Vitánia spavá

Bylina s mnohými zdravotnými benefitmi

Vitánia (Withania) spavá, známa tiež ako Ashwagandha, patrí medzi veľmi blahodarne pôsobiace byliny. Klasifikovaná je ako adaptogén, čo znamená, že ľudskému organizmu napomáha vysporiadať sa so stresom. Podporuje tiež celý rad procesov v organizme a fungovanie mozgu. Napomáha organizmu v boji s úzkosťami a depresiami.

Ajurvédsky poklad

Vitánia spavá je jednou z najdôležitejších bylín v Ajurvéde, alternatívnej medicíne indického kontinentu. V nej sa využíva už dlhšie ako tri tisícky rokov pre úľavu od stresu, navýšenie energie a zlepšenie sústredenia. "Ashwagandha" v indickom sanskrte znamená "pach koňa", toto označenie sa teda vzťahuje k jej špecifickému zápachu, tak tomu, nakoľko dokáže posilniť. Jej botanický názov je Vitánia spavá, je ale známa aj pod pomenovaním indický ženšen či zimná čerešňa.

Withania spavá je drobný ker so žltými kvietkami, ktorého domovom je India a Severná Afrika. Extrakt z koreňa Vitánie alebo jej listov má na ľudský organizmus mnoho zdravotných účinkov. Tie sú pravdepodobne dané vysokým obsahom aktívnych látok withanolidov, o ktorých sa predpokladá, že pôsobia proti zápalovým procesom v organizme a inhibujú rast tumorov.

Možný účinok proti rakovine

U Vitánie sa predpokladá, že znižuje hladinu krvného cukru, pretože navyšuje vyplavovanie inzulínu a zlepšuje inzulínovú senzitivitu v bunkách svalov. Takto Vitánia pôsobí nielen u cukrovkárov, ale aj zdravých osôb. Podľa niektorých zdrojov napomáha Vitánia navodiť apoptózu čiže programovanú bunkovú smrť nádorových buniek. Bráni tiež rastu nových nádorových buniek. Jedným zo spôsobov, ako tak robia, je generovanie reaktívnych druhov kyslíka, ktoré sú toxické pre nádorové bunky, nie však pre normálne telesné bunky. Ďalším z mechanizmov je zníženie rezistencie nádorových buniek voči apoptóze.

Vitánia spavá môže znižovať hladinu "stresového hormónu" kortizolu. Vyplavujú ho žľazy s vnútornou sekréciou ako reakciu na stresovú situáciu alebo v momente, keď sa hladina krvného cukru priblíži ku kriticky nízkej hladine. V niektorých prípadoch môže dôjsť k chronickému nárastu hladiny kortizolu, čo môže mať za následok dlhodobé zvýšenie hladiny krvného cukru a ukladanie tuku v oblasti brucha. Preto je jeho dlhodobo vysoká hladina pre ľudský organizmus nebezpečná.

Podporí pri strese

Užívaním Vitánie spavej stimulujete odolnosť organizmu voči stresu a pozitívny vplyv má jej užívanie u osôb so stresovými a úzkostnými poruchami. Podobne pozitívne môže pôsobiť tiež v prípade depresií.

U mužov potom môže Vitánia spavá navýšiť hladinu mužských pohlavných hormónov a zlepšiť stav reprodukčnej sústavy. Navyšuje tiež počet spermií a ich pohyblivosť, rovnako ako hladiny testosterónu.

Pôsobí tiež proti zápalovým procesom v organizme vďaka tomu, že podporuje aktivitu buniek imunitného systému, ktoré bojujú proti infekciám a umožňujú organizmu zachovať si zdravie. Znižuje zápalové markery ako napríklad C-reaktívny proteín (CRP), ktorý býva spojený so zvýšeným rizikom rozvoja srdcovo-cievnych ochorení. Zdravie kardiovaskulárnej sústavy podporuje Withania aj tým, že reguluje hladinu cholesterolu a triglyceridov.

Svojim antioxidačným pôsobením podporuje Withania spavá zdravie a aktivitu mozgu a napomáha ochrane nervových buniek pred poškodením voľnými radikálmi.