Detoxikácia čriev

Očista hrubého čreva, ktorá sa dá dosiahnuť rôznymi prístupmi

Detoxikácia čiže prečistenie hrubého čreva je jednou z alternatívnych ozdravných metód, samozrejme k nej tiež dochádza pred niektorými chirurgickými zákrokmi. Jej cieľom je odstrániť z čriev toxíny, spoločne so zvyškom stolice.

Stará myšlienka autointoxikácie

Detoxikáciu čriev možno dosiahnuť hydroterapiou s využitím obyčajnej vody alebo vody obohatenej o byliny či iné aktívne látky. Ďalšou možnosťou sú metódy založené na konzumácii určitých látok, predovšetkým vlákniny, bylín, doplnkov stravy, enzýmov, špeciálnych čajov alebo laxatív.

Zástancovia alternatívnej medicíny veria, že hromadenie zvyškov stolice na stenách hrubého čreva je semeniskom parazitov a miestom ideálnym na rozvoj patogénov, ktoré poškodzujú zdravie. Tento koncept však nie je nič nové, myšlienku, na ktorej stojí termín autointoxikácie, nachádzame už v zmienkach o starých Grékoch a Egypťanoch.

Vstup toxínov do obehu

Podľa teórie autointoxikácie utvárajú nahromadené nestrávené zvyšky mäsa a ďalšej potravy v črevách hlien, liaheň toxínov, ktoré vstupujú do krvného obehu a poškodzujú telo. Medzi symptómy tejto otravy má patriť únava, bolesti hlavy, priberanie, nedostatok energie. Detoxikácia čriev má naopak priniesť zlepšenie obranyschopnosti, chudnutie, zníženie rizika rakoviny hrubého čreva a zlepšenie mentálneho stavu.

Vlastné mechanizmy tela

Organizmus sám má viaceré mechanizmy na to, ako toxíny eliminovať. Okrem pohybov čriev, pečene a obličiek je to aj aktivita prirodzených baktérií. Vnútornú stranu čriev pokrýva mukózna membrána, ktorá bráni vstupu nežiadúcich toxínov a látok do krvného obehu. Výstelka čriev sa navyše obnovuje rýchlejšie ako iné tkanivá v tele, čím opäť obmedzuje možnosti hromadenia škodlivých častíc.

Na podporu očisty hrubého čreva je vhodné do stravy zaradiť väčšie množstvo vlákniny, konzumovať dostatočné množstvo tekutín, a znížiť príjem červeného mäsa.

S článkom súvisia tieto produkty:

Detox ANNA BRANDEJS
Aby ste získali maximum benefitov z výživových doplnkov i zdravej stravy, základom je mať silný tráviaci
100% vegan
44 €
Na sklade - ihneď posielame