Je kolagén na kĺby alebo na omladenie pleti?

Je kolagén na kĺby alebo na omladenie pleti?

Kolagén je najčastejšie sa vyskytujúca bielkovinou v organizme, utvára tak zhruba 30% všetkých telesných bielkovín. Označenie kolagén pochádza z gréckeho výrazu pre lepidlo "kola". A kolagén skutočne je takým "lepidlom", ktoré udržuje šľachy, väzy, kĺby, kosti, svaly a najmä pleť pohromade. Bez kolagénu by sa doslova rozpadli.

Kolagén sa nachádza v spojivovom tkanive v srdci, svaloch, koži, vlasoch, cievach, chrupavkách, nechtoch a dokonca aj pečeni, v organizme je skrátka všade. Existuje 16 typov kolagénu, pričom prevažujú tri, označené ako kolagén I., II. a III. typu. Tie tvoria asi 90% kolagénu v organizme.

Predovšetkým v kĺbových chrupavkách a v koži

Všetky typy kolagénu sú bohaté na špecifické aminokyseliny: glycín, prolín a hydroxyprolín. Každý z typov kolagénu sa hromadí v iných oblastiach v tele. Kolagén I. a III. typu nájdeme v koži, tiež v šľachách a kostiach. Kolagén II. typu sa nachádza v chrupavkách. V koži kolagén produkuje jej vrstva dermis. Dermis je základom, zatiaľ čo epidermis je na jej povrchu.

Produkcia kolagénu sa v organizme znižuje s rastúcim vekom. Aktivita buniek fibroblastov, ktoré utvárajú okrem kolagénu tiež elastín a kyselinu hyaluronovú, sa znižuje. Práve tu vzniká problém.

Hustota kostí ubúda

Akonáhle v organizme nie je kolagénu dostatok, svaly, rovnako ako aj koža, sa začínajú povoľovať. Stenčujú sa a oslabujú chrupavky. Tiež koža sa stenčuje a objavujú sa vrásky. Zjednodušene možno povedať, že ak dôjde k úbytku kolagénu v dermis, prejaví sa to vznikom vrások a povolením epidermis, teda viditeľným starnutím pleti.

Kosti strácajú svoju hustotu. Úbytok kolagénu v kostiach býva príčinou problémov kostného aparátu, keď sú kosti krehké a náchylnejšie k zlomenine. Úbytok kolagénu sa prejavuje dokonca aj v pľúcach, čím sa znižuje množstvo vzduchu, ktorý sme schopní na jeden nádych vdýchnuť.

Hydrolyzovaný kolagén či želatína

Preto sa bádania a snahy zdravotníkov, vedcov, profesionálnych športovcov, ale aj "bežných smrteľníkov" zameriavajú na to, ako chýbajúci kolagén organizmu dodať. Najlepším spôsobom je príjem priamo kolagénu ako takého, a to v podobe hydrolyzátu či želatíny.

Mnoho ľudí zamieňa kolagén a želatínu, alebo predpokladá, že ide o tú istú látku. Rozdiel tu však je. Všetok kolagén pochádza z živočíšnych produktov, nachádza sa v tých najviac chrupavkových a tuhých častiach mäsa, ktoré obsahujú najviac spojivového tkaniva. Keď tieto kusy povaríme, alebo skôr potiahneme, vyvaríme kolagén, z ktorého sa po stuhnutí stane želatína.

Hydrolyzát kolagénu pre lepšiu absorpciu

Akonáhle je kolagén extrahovaný zo svojho zdroja, je možné ho spracovať dvoma spôsobmi. Jedným z nich je práve želatína, druhým z nich potom hydrolyzát kolagénu čiže hydrolyzovaný kolagén. V ňom sú proteínové molekuly rozložené na drobnejšie častice, peptidy s krátkym reťazcom a aminokyseliny, teda jednotky, ktoré ľudský organizmus dokáže oveľa ľahšie prijať a využiť.

