Liečba jaziev

Liečba jazvy závisí vždy od veku a typu jazvy, možností ako jazvy liečiť je viacero

Typov liečby jaziev je veľa, okrem iného napríklad:
 

Chemický peeling

V prípade chemického peelingu sa využívajú chemikálie, ktoré riadene rozkladajú vonkajšie vrstvy epidermis, čo vedie k olupovaniu pleti a redukcii istých problémov s pleťou, vrátane výrazných jaziev po akné. V závislosti na hĺbke peelingu sa využívajú rôzne typov substancií. Potrebná je však opatrnosť vzhľadom k hĺbke peelingu a následne je nutné dodržovať čas rekonvalescencie, najmä u osôb s tmavším odtieňom pleti a u jedincov, ktorí sú náchylní k rozvoju keloidných jaziev.
 

Výplňové injekcie

Výplňové injekcie s kolagénom môžu byť užívané k vyvýšeniu atrofických jaziev na úroveň okolitej pokožky. Potenciálne riziko plynúce z tejto metódy je možná alergia na výplňový materiál.
 

Dermabrázia

Dermabrázia zahŕňa odstránenie vrchnej vrstvy pleti pomocou špeciálnych nástrojov. Väčšinou je podávané lokálne anestetikum.
 

Laserové ošetrenie

Laserom sa ošetrujú najmä hypertrofické a keloidné jazvy. Táto procedúra vyhladzuje epidermis skrze kontaktné chladenie. Zvyčajne je potreba viacero sedení, aby sa dosiahlo skutočné vyhladenie jaziev a zlepšenie textúry a farebného odtieňa pleti a zlepšenie hybnosti u keloidov a hypertrofických jaziev.
 

Rádioterapia

Nízkodávková povrchová rádioterapia sa niekedy využíva ako prevencia vzniku hypertrofickej a keloidnej jazvy. Vedci túto metódu považujú za efektívnu, avšak je využívaná iba v extrémnych prípadoch kvôli potenciálnym rizikám plynúcich z vedľajších efektov.
 

Silikón

Silikón je hojne využívaný v prípadoch, keď chce dermatológ zabrániť sformovaniu jazvy alebo zlepšiť vzhľad už vytvorejnej jazvy.
 

Steroidy

Vyrovnať a zjemniť keloidné a hypertrofické jazvy môže napomôcť aj dlhodobá aplikácia kortikosteroidových injekcií. Topická aplikácia steroidov nie je považovaná za efektívnu.
 

Chirurgický zákrok

Jazvové tkanivo je tiež možné úplne vyrezať. Po jeho excízii sa zvyčajne nové zranenia zahojí lepšie.