Horčík je dôležitý pre zdravie srdca a celého organizmu. Skontrolujte, či ho máte dostatok

Horčík je dôležitý pre zdravie srdca a celého organizmu. Skontrolujte, či ho máte dostatok

Ak zvážime, aké dôležité role hrá v ľudskom organizme horčík, a navyše aj fakt, že jeho nedostatok je jedným z najbežnejších medzi nedostatkami živín v populácii, ponúka sa myšlienka, či by nebolo vhodné pravidelne užívať výživový doplnok s jeho obsahom a tiež konzumovať potraviny , ktoré sú na horčík prirodzene bohaté. Prečítajte si, prečo je dostatočná hladina horčíka pre organizmus kľúčová.

U mnohých ľudí má nedostatok horčíka viditeľné negatívne symptómy vrátane bolestí a kŕčov svalov, zhoršeného trávenia, nervozity a problémov so spánkom. Aj napriek tomu je, ale často prehliadaný a málokedy testovaný.
 
Horčík síce nie je tým minerálom, ktorého je v organizme najviac z pohľadu množstva, ale je to rozhodne jeden z hlavných minerálov, ktoré ovplyvňujú naše celkové zdravie. Zúčastňuje sa viac ako 300 biochemických funkcií v organizme, okrem iného reguluje rytmus srdcového tepu a napomáha aktivite neurotransmiterov.
 

Medzi hlavné znaky nedostatku horčíka patria:

 • Hypertenzia a ochorenia kardiovaskulárnej sústavy
 • Poškodenie pečene a obličiek
 • Peroxynitritové poškodenia, ktoré môžu viesť až k migrénam, roztrúsenej skleróze, glaukómu či Alzheimerovej chorobe
 • Nedostatok ďalších živín vrátane vitamínu K, vitamínu B1, vápnika a draslíka
 • Syndróm nepokojných nôh
 • Zhoršenie symptómov premenštruačného syndrómu (PMS)
 • Výkyvy nálad a behaviorálne poruchy
 • Osteoporóza
 • Nespavosť a problémy so spánkom
 • Opakujúce sa bakteriálne či hubové infekcie v dôsledku zníženia aktivít imunitného systému
 • Problémy v dutine ústnej
 • Svalová slabosť a kŕče
 • Impotencia
 kŕčové žily 
 

Prečo je nedostatok horčíka v populácii tak bežný?

Rolu hrá niekoľko faktorov, najmä vyčerpanie pôdy, ktoré znižuje množstvo horčíka v poľnohospodárskych plodinách, poruchy trávenia vedúce k zlému vstrebávaniu horčíka aj ďalších živín z čriev, časté užívanie antibiotík a ďalších liekov, ktoré môžu viesť k poškodeniu tráviaceho traktu a zhoršenej absorpcii živín aj ich využitia.
 
Okrem toho sa telesné zásoby horčíka každodenne stenčujú v dôsledku bežných procesov, ako sú pohyby svalov, srdcový tep či produkcia hormónov. Hoci organizmus potrebuje  horčíka relatívne málo v porovnaní s ďalšími živinami, je potrebné jeho zásoby pravidelne dopĺňať, a to ako prostredníctvom stravy, tak výživových doplnkov s jeho obsahom.
 
Hladinu horčíka v tele primárne riadia obličky, ktoré ho tiež vylučujú každý deň prostredníctvom urinárneho traktu. Hoci nepatrí k najpočetnejším elektrolytom v tele, je kľúčový pre metabolizmus, fungovanie enzýmov, produkciu energiu a vyrovnávaní hladiny oxidu dusného v organizme.
 

Hlavné zdravotné benefity dostatočnej hladiny horčíka:

Napomáha zvýšiť energiu

Horčík sa využíva, aby v organizme napomohol "vytvoriť" energiu tým, že aktivuje adenozín trifosfát (ATP). Bez jeho dostatku teda organizmus nemá toľko energie, koľko potrebuje, a ľahšie podlieha únave.
 
Nedostatočný príjem horčíka tiež znamená, že sa rýchlejšie unavíme a máme vyššiu spotrebu kyslíka počas fyzickej aktivity.
 

