Sacha inchi

Popínavá rastlina s domovom v Strednej a Južnej Amerike majúca unikátne nutričné zloženie

Domovom tejto popínavej polodreviny je predovšetkým juhoamerická Amazónia, rastie ale kdekoľvek v Latinskej Amerike. Najviac preslávenou je v Peru, kde ju miestne pôvodné obyvateľstvo kultivuje oddávna. Jej živinami nabitá semená, ktoré sa nachádzajú v nezvyklých plodoch tvare hviezdy, boli totiž významnou zložkou ich stravy. Sacha Inch plodí niekoľkokrát do roka a zo stoviek ovocných plodov z jednej rastliny získalo obyvateľstvo vždy aspoň 500 výživných semien.

Zdroje esenciálnych mastných kyselín

Semená sú významným zdrojom omega-3 mastných kyselín, obsahujú ich na rovnaký objem dokonca 17x viac ako mäso divého lososa. Obsahujú tiež veľké množstvo bielkovín, vlákniny a tryptophanu, ktorý sa v organizme premieňa na "hormón šťastia" serotonín, okrem toho tiež omega-6 a omega-9 mastné kyseliny, alfa-tokoferol a karotenoidy.

Vďaka obsahu esenciálnych mastných kyselín pôsobia tieto plody blahodarne na obranyschopnosť a kardiovaskulárnu sústavu, kde pozitívne ovplyvňujú hladinu cholesterolu - znižujú hladinu LDL cholesterolu, a naopak navyšujú hladinu HDL cholesterolu, podporujú optimálny krvný obeh a pôsobia proti hypertenzii.

Podporuje chudnutie

Obsiahnuté vitamíny A (karotenoidy) a E (tokoferol) podporujú zdravie kože, pôsobia proti jej suchosti aj ekzémom a dermatitídam, posilňujú vlasy a benefity prinášajú i zrakovému ústrojenstva. Vďaka tryptofánu podporujú psychickú pohodu a navyše napomáhajú chudnutiu. O tryptofáne je totiž známe, že znižuje chuť do jedla.

S vysokým obsahom esenciálnych mastných kyselín sa spája aj ich pozitívny vplyv na fungovanie mozgu, ktorý je tvorený predovšetkým tukovým tkanivom. Upravujú hladinu krvného cukru, čím pôsobia proti II. typu diabetu a znižujú hladinu triglyceridov, ktorá býva u diabetikov typicky zvýšená. Pozitívny účinok majú na kĺbový a kostrový systém, kde inhibujú úbytok kostnej hmoty, uľavujú od (zápalových) bolestí kĺbov, napríklad aj v prípade autoimunitnej reumatoidnej artritídy.