Počas mesiaca september meníme kuriérsku spoločnosť zo SPS na GLS. Ďakujeme za pochopenie

Rozchodnica ružová

Silný adaptogén, liečivá bylina

Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) je vo svete známa aj ako zlatý koreň. Táto adaptogénne bylina napomáha v organizme spaľovaniu tukov, stimuluje fungovanie mozgu a dodáva energiu.

Adaptogény sú skupina rastlín, ktoré ľudskému organizmu môžu napomôcť adaptovať sa na fyzický, chemický či environmentálny stres. Rozchodnica je jednou z najsilnejších rastlín tejto rodiny.

Jej domovom sú oblasti vyšších nadmorských výšok v arktických oblastiach Ázie a východnej Európy. Už dávni Vikingovia využívali Rozchodnicu pre navýšenie fyzickej sily. Šerpovia z oblasti Himalájí užívajú dodnes Rozchodnicu, keď sa chystajú na cesty na "osemtisícovky". V Rusku sa viac ako 70 rokov využíva na zlepšenie pracovného výkonu, na zlepšenie stavu insomnia, odstránenie únavy, depresií a na navýšenie atletickej vytrvalosti.

Proti viscelárnemu tuku

Rozchodnica napomáha spáliť tuk v oblasti brucha, stimuluje totiž využitie tukov ako energie. Jeho aktívna látka zvaná rosavin spúšťa v organizme reakciu spaľujúce tuk. Rosavin aktivuje enzým lipázu, ktorý má schopnosť rozkladať tuk uložený v adipoznom (tukovom) tkanive v oblasti brucha.  

Užívanie rozchodnice ružovej spoločne so zaradením pravidelného cvičenia tak dokonca u ľudí preukázateľne napomáha znižovať objem viscelárneho tuku.

Rozchodnica ružová navyše dodáva energiu a navyšuje výkonnosť. Výdrž a vytrvalosť navyšuje vďaka tomu, že v krvi zvyšuje obsah červených krviniek. Tie transportujú kyslík do svalov a ich vyšší počet môže vďaka tomu navýšiť výkon, rovnako ako oddialiť únavu. Podporuje tiež regeneráciu svalov vďaka svojmu protizápalovému pôsobeniu. Presný mechanizmus, ako navyšuje výkon a vytrvalosť, nie je u Rozchodnice celkom známy, avšak podiel na tom má pravdepodobne to, že stimuluje syntézu ATP, adenosintrifosfátu nevyhnutného pre bunkovú energiu. V prípade nedostatku spánku znižuje Rozchodnica ružová mieru únavy.

Popri tom upokojuje Rozchodnica ružová celý organizmus vďaka tomu, že znižuje hladinu kortizolu, stresového hormónu. V prípade, že je jeho hladina dlhodobo vysoká, k čomu môže dôjsť napríklad z emočného či fyzického vypätia, objaviť sa môžu tieto symptómy:

  • priberaniu v oblasti brucha
  • problémy so štítnou žľazou
  • hormonálna nerovnováha
  • horšenie pamäte
  • oslabená imunita

Vysoká hladina kortizolu má vplyv na starnutie organizmu, ktoré urýchľuje, rovnako ako aj na mieru vyčerpania.

Blahodarne pôsobí Rozchodnica ružová na zdravie mozgu. Navyšuje citlivosť neurónov, buniek mozgu a nervovej sústavy, vrátane dvoch neurotransmiterov serotonínu a dopamínu, ktoré majú vplyv na sústredenie, pamäť, rovnako ako náladu a pocity uspokojenia. Práve preto sa extrakt z Rozchodnice ružovej využíva ako svojho druhu prírodné antidepresívum. Navyšuje citlivosť organizmu na dopamín, čo môže vyústiť v zlepšenie nálady a úľavu od depresií.