Podporuje duševnú pohodu a "upokojuje nervy"

Horčík je nevyhnutný pre fungovanie inhibičného neurotransmiteru GABA, ktorý produkuje "hormóny šťastia" ako je serotonín. Isté hormóny regulované horčíkom sú kľúčové pre upokojenie mozgu a vyvolanie pocitu pohody a uvoľnenia. Práve preto býva nedostatok horčíka spájaný s nespavosťou a nekvalitným spánkom.
 
Takmer 30% odporúčanej dennej dávky horčíka získate z výživového doplnku pre spomalenie starnutia organizmu YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic!
 

Uľaví od nespavosti a pomôže vám lepšie a kvalitnejšie zaspať

Výživové doplnky s obsahom horčíka môžu napomôcť upokojiť myseľ "roztočenú na plné obrátky", a uľahčí tak zaspávanie. Naše biologické hodiny menia svoj ráz, najmä v dôsledku prirodzeného procesu starnutia. Je to dané ako zníženou konzumáciou živín, tak ich zníženou absorpciou. Nespavosť tak teda ohrozuje takmer každého!
 

Zlepšuje trávenie a uľavuje od zápchy

Horčík napomáha uvoľneniu svalov v tráviacom trakte vrátane črevnej steny, ktorá riadi vylučovanie. Keďže horčík napomáha neutralizovať žalúdočné kyseliny a uľahčuje pohyb stolice tráviacim traktom, užívanie výživových doplnkov s jeho obsahom je prirodzenou cestou, ako si uľaviť od zápchy.
 
Nečakajte ale, že horčík bude pôsobiť ako preháňadlo. Jeho správne dávkovanie by rozhodne nemalo spôsobiť nezadržateľnú  potrebu či hnačku, ale malo by zpravidelnit vaše návštevy toalety.
 
Viac ako 180% odporúčanej dennej dávky horčíka vám dodá výživový doplnok proti prekysleniu organizmu ANTI-ACID by Brandeis Clinic!
 

Uľavuje v prípade bolesti svalov a svalových kŕčov

Horčík hrá dôležitú úlohu v neuromuskulárnych signáloch a svalových kontrakciách. Ak ho organizmus nemá dostatok, môžu v dôsledku toho upadnúť svaly do kŕčov. Horčík naopak podporuje uvoľnenie svalov a ich kontrakcie, dopomôže vám teda k bezbolestnému pohybu.
 
Vedľa toho horčík vyrovnáva hladinu vápnika v tele. Je to veľmi dôležité, pretože vysoké dávky vápnika môžu spôsobovať problémy spojené s riadením pohybu svalov, vrátane svalu srdcového.
 

Ovplyvňuje hladinu vápnika, draslíka a sodíka

V súčinnosti s ďalšími elektrolytmi reguluje horčík mnoho biochemických reakcií v organizme. Hrá úlohu okrem iného v aktívnom transporte vápnitých a draselných iónov cez bunkové membrány. Preto je horčík nevyhnutný pre vedenie nervových vzruchov, svalových sťahov a normálny srdcový rytmus.
 
Spoločne s vápnikom sa tiež podieľa na štrukturálnom rozvoji kostí a je potrebný tiež pre syntézu DNA, RNA a antioxidantu glutatiónu.
 

Dôležitý pre zdravé srdce

Horčík je veľmi dôležitý pre zdravie kardiovaskulárnej sústavy. Jeho najvyššie množstvo v tele sa nachádza práve v srdci, najmä v jeho ľavej srdcovej komore.
 
S vápnikom spoločne podporujú optimálny krvný tlak a pôsobí proti hypertenzii. V prípade, že by v organizme kvôli nedostatku horčíka a ďalších minerálov ako je vápnik vznikali svalové kŕče, môže dôjsť dokonca k srdcovému infarktu.
 

Pôsobí proti migrénam

Pretože je horčík zapojený do fungovania neurotransmiterov a cirkulácie krvi, môže pomôcť znížiť bolesť hlavy typickú pre migrény tým, že v jeho dôsledku dôjde k uvoľneniu hormónov uľavujúcich od bolesti a redukcii vazokonstrikcie a zúženiu krvných ciev, ktoré zvyšujú krvný tlak.
 

