Rozchodnica ružová

Silný adaptogén, liečivá bylina

Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) je vo svete známa aj ako zlatý koreň. Táto adaptogénne bylina napomáha v organizme spaľovaniu tukov, stimuluje fungovanie mozgu a dodáva energiu.

Adaptogény sú skupina rastlín, ktoré ľudskému organizmu môžu napomôcť adaptovať sa na fyzický, chemický či environmentálny stres. Rozchodnica je jednou z najsilnejších rastlín tejto rodiny.

Jej domovom sú oblasti vyšších nadmorských výšok v arktických oblastiach Ázie a východnej Európy. Už dávni Vikingovia využívali Rozchodnicu pre navýšenie fyzickej sily. Šerpovia z oblasti Himalájí užívajú dodnes Rozchodnicu, keď sa chystajú na cesty na "osemtisícovky". V Rusku sa viac ako 70 rokov využíva na zlepšenie pracovného výkonu, na zlepšenie stavu insomnia, odstránenie únavy, depresií a na navýšenie atletickej vytrvalosti.

Proti viscelárnemu tuku

Rozchodnica napomáha spáliť tuk v oblasti brucha, stimuluje totiž využitie tukov ako energie. Jeho aktívna látka zvaná rosavin spúšťa v organizme reakciu spaľujúce tuk. Rosavin aktivuje enzým lipázu, ktorý má schopnosť rozkladať tuk uložený v adipoznom (tukovom) tkanive v oblasti brucha.  

Užívanie rozchodnice ružovej spoločne so zaradením pravidelného cvičenia tak dokonca u ľudí preukázateľne napomáha znižovať objem viscelárneho tuku.

Rozchodnica ružová navyše dodáva energiu a navyšuje výkonnosť. Výdrž a vytrvalosť navyšuje vďaka tomu, že v krvi zvyšuje obsah červených krviniek. Tie transportujú kyslík do svalov a ich vyšší počet môže vďaka tomu navýšiť výkon, rovnako ako oddialiť únavu. Podporuje tiež regeneráciu svalov vďaka svojmu protizápalovému pôsobeniu. Presný mechanizmus, ako navyšuje výkon a vytrvalosť, nie je u Rozchodnice celkom známy, avšak podiel na tom má pravdepodobne to, že stimuluje syntézu ATP, adenosintrifosfátu nevyhnutného pre bunkovú energiu. V prípade nedostatku spánku znižuje Rozchodnica ružová mieru únavy.

Popri tom upokojuje Rozchodnica ružová celý organizmus vďaka tomu, že znižuje hladinu kortizolu, stresového hormónu. V prípade, že je jeho hladina dlhodobo vysoká, k čomu môže dôjsť napríklad z emočného či fyzického vypätia, objaviť sa môžu tieto symptómy:

  • priberaniu v oblasti brucha
  • problémy so štítnou žľazou
  • hormonálna nerovnováha
  • horšenie pamäte
  • oslabená imunita

Vysoká hladina kortizolu má vplyv na starnutie organizmu, ktoré urýchľuje, rovnako ako aj na mieru vyčerpania.

Blahodarne pôsobí Rozchodnica ružová na zdravie mozgu. Navyšuje citlivosť neurónov, buniek mozgu a nervovej sústavy, vrátane dvoch neurotransmiterov serotonínu a dopamínu, ktoré majú vplyv na sústredenie, pamäť, rovnako ako náladu a pocity uspokojenia. Práve preto sa extrakt z Rozchodnice ružovej využíva ako svojho druhu prírodné antidepresívum. Navyšuje citlivosť organizmu na dopamín, čo môže vyústiť v zlepšenie nálady a úľavu od depresií.