Vitamín D

V tukoch rozpustný vitamín, ktorý sa prirodzene vyskytuje len v málo potravinových zdrojoch, pre zdravie človeka je pritom nevyhnutný

Vitamín D môžeme prijímať zo stravy, hoci z obmedzeného množstva zdrojov, v podobe doplnkov stravy, alebo si ho môže ľudský organizmus utvárať endogénne po osvietení ultrafialovým žiarením v koži. Vitamín D, či už je získaný prostredníctvom stravy, slnečného žiarenia alebo doplnkov stravy, je však biologicky neaktívny a pre využitie organizmom musí najprv dvakrát hydroxylovať, aby bol aktivovaný.

Pomáha vstrebávaniu vápnika

Pre telo je však vitamín D veľmi dôležitý. Napomáha vstrebávaniu vápnika v črevách, vďaka čomu umožňuje správnu mineralizáciu kostí. Nevyhnutný je tiež pre rast a zdravie kostí. Bez jeho dostatku môžu byť kosti lámavé a krehké. Spoločne s vápnikom napomáha ochrane seniorov pred osteoporózou. Okrem vplyvu na bunkový rast, delenie, diferenciáciu a apoptózu buniek znižuje vitamín D v tele zápalové procesy a podporuje neuromuskulárny a imunitný systém.

Tučné morské ryby sú zdrojom

Medzi hlavné potravinové zdroje vitamínu D patria tučné morské ryby, ako je tuniak, losos či makrela, či priamo rybí tuk. Menšie množstvo vitamínu D sa nachádza v hovädzej pečeni, syroch a vaječných žĺtkoch, v obmedzenom množstve sa vyskytuje aj v niektorých typoch húb. Vzhľadom k často nedostatočnému príjmu vitamínu D zo stravy býva preto jeho najväčším zdrojom ultrafialové žiarenie, respektíve UVB lúče, ktoré prenikajú nechránenou pleťou a premieňajú kožný 7-dehydrocholesterol na provitamín D3, ktorý sa následne stáva vitamínom D3. Množstvo syntetizovaného vitamínu D ovplyvňuje ročné obdobie, denná doba, počasie, rovnako ako lokalita alebo množstva melanínu v koži.

Nedostatok vitamínu D sa bežne vyskytuje v populácii, predovšetkým u seniorov, vegánov, vegatariánov a osôb s laktózovou intoleranciou. Medzi hlavné znaky jeho nedostatku patrí krivica a osteomalácia, demineralizácia kostí, pre ktorú je typický úbytok kostnej hmoty, deformácie kostí a náchylnosť k ich poškodeniu.

Riziká spojené s nedostatkom vitamínu D

  • Osteoporóza
  • Osteomalácia
  • Krivica
  • Rakovina (predovšetkým čriev, prostaty, prsníka)