Epigalokatechin galát (EGCG)

Jeden z katechínov vyskytujúcich sa v zelenom čaji, ktorý má množstvo doložených pozitívnych účinkov na ľudský organizmus vrátane protirakovinového

Epigalokatechin galát patrí do rodiny katechínov, je silný antioxidant. Je hlavnou aktívnou zložkou lístkov zeleného čaju. V čiernom čaji sa vyskytuje tiež, ale v oveľa menšej miere, pretože čierny čaj prechádza procesom fermentácie, počas ktorého veľká časť katechínov podlieha oxidácii a premieňa sa na tmavo sfarbené molekuly, theaflaviny a thearubiginy.

Proti pôsobeniu dihydrotestosterónu a zväčšenej prostate

V organizme môže epigalokatechin galát inhibovať aktivitu dihydrotestosterónu, ktorý ovplyvňuje hladinu a využitia testosterónu. So starnutím organizmu sa aktivita a produkcia testosterónu znižuje. Dihydrotestosterón je vedľajším produktom testosterónu a na rozdiel od neho jeho hladina aj aktivita rastie.

Jeho aktivita je spätá s padaním vlasov, zväčšením prostaty (benígna hyperplázia prostaty) a u žien sa prejavuje zvýraznením typických mužských znakov, ako napríklad viditeľnejšie ochlpenie. Epigalokatechin galát ale aktivitu dihydrotestosterónu v tele potláča, pretože sa viaže na jeho receptory.

Proti rakovine?

Epigalokatechin galát tiež podľa niektorých štúdií pôsobí na bunkovej úrovni preventívne proti rakovine, pretože intervenuje s bunkovým rastom a aktivitou. Pozitívne pôsobí predovšetkým v prípade rakoviny prsníka, prostaty, dutiny ústnej, pankreasu a hrubého čreva. Môže to byť práve vysoká konzumácia zeleného čaju v Ázii, ktorá je zodpovedná za nižší výskyt onkologických ochorení v regióne, a to i napriek rozšírenému fajčeniu.

Konzumácia zeleného čaju môže navyše znižovať hmotnosť a percento telesného tuku, pretože stimuluje metabolizmus a schopnosť organizmu spaľovať tuky. Epigalokatechin galát pôsobí najmä na nebezpečný viscerálny (brušný) tuk. Preto je konzumácia zeleného čaju s jeho obsahom vhodná pre osoby, u ktorých hrozí rozvoj diabetu, vysoký krvný tlak a nadváha. Epigalokatechin galát nestimuluje chudnutie ako také, ale podporuje spaľovanie tuku.