Dajte si pozor na rednutie kostí, trpí ním cez milión Čechov a Slovákov

Dajte si pozor na rednutie kostí, trpí ním cez milión Čechov a Slovákov

V Českej republike postihuje osteoporóza čiže rednutie kostí približne 7 až 8% populácie. Aká je najvhodnejšia prevencia tohto ochorenia, ktoré môže mať za následok okrem iného frekventované fraktúry a zhoršenú kvalitu života?

Bohužiaľ, osteoporóza je z veľkej časti daná geneticky, vekom a pohlavím, existujú však aj faktory jej rozvoja, ktoré môžete svojím každodenným správaním sami ovplyvniť.
 

Precvičujte svoje kosti

Rovnako ako svaly aj kosti posilňujú, keď pravidelne cvičíte. Pre stav kostí sú najlepšie cviky, kedy ich zaťažujete. Pohybom pôsobíte proti gravitačnej sile, a práve to núti organizmus produkovať novú kostnú hmotu a zvyšovať jej hustotu.
 

Aké sú najlepšie cvičenie pre stav kostí?

 • Aerobik a aerobik vo vode
 • Chôdza do schodov
 • Tanec
 • Jogging
 • Tenis a ďalšie raketové športy
 • Beh
 • Tai chi
 • Chôdza a Power Walking
 • Jóga
  osteoporóza  
 

A nezabudnite na posilovanie

Posilovanie sa radí k najlepšej prevencí osteoporózy. Prečo? Svaly sú ku kostiam ukotvené väzivovými šľachami. Tie potom počas posilovania pôsobia silou na kosti, čo ich posilňuje. Pevné a posilnené svaly podporujú tiež flexibilitu a znižujú riziko pádu, ktorý býva príčinou číslo jedna u zlomeniny bedrového krčku.
 
Ak si zrovna nechcete kupovať permanentku do fitka, zvládnete posilovanie aj doma!
 
Dvíhať môžete okrem klasických činiek aj ťažké plechovky, fľaše s vodou či pieskom, môžete nosiť záťaže na zápästiach a členkoch alebo napríklad dvíhať svoje deti. Inováciam sa medze nekladú. Okrem toho vám môžu byť spoločníkom tiež odporové gumy, ale aj cvičenie s vlastnou telesnou váhou, ako sú kliky či drepy.
 

Vápnik napomáha budovať zdravé kosti

Ak organizmus nemá dostatočnú hladinu vápnika, začína ho pomaly "extrahovať" z kostnej hmoty, je preto dôležité zabezpečiť jeho dostatočnú hladinu, ideálne kombináciou vyváženej stravy aj užívaním výživových doplnkov.
 
Medzi jeho hlavné zdroje v strave patria netučné mliečne výrobky, tučné morské ryby ako sardinky či losos a tmavo zelená zelenina ako kapusta a brokolica.
 
Dostatočné množstvo vápnika tiež získate z výživového doplnku ANTI-ACID by Brandeis Clinic proti prekysleniu organizmu.
 

Potrebujete tiež "déčko"

Vitamín D napomáha organizmu absorbovať a správne využiť skonzumovaný vápnik. V potravinách sa nevyskytuje príliš frekventovane, nájdete ho však v tučných rybách ako sú makrely, losos či tuniak, hovädzej pečeni, syroch a vaječných žĺtkoch.
 
V koži sa vitamín D prirodzene utvára po osvietení slnečným žiarením. Ako dlho potrebujete na slniečku stráviť, aby sa vitamín D začal produkovať? To záleží na veku, na vašom fototypu, ale aj tom, kde sa práve nachádzate. Spočítajte si presné číslo v tomto kalkulátore!
 

Čo ďalšie je prevenciou osteoporózy?

 • Nepreháňajte to s alkoholom, dva a viac alkoholických nápojov denne zvyšujú riziko straty kostnej hmoty
 • Prestaňte fajčiť
 • Ak ste žena, nepreháňajte to ani s intenzívnym cvičením a prísnou diétou
Staršie články:
Horčík je dôležitý pre zdravie srdca a celého organizmu. Skontrolujte, či ho máte dostatok
Zdravý život12.3.2017

Horčík je dôležitý pre zdravie srdca a celého organizmu. Skontrolujte, či ho máte dostatok

Ak zvážime, aké dôležité role hrá v ľudskom organizme horčík, a navyše aj fakt, že jeho nedostatok je jedným z najbežnejších medzi nedostatkami živín v populácii, ponúka sa myšlienka, či by nebolo vhodné pravidelne užívať výživový doplnok s jeho obsahom a tiež konzumovať potraviny , ktoré sú na horčík prirodzene bohaté. Prečítajte si, prečo je dostatočná hladina horčíka pre organizmus kľúčová.

Enzým telomerázia je kľúčom k zachovaniu mladosti i zdravia. Podporte jej aktivitu
Zdravý život10.3.2017

Enzým telomerázia je kľúčom k zachovaniu mladosti i zdravia. Podporte jej aktivitu

Za objav enzýmu telomerázie a popísanie starnutia získal v roku 2009 vedecký tím Nobelovu cenu za fyzilogiu a medicínu. Niet sa čomu čudovať. Tento popravde revolučný objav totiž nielen, že osvetľuje proces starnutia organizmu, ale dokonca má aj vysoký potenciál ohľadne toho, ako starnutie prirodzene spomaliť.

Benígna hyperplázia prostaty sa týka deviatich z desiatich mužov
Zdravý život21.2.2017

Benígna hyperplázia prostaty sa týka deviatich z desiatich mužov

Benígna hyperplázia prostaty je jednoducho povedané zväčšenie prostaty. Ako vzniká a možno tomuto ochoreniu predchádzať?

Ako vzniká prekyslenie organizmu a prečo je pre nás tak nebezpečné?
Zdravý život30.1.2017

Ako vzniká prekyslenie organizmu a prečo je pre nás tak nebezpečné?

Dlhodobé prekyslenie organizmu je vážny stav, ktorý môže mať za následok mnoho zdravotných komplikácií vrátane väčšej náchylnosti k fraktúre bedrového kĺbu vo vyššom veku. Aj preto je vhodné snažiť sa prekyslenie organizmu pravidelne redukovať.

Darčeky na poslednú chvíľu: U nás to zvládnete!
Zdravý život21.12.2016

Darčeky na poslednú chvíľu: U nás to zvládnete!

Nestíhate tento rok nakúpiť včas vianočné darčeky? U nás v MedaPreX vám tento delikátny problém pomôžeme vyriešiť. Stačí si vybrať produkty, ktoré sa vám páčia, elektronicky objednať a zastaviť sa pre nich osobne u nás v MedaPreX až do piatku do 17.30 hod. Pre vianočných oneskorencov ideálne správa!