Problémy s erekciou už vám nemusia kaziť noci. Vyskúšajte L-arginín

Problémy s erekciou už vám nemusia kaziť noci. Vyskúšajte L-arginín

Ak trpíte erektilnou dysfunkciou, čiže hovorovo vám život komplikujú problémy s erekciou, pravdepodobne zvažujete, akým smerom sa v ceste za ich odstránením vydať. Okrem liekov na problémy s erekciou predpisovaných lekármi, predovšetkým urológmi, sa ponúkajú aj voľne predajné doplnky stravy. Ich hlavnou účinnou zložkou býva L-arginín.

Problémami s erekciou trpí viac ako polovica mužov vo veku medzi 35 a 65 rokov, ako tvrdí prieskum spoločnosti STEM / MARK. Sexuálna dysfunkcia sa ale nevyhýbajú ani ženám, u mladších žien ňou trpí asi jedna tretina, s rastúcim vekom sa začína vyrovnávať pomer medzi mužmi a ženami. L-arginín môže byť odpoveďou na tieto komplikácie, a to prekvapivo ako pre mužov, tak pre ženy.

L-arginín na erekciu

L-arginín je jednou z aminokyselín, ktorá utvára bielkoviny. V organizme sa môže tiež premeniť na oxid dusný. Je to práve oxid dusný, ktorý hrá v úsilí o zlepšenie erekcie jednu z hlavných rolí.

U mužov môže spustiť erektilnú dysfunkciu mnoho faktorov, od úzkosťi či depresie, až po zdravotné komplikácie symbolizované zhoršením krvného obehu. Problémy s erekciou teda nemožno brať na ľahkú váhu, môžu byť známkou aj vážneho ochorenia.

Ako s tým súvisí oxid dusnatý? Vplyv má priamo na krvný obeh, kedy napomáha uvoľneniu a dilatáciu krvných ciev a tepien, ktorými potom môže lepšie prúdiť krv bohatá na kyslík. Keď sa zlepší prekrvenie a cirkulácia krvi v penise, môže vďaka tomu dôjsť aj k zlepšeniu problémov s erekciou.

Podobný efekt môže mať aj na ženské telo

Sexuálna dysfunkcia u žien má rysy straty libida, neschopnosti dosiahnuť orgazmus a zníženej citlivosti genitálií. Podľa zistení môže L-arginín spoločne s ďalšími aktívnymi látkami podporujúcimi prekrvenie organizmu, ako je ginkgo biloba a ženšen, práve tieto príznaky redukovať svojím pôsobením na krvný obeh.

Výsledkom je väčšia chuť na sex, lepšie zážitky a konečne aj ľahšie dosiahnutie orgazmu. Spoločne so zameraním sa na dostatočný príjem kľúčových vitamínov a minerálov môže navyše užívanie L-arginínu podporiť aj plodnosť.

Zdroje L-arginínu

Aminokyselinu L-arginín si dokáže organizmus zostavovať sám z jednotlivých peptidov. Pri poranení, infekciách, ale aj strese môže však dôjsť k jeho vyčerpaniu a nedostatku, ktorý môže vyústiť až v problémy sexuálneho, ale aj iného zdravotného razenia. Pre vaše (nielen) sexuálne zdravie je preto fajn si jeho príjem strážiť.

L-arginín sa prirodzene vyskytuje v potravinách bohatých na bielkoviny. S mliečnymi výrobkami, rybami, orechami, chudým mäsom či strukovinami neurobíte chybu. Prospejete tak nielen svojmu partnerskému životu, ale aj celému organizmu. Jeho dostatočný príjem vám môžu zabezpečiť aj doplnky stravy s jeho obsahom.

L-arginín v strave

Do stravy ho ale zaraďujte postupne, jeho prílišné množstvo môže mať za následok bolesti brucha, hnačky a nadúvanie. Prepočítať jeho príjem ale nie je ľahké, pretože ho v strave vždy konzumujeme aj s ďalšími typmi aminokyselín. Orientačne môžete jeho obsah v potravinách zistiť napríklad v tejto tabuľke.

Aby došlo k zlepšeniu erektilnej dysfunkcie, zo stravy by ste ho mali prijať minimálne 5 gramov denne. Môžete si vyskúšať zapisovať si počas pár dní, čo všetko zjete a podľa toho vypočítať jeho príjem. Ak sa vám nedarí požadovaného množstva dosiahnuť, doplňte jeho obsah užívaním potravinových doplnkov.

Vedľa pozitívneho vplyvu L-arginínu na libido má ale táto aminokyselinu aj rad ďalších zdravotných benefitov. Napomáha budovaniu svalov, posilňuje obranyschopnosť, normalizuje krvný tlak, zlepšuje pamäť a stimulujete regeneráciu a hojenie zranení.

Kombinujte s antioxidantmi

Existuje aj mnoho štúdií potvrdzujúcich vplyv L-arginínu na kvalitu sexuálneho života, respektíve jeho nízku hladinu a súvisiaci výskyt erektilnej dysfunkcie. Pre lepší účinok sa L-arginín v potravinových doplnkoch na erekciu často kombinuje aj s ďalšími aktívnymi látkami, predovšetkým antioxidantmi!

Staršie články:
Ako zlepšiť erekciu? Skúste zmenu životného štýlu alebo prírodné doplnky stravy
Zamerané na mužov11.7.2018

Ako zlepšiť erekciu? Skúste zmenu životného štýlu alebo prírodné doplnky stravy

Kvalita sexuálneho života je pomerne dobrým indikátorom kvality života a vášho zdravia. Ak má totiž muž mladší päťdesiatich rokov problémy s erekciou, môže to značiť aj závažný zdravotný problém.

Pre zdravú prostatu sa zamerajte na zinok
Zamerané na mužov14.6.2018

Pre zdravú prostatu sa zamerajte na zinok

Rakovina prostaty je najčastejším onkologickým ochorením u mužov s často fatálnymi následkami. Proti rakovine prostaty však môže napomôcť zinok.

Parabény v kozmetike môžu mať vplyv na mužskú plodnosť
Zamerané na mužov12.6.2018

Parabény v kozmetike môžu mať vplyv na mužskú plodnosť

Mnoho firiem sa v súčasnosti zameriava ns kozmetiku bez parabénov. Sú ale skutočne parabény taký strašiak, ktorého je potrebné sa báť, alebo je to všetko len veľká mediálna bublina? A ako je to s ich vplyvom na rakovinu prsníka a kvalitu mužských spermií?

Doplnky stravy pre mužov by mali obsahovať zinok
Zamerané na mužov5.3.2018

Doplnky stravy pre mužov by mali obsahovať zinok

Pre pánske záležitosti je totiž obzvlášť dôležitý! Ovplyvniť môže problémy s erekciou, nekvalitný sexuálny život, športový výkon a dokonca aj vzhľad.

Rozhovor: Muž po tridsiatke - tipy a triky ako sa cítiť a vyzerať skvele!
Zamerané na mužov6.3.2015

Rozhovor: Muž po tridsiatke - tipy a triky ako sa cítiť a vyzerať skvele!

Filip Jankovič, svojský, trendy a všestraný umelec, hlavne tanečník a choreograf , ktorý onedlho oslávi svoje okrúhle 30. jubileum! Aj keď tento úspešný showman na tridsiatku vôbec nevyzerá a ani mu to nikto neverí, sám sa tohto veku vôbec nebojí. Práve naopak, cíti sa aj vyzerá skvele! Nemusíme mu to už , ale závidieť, pretože nám prezradil svoje osobné triky ako na to.