Síra

Chemická látka, jedna z najbežnejších látok vo vesmíre a dôležitá zložka aminokyselín

Chemická látka síra tvorí za normálnych okolností cyklické oktaatomické molekuly, elementárna síra za bežných podmienok formuje jasne žlté kryštály. Je desiatym najhojnejšie sa vyskytujúcim prvkom vo vesmíre a piatym na Zemi, kde sa obvykle nachádza vo forme sulfidov a sulfátov.

Nevyhnutná pre aminokyseliny a bielkoviny

Síra je zložkou štyroch dôležitých aminokyselín, a to metionínu, cysteínu, cystínu a taurínu. V ľudskom tele zastáva rad dôležitých funkcií, umožňuje napríklad viazanie týchto aminokyselín na seba, a tým pádom posilňuje štruktúru bielkovín. Vo vysokých koncentráciách sa objavuje v kĺboch, vlasoch, nechtoch a koži. V prípade artrózy môže optimálny príjem síry napomôcť regenerácii chrupaviek.

Medzi látky obsahujúce síru, patria ďalej napríklad inzulín a glutatión. Vďaka tomu napomáha síra detoxikácii organizmu, posilňuje činnosť pečene, vplyv má na hladinu cukru v krvi, napomáha tráveniu a zúčastňuje sa metabolizmu homocysteínu. Na síru sú bohatá predovšetkým vajcia, strukoviny, celozrnné produkty, cesnak, cibuľa, ružičkový kel a kapusta.

Síra v kozmetike

V poslednej dobe sa na síru zameriava pozornosť čoby na zložku kozmetických produktov. Pretože ihnibuje aktivitu baktérií, je vhodná proti akné, keď prečisťuje pleť a póry. Stimuluje tiež exfoliáciu pleti, čím napomáha odstrániť jej nedostatky, a zlepšuje vzhľad.

Pretože má tiež upokojujúci účinok, pleť je po aplikácii produktu s jej obsahom rozžiarená, zjemnená a vyhladená. Vhodná je preto aj pre citlivú pleť trpiacu na ekzémy či rosaceu. Pretože sa zúčastňuje produkcie kolagénu, napomáha navyše vypnúť vrásky a spevniť starnúcu pleť.