Leto je za nami. Čo na našej pleti napáchalo?

Celú zimu sa vždy tešíme až začne svietiť slniečko a naplno sa rozbehne leto. Lenže pozor, leto nie je zrovna priaznivé ročné obdobie z hľadiska vašej pleti. Teraz, na začiatku jesene, je preto potreba napraviť , čo vám leto na pleti spôsobilo. A že toho nie je vôbec málo! Čo všetko sa môže na vašej pleti v lete objaviť?