Napomáha prevencii osteoporózy

Horčík je nevyhnutný pre správne formovanie kostí a ovplyvňuje aktivitu osteoblastov a osteoklastov, ktoré budujú zdravú hustotu kostí.
 
Vplyv má tiež na koncentráciu vitamínu D v krvi, pričom vitamín D je hlavným regulátorom kostnej homeostázy. Vyšší príjem horčíka potom korešponduje so zvýšenou hustotou kostného minerálu u mužov i žien. Najmä ženy môžu užívaním výživových doplnkov s horčíkom pôsobiť preventívne proti osteoporóze a dokonca zvrátiť jej aktuálne prejavy.
 

Aké sú najlepšie prirodzené zdroje horčíka?

Najviac sa tohto cenného minerálu nachádza v tzv. "tmavo zelenej listnatej zelenine" (napríklad kel, špenát, ľadový šalát), avokáde, banánoch, melóne, strukovinách, orechoch a semienkach. Akonáhle obsahuje dané jedlo tiež dostatok vlákniny, zvyčajne je bohaté aj na horčík.
 

Aké sú jedlá najbohatšie na horčík?

1.Špenát
2.Mango
3.Černé fazuľa
4.Mungo fazuľa
5.Mandle
6.Kešu orechy
7.Zemiaky
8.Dýňové semienka
9.Avokádo
10.Banány
11.Brokolica
12.Ružičkový kel
Staršie články:
Enzým telomerázia je kľúčom k zachovaniu mladosti i zdravia. Podporte jej aktivitu
Zdravý život10.3.2017

Enzým telomerázia je kľúčom k zachovaniu mladosti i zdravia. Podporte jej aktivitu

Za objav enzýmu telomerázie a popísanie starnutia získal v roku 2009 vedecký tím Nobelovu cenu za fyzilogiu a medicínu. Niet sa čomu čudovať. Tento popravde revolučný objav totiž nielen, že osvetľuje proces starnutia organizmu, ale dokonca má aj vysoký potenciál ohľadne toho, ako starnutie prirodzene spomaliť.

Benígna hyperplázia prostaty sa týka deviatich z desiatich mužov
Zdravý život21.2.2017

Benígna hyperplázia prostaty sa týka deviatich z desiatich mužov

Benígna hyperplázia prostaty je jednoducho povedané zväčšenie prostaty. Ako vzniká a možno tomuto ochoreniu predchádzať?

Ako vzniká prekyslenie organizmu a prečo je pre nás tak nebezpečné?
Zdravý život30.1.2017

Ako vzniká prekyslenie organizmu a prečo je pre nás tak nebezpečné?

Dlhodobé prekyslenie organizmu je vážny stav, ktorý môže mať za následok mnoho zdravotných komplikácií vrátane väčšej náchylnosti k fraktúre bedrového kĺbu vo vyššom veku. Aj preto je vhodné snažiť sa prekyslenie organizmu pravidelne redukovať.

Darčeky na poslednú chvíľu: U nás to zvládnete!
Zdravý život21.12.2016

Darčeky na poslednú chvíľu: U nás to zvládnete!

Nestíhate tento rok nakúpiť včas vianočné darčeky? U nás v MedaPreX vám tento delikátny problém pomôžeme vyriešiť. Stačí si vybrať produkty, ktoré sa vám páčia, elektronicky objednať a zastaviť sa pre nich osobne u nás v MedaPreX až do piatku do 17.30 hod. Pre vianočných oneskorencov ideálne správa!

Problémy s pleťou a vlasmi: Vinníkom môže byť stres
Zdravý život21.12.2016

Problémy s pleťou a vlasmi: Vinníkom môže byť stres

Tiež už sa vám párkrát urobil pupienok presne predtým, kedy vás čakala dôležitá schôdzka? A tiež ste už uvažovali, či jeho vznik náhodou nezapríčinil stres? Tak to je dosť pravdepodobné!