Nové typy pleti

V Amerike vymyslela dermatologička Leslie Baumann tzv. Nové typy pleti

Vo svojej knihe Riešenie pre typy pleti (The Skin Type Solution) rozdeľuje pleť na suchú či mastnú, citlivú alebo odolnú, s nerovnomerným farebným tónom alebo bez hyperpigmentácie a náchylnú k vráskam či pevnú. Kombináciou týchto štyroch základných kategórií po dvoch možnostiach vzniká šestnásť rozdielnych typov pleti s rozdielnymi potrebami.
 

1. Suchá, citlivá, s nerovnomerným farebným tónom a pevná

Pre tento typ suchej pleti je charakteristický vracajúci sa zápal v koži a nerovnomerný farebný tón s tmavšími škvrnami. Ako prvé je potrebné redukovať suchosť pleti a zápal, neskôr je možné redukovať pigmentáciu. Vhodné sú aj ošetrenia laserom či fototerapia (ošetrenie svetelným lúčom).
 

2. Suchá, citlivá, bez hyperpigmentácie a pevná

Suchosť je dominujúcim znakom tohto typu, v koži sa objavujú zápaly. Vrásky ani tmavé škvrny nie sú prítomné. Do stravy je vhodné zaradiť kyselinu linolovú a omega-3-mastné kyseliny.
 

3. Suchá, citlivá, s nerovnomerným farebným tónom a náchylná k vráskam

Táto pleť má sklony ku vzniku vrások, vracajúcim sa zápalom, tmavým škvrnám. Je potrebné pôsobiť proti vráskam a hyperpigmentácii, však bez toho aby došlo k zhoršeniu zápalu alebo zvýšenie suchosti pleti.
 

4. Suchá, citlivá, s rovnomerným farebným tónom a náchylná k vráskam

Suchosť pleti a zápaly sú pre tento typ pleti typické. Pleť je však farebne zjednotená, má však sklon k vzniku vrások. Je vhodné zaradiť produkty, ktoré podporia hydrolipidovú kožnú bariéru, produkty obsahujúce retinol, antioxidanty a protizápalové látky.
 

5. Mastná, citlivá, s nerovnomerným farebným tónom a pevná

Tento typ pleti trápia zápaly a tmavšie škvrny na pleti. Je však menej náchylný k rozvoju vrások oproti ostatným typom pleti, pretože zvýšená pigmentácia pleť chráni pred starnutím, rovnako ako antioxidanty, ktoré sa prirodzene vyskytujú v kožnom maze (sebum).
 

6. Mastná, citlivá, s rovnomerným farebným tónom a pevná

Pre tento typ pleti je typický mastný vzhľad a zápaly. Vrásky sa objavujú menej vďaka kožnému mazu bohatom na antioxidanty, ktoré pleť chránia. S vekom sa tento typ pleti stáva menej problematický a menej náročným na starostlivosť.
 

7. Mastná, citlivá, s nerovnomerným farebným tónom a náchylná k vráskam

Zápaly v koži, tmavé škvrny a tendencie k vráskam, taký je tento typ pleti. Prirodzené oleje síce  poskytujú ochranu vďaka antioxidantom, avšak pre tento zraniteľný typ pleti je to málo. Pre spokojnosť a zdravý vzhľad je s týmto typom pleti treba dodržiavať dôsledne pravidelnú starostlivosť.
 

8. Mastná, citlivá, s rovnomerným farebným tónom a náchylná k vráskam

Pleť je náchylná k zápalom a známkam starnutia. Vysoké hladiny antioxidantov v kožnom maze môžu pôsobiť proti predčasnému starnutiu pleti, ale do pravidelnej starostlivosti je vhodné zaradiť aj produkty s ich obsahom, obsahom retinolu a protizápalových ingrediencií.
 

9. Mastná, odolná, s nerovnomerným farebným tónom a pevná

Tento typ pleti je menej náchylný ku vzniku vrások a podráždenia ako ostatné typy. Je však potrebné denne používať prípravky s SPF ochranou, aby sa predišlo ďalšiemu rozvoji hyperpigmentácie. Táto pleť potrebuje produkty s vyššou koncentráciou aktívnych látok, ktoré vyrovnajú jej farebný tón.
 

10. Mastná, odolná, s rovnomerným farebným tónom a pevná

Tento typ pleti produkuje adekvátne či nadmerné množstvo kožného mazu, ktorý obsahuje vitamín E, látku s potenciálom pôsobiť proti starnutiu. Tón pleti je rovnomerný, pleť je menej náchylná k rozvoju známok starnutia. Tento typ pleti nemusí nutne potrebovať každodennú hydratáciu.
 

11. Mastná, odolná, s nerovnomerným farebným tónom a náchylná k vráskam

Pre tento typ pleti je typický nerovný farebný tón pleti a tendencia k vzniku vrások. Hoci sebum (kožný maz) pôsobí preventívne proti predčasnému starnutiu pleti, tento typ pleti by mal do svojej dennej starostlivosti zaradiť prípravky s obsahom antioxidantov, rovnako ako do stravy. Výrobky by mali mať vyššiu koncentráciu aktívnych látok.
 

12. Mastná, odolná, s rovnomerným farebným tónom a náchylná k vráskam

Hoci je tento typ pleti náchylný k rozvoju vrások, vrásky sa objavujú v menšej miere ako v prípade suchej pleti vďaka prítomnosti ochranného kožného mazu bohatého na antioxidanty. Tento typ pleti potrebuje silné látky ako je retinol alebo hydroxykyseliny, aby sa viditeľnosť vrások znížila.
 

13. Suchá, odolná, s nerovnomerným farebným tónom a pevná

Suchosť pleti a nerovnomerná pigmentácia sú hlavnou charakteristikou tohto typu pleti. Zápaly sa objavujú zriedka, rovnako ako vrásky. Do dennej starostlivosti by malo patriť používanie produktov s minimálnym SPF 30, hydratačné prípravky a látky zosvetľujúce pigmentáciu.
 

14. Suchá, odolná, s rovnomerným farebným tónom a pevná

Suchosť pleti je základnou charakteristikou tohto typu. Pleť je farebne vyrovnaná a takmer bez vrások. Do starostlivosti by mali patriť produkty podporujúce exfoliáciu, hydratačné výrobky a prípravky na denné použitie s minimálnym SPF 15. Je vhodné sa vyhýbať  čistiacim prípravkom na báze mydla.
 

15. Suchá, odolná, s nerovnomerným farebným tónom a náchylná k vráskam

Suchosť pleti, nerovný farebný tón a náchylnosť k vráskam sú hlavné znaky tohto typu pleti. Pre najlepšiu starostlivosť je vhodné zahrnúť prípravky s SPF, antioxidanty, retinol, hydratačné prípravky, AHA kyseliny a bieliace látky.
 

16. Suchá, odolná, s rovnomerným farebným tónom a náchylná k vráskam

Pre tento tón pleti je typická farebná vyrovnanosť, väčšia náchylnosť k rozvoju suchosti a vrások. Starostlivosť by mala zahŕňať antioxidanty, SPF 15 a retinol na noc. Dobrý životný štýl a konzumácia antioxidantov kvalitu pleti zlepší.