Oproti tomu nedenaturovaný kolagén týmto rozložením neprešiel, pre organizmus je preto pravdepodobne horšie absorbovateľný ako kolagén hydrolyzovaný. A práve hydrolyzovaný kolagén býva hlavnou zložkou doplnkov stravy (nielen) na kĺby. Ich účinnosť preukázala nejedna štúdia, podľa ktorých dochádza pri užívaní tohoto doplnku stravy k zmierneniu bolestivosti kĺbového aparátu, rovnako ako k uľahčeniu pohybu.

Doplnok stravy pre športovcov

Kolagén však nie je indikovaný je pre osoby trpiace osteoartritídou a bolesťami kĺbov, môže pomôcť znížiť bolesti kĺbov u aktívnych športovcov, a tým pádom zlepšiť ich výkon. Podľa tejto štúdie došlo po 24 týždňoch užívania hydrolyzovaného kolagénu pri skupine atlétov k zlepšeniu symptómov všetkých skúmaných parametrov (bolesť kĺbov v kľude, bolesť kĺbov pri chôdzi, bolesť kĺbov počas státia, bolesť kĺbov pri prinášaní objektov, bolesť kĺbov pri silovom tréningu).

Kolagén tiež na omladenie pleti

Ak budete užívať kolagén spoločne s kyselinou hyalurónovou a vitamínom C, nielen, že podporíte vlastnú novotvorbu kolagénu v organizme, ale môže dôjsť aj k navýšeniu elasticity pleti, zlepšeniu mikrocirkulácie a tiež k redukcii známok starnutia pleti, o čom hovorí táto štúdia. Kolagén spoločne s kyselinou hyalurónovou môžu navyše okrem jednoduchého estetického účinku na pleť uľaviť ešte viac v prípade bolestí s kĺbmi, keď u osôb s osteoartritídou, ktoré ich užívali, došlo k významnému zníženiu nepohodlia spojeného s bolesťami kĺbov.

Ako teda znie odpoveď na otázku, ktorú sme položili v titulku, a teda či je kolagén na kĺby alebo na omladenie pleti? Oboje je správne, vhodne zvolený kolagénový potravinový doplnok môže byť benefitom ako pre pleť, tak aj pre zdravie kĺbov a kostí.

S článkom súvisia tieto produkty:

Ušetríte 15 €
Collagen+11 ANNA BRANDEJS
Zdokonaľte svoju pleť zvnútra s Collagen+11 ANNA BRANDEJS s najčistejším rybím kolagénom a patentovanými
60 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
SUPERFOOD - ZELER
Zdravý život29.6.2020

SUPERFOOD - ZELER

Zeler je superpotravina, ktorá vás prekvapí svojím prínosom pre zdravie.

Únava
Zdravý život18.6.2020

Únava

Únava môže mať veľa príčin.

Káva - v malom množstve liek, vo väčšom jed
Zdravý život18.6.2020

Káva - v malom množstve liek, vo väčšom jed

Kofeín je dvojsečná zbraň. Pre väčšinu ľudí nepredstavuje žiadne väčšie riziko. Zrýchľuje srdcový rytmus, stimuluje centrálnu nervovú sústavu, tvorbu žalúdočných kyselín a pôsobí močopudne.

SUPERFOOD č.1 - Vlašský orech
Zdravý život18.6.2020

SUPERFOOD č.1 - Vlašský orech

Všimli ste si niekedy, že polovičky jadier vlašských orechov sa podobajú na mozog? Nie je to náhoda! Táto potravina je pre váš mozog naozaj výnimočná, je totiž zdrojom serotonínu a neurotransmiterov.

Prečo jesť BIO produkty?
Zdravý život18.6.2020

Prečo jesť BIO produkty?

Boli ste niekedy v lese zbierať čučoriedky? Ak áno, určite viete, akú fantastickú chuť majú v porovnaní s tými, ktoré nakupujeme v supermarketoch.