Čo je to stres a prečo nám škodí

Čo je to stres a prečo nám škodí

Stres je odpoveďou na nadmerné zaťažujúce fyzické, emocionálne alebo intelektuálne požiadavky. Telo je dobre vybavené na riešenie krátkych stresových epizód, ale dlhodobé, aj keď mierne úrovne stresu nad obvyklú normu môžu byť veľmi škodlivé pre duševné a fyzické zdravie.

Aké sú príčiny stresu?

Stres môžu spôsobiť najrôznejšie krízové situácie: rodinné nezhody, finančná neistota, traumatické udalosti, pracovné tlaky, nefunkčné vzťahy, plnenie pracovných termínov, starostlivosť o rodinu, riešenie neočakávaných problémov.

Čo sa deje v tele počas stresu? A prečo stres škodí?

V strese sa organizmus v podstate pripravuje na hroziace nebezpečenstvo; Nadobličky – malé žľazy v horných póloch obličiek – uvoľňujú adrenalín a ďalšie stresové hormóny, ktoré poskytujú prudký nárast energie a sily umožňujúce uniknúť nebezpečenstvu alebo postaviť sa nepriateľovi. Táto odpoveď "bojuj alebo uteč"  je prirodzená a zdravá reakcia. Problémy sa môžu vyskytnúť, keď stres pretrváva dni, týždne, mesiace. Počas dlhšieho časového obdobia pretrvávajúce zvýšené hladiny stresových hormónov vyčerpajú všetky zásoby energie a výživy a spôsobujú celkové vyčerpanie.

Krvný tlak a hladiny cholesterolu stúpajú a  môžu tak poškodiť srdce a mozgové cievy, žalúdočná sekrécia je príliš kyslá, hladina pohlavných hormónov klesá a mozog začne hladovať po glukóze (čo je jeho jediný zdroj energie) a to narúša duševnú rovnováhu. Tento stav kladie ďalšie požiadavky na imunitný systém, ktorý sa môže oslabiť takým spôsobom, že nemôže poskytnúť primeranú obranu proti infekciám a iným chorobám. 

Preto, ak nezačneme znižovať nahromadené hladiny stresu, tak si stres časom začne vyberať svoju daň a môže viesť k chronickým zdravotným stavom. 

Aké sú príznaky stresu? 

Ak máte niektorý z týchto príznakov dlhšiu dobu, ste pravdepodobne pod chronickým stresom, aj keď si to možno neuvedomujete:

• únava, nespavosť alebo neschopnosť sústrediť sa

• nervozita, nepokoj

• strata chuti do jedla, nutkanie zvracať, hnačka, zápcha

• bolesť hlavy

• strata záujmu o sex

• podráždenie, hnev, rozčuľovanie sa, apatia alebo pesimizmus

Ako zvládnuť stres?

Na zvládanie stresu existuje veľa techník, napríklad šport, dobrý spánok, kvalitná, čerstvá strava a podobne. Niektoré nutričné látky a byliny tiež prispievajú k normálnemu fungovaniu nervového systému, imunitného systému a pomáhajú znížiť mieru vyčerpania a únavy. Môžete preto zvážiť užívať náš doplnok stravy s obsahom 11 vitamínov a troch extraktov z rastlín Good Mood ANNA BRANDEJS.

Staršie články:
SUPERFOOD - KURKUMA
Výživové doplnky ANNA BRANDEJS14.7.2020

SUPERFOOD - KURKUMA

Vedeli ste, že kurkuma nie je len základnou zložkou koreniacej zmesi karí?

Ako na krásne vlasy?
Výživové doplnky ANNA BRANDEJS29.6.2020

Ako na krásne vlasy?

Problémy s vlasmi rieši veľa žien aj mužov. V tomto videu vám poradíme, ako získať bohaté, husté a lesklé vlasy a ako problémom s vlasmi predísť. Dozviete sa tiež o bylinkách, ktoré prispejú k zlepšeniu kvality vašich vlasov, a sérach na vonkajšie použitie a injekčných preparátoch.

Ako správne vybrať kolagén a ktorý je najlepší pre pleť?
Výživové doplnky ANNA BRANDEJS18.6.2020

Ako správne vybrať kolagén a ktorý je najlepší pre pleť?

V kolagénovom šialenstve, aby sa jeden vyznal. Preto sme sa opýtali tej najpovolanejšej - odborníčky a vývojárky potravinových doplnkov Anny Brandejs.

Poriadne si to okoreňte!
Výživové doplnky ANNA BRANDEJS18.6.2020

Poriadne si to okoreňte!

Čierne korenie dokáže nielen ochutiť jedlo, ale navyše obsahuje aj látku piperín, ktorá je zdraviu prospešná.

Prečo užívať kurkumín? A čo je vlastne zápal?
Výživové doplnky ANNA BRANDEJS8.5.2020

Prečo užívať kurkumín? A čo je vlastne zápal?

Kurkumín je úžasná látka, ktorá sa nachádza v koreni kurkumy. Je to predovšetkým silný antioxidant a fantastický výživový doplnok, ktorý napomáha tomu, aby zápal ako obranná a opravná reakcia tela na infekciu, mechanické alebo chemické podráždenie prebehol správne, za krátku dobu a neprerástol do dlhotrvajúceho zápalu trvajúceho mesiace až roky.