Ako sa zbaviť vrások? Najprv je potrebné vedieť, ako vznikajú
Publikované:24.1.2017
Mnoho z nás chápe vrásky ako prirodzenú súčasť procesu starnutia. Premýšľali ste niekedy o tom, ako vrásky vznikajú, čo sú vlastne zač a ako možno proti ich vzniku zakročiť?
K pochopeniu procesu starnutia, ktorého výsledkom sú vrásky, je potrebné začať s pripomenutím toho, aká je vlastne stavba kože ako takej. Ľudská koža má tri vrstvy: epidermis, dermis a podkožie.
Epidermis
Vrchná vrstva epidermis má ochrannú úlohu. Pôsobí ako svojho druhu ochranný štít proti vonkajším faktorom. Epidermis sa skladá z buniek zvaných keranocyty, ktoré migrujú od jej hlbokých vrstiev až na povrch, kde utvára ochrannú keratínovú kožnú bariéru.
Dermis
Dermis obsahuje štrukturálne zložky, ktoré koži dávajú tvar. Obsahuje tiež rôzne typy spojivového tkaniva, ktoré má rôzne funkcie. Dôležitým spojivovým tkanivom je bielkovina kolagén, vďaka ktorej má koža svoju silu a pevnosť. Tiež glykosaminglykány udržujú kožu pevnú. Elastínové vlákna jej zas prepožičiavajú pružnosť.
V mieste, kde sa stretáva epidermis a dermis, sa nachádza zvlnená hranica, kde vybiehajú z dermis proti epidermis priestorové papily, medzi ktoré sa epidermis zasúva sieťovito usporiadanými hrebeňami svojej bazálnej vrstvy. Epidermis nimi čerpá živiny, ktoré do dermis prúdia prostredníctvom krvných ciev. Vďaka ich zvlnenému povrchu získava epidermis väčšiu plochu, skrz ktorú má prístup k cievam, a teda aj kľúčovým živinám.
Podkožie
Podkožie utvára spodnú vrstvu kože. Pozostáva z tukových buniek, ktoré napomáhajú tepelne izolovať organizmus a zachovať objem pleti.
Ako starnutie ovplyvňuje kožu
Starnutie organizmu samozrejme ovplyvňuje všetky tri vrstvy kože, aj keď každú iným spôsobom. Výsledkom však zostáva vznik vrások a jemných liniek, ktoré sa formujú tak v epidermis, tak v dermis.
V dôsledku starnutia sa bunky v epidermis začínajú stenčovať a strácajú tak čiastočne svoju schopnosť držať pospolu. To má za následok, že pleť vyzerá tenšie, a taktiež z nej uniká vlaha. Výsledkom je suchá pleť.
Nižšia schopnosť regenerácie
Počet epidermálnych buniek sa s rastúcim vekom taktiež znižuje, dokonca zhruba až o 10% každých desať rokov. Aj delenie buniek sa v dôsledku starnutia spomaľuje, a kvôli tomu klesá schopnosť hojenia a vlastnej regenerácie pleti.
Suchšia pleť
Dermis sa tiež v dôsledku starnutia začína stenčovať a aj sa spomaľuje produkcia kolagénu. Elastínové vlákna sa povoľujú. Spoločne so znížením pevnosti pleti a jej flexibility spôsobujú tieto štrukturálne zmeny jej ochabnutie a formovanie vrások. Naviac sa začínajú zväčšovať mazové žľazy, ktoré znižujú produkciu kožného mazu, pričom ich počet sa tiež znižuje. Oboje potom spôsobuje vyššiu suchosť pleti.
Do epidermis menej živín i tuku
Zvlnená vrstva nachádzajúca sa medzi epidermis a dermis sa začína vyrovnávať, kvôli čomu sa znižuje množstvo krvi privedenej k epidermis, a tým pádom aj množstvo živín, ku ktorým má epidermis prístup. Pleť je preto krehkejšia, náchylnejšia k poškodeniu a navyše so zníženou schopnosťou regenerácie.
Tukové bunky v podkoží sa s vekom začínajú zmršťovať, čo má za následok pokles pleti a vznik vrások, a už pleť ďalej nevypínajú.
Vrásky dynamické a statické
Rozlišujeme dva typy vrások – dynamické a statické:
Dynamické vrásky sa rozvíjajú kvôli opakovaným pohybom svalov, napríklad sa jedná o "vrásky smiechu" okolo úst
Statické vrásky spôsobujú vonkajšie faktory, životný štýl a proces starnutia. Na rozdiel od dynamických sú na pleti viditeľné, aj keď je svalstvo tváre v kľude a zvyčajne sa v priebehu času prehlbujú.
Vrásky sa začínajú rozvíjať prvýkrát kvôli zníženej hydratácii. Až následne, spolu s oslabovaním dermis, sa prehlbujú. Svoju rolu tiež hrá úbytok elastínu a kolagénu - epidermis už nemá tolko opory, koľko potrebuje pre svoj vyhľadený vzhľad. Znížená ochrana pleti, nedostatočná hydratácia, úbytok objemu, pevnosti, nižšia absorpcia živín a znížená flexibilita spoločne vedú k vzniku vrások. Tieto zmeny majú za následok, že pleť má vyšší sklon k poškodeniu a je náchylnejšia k negatívnemu pôsobeniu gravitácie, vonkajších faktorov a hormonálnych zmien, ktoré ešte viacej podporujú vznik vrások a jemných liniek.
Vrásky sú teda nevyhnutnou súčasťou starnutia, hoci možno ich rozvoj pomerne oddialiť a prejavy tohto starnutia úspešne redukovať s využitím invazívnych aj neinvazívnych metód anti-agingu.
Najefektívnejšie produkty proti vráskam z nášho internetového obchodu:
Pleťové masky proti vráskam
Pre omladenie pleti využite silu pleťových masiek, ktoré na koži pôsobia po dlhšie časové obdobie, a majú tak výraznejší efekt. Pleťová maska pre oblasť celej tváre redukuje vrásky na čele, tzv. "vrásky smiechu" okolo očí a vyrovnáva aj nosolabiálne ryhy.
Vyberať tiež môžete špeciálne pleťové masky určené buď na oblasť krku alebo priamo pre očné okolie.
Veľkým pomocníkom proti vráskam je kyselina hyalurónová. Vyskúšajte ju v podobe pleťovej masky.
Croma maska s kyselinou hyalurónovou (8 ks)8 kusov masky určenej na hydratáciu pokožky a zmiernenie prejavov starnutia pleti. Jedinečný kokteil účinných látok pomáha redukovať jemné vrásky a zaisťuje mimoriadne intenzívnu hydratáciu. Pokožka získava dokonalý tón, je pevnejšia a elastická.45 €
Proti starnutiu pleti je však najvhodnejšie používať každý deň krém proti vráskam. Napríklad aj s obsiahnutou SPF ochranou, karnosinom, hydratačnými magnetmi, vitamínom C, ectoinom a superoxiddismutázou.
Vrásky okolo očí a vrásky pod očami dokáže vyhladiť a "vyzmizíkovať" retinolové sérum so špeciálnou koncentráciou vyváženou pre citlivé očné okolie.
S novoročnými predsavzatiami nemusíme začínať vždy nutne prvého januára, najmä s tými, ktoré sa týkajú krásy a zdravia. Teraz, keď už silvestrovskú aj následnú novoročnú únavu konečne "odvial čas", sa môžete po hlave vrhnúť do cesty za svojim mladším, krajším ja. Pripravili sme pre vás totiž výber tých najlepších tipov pre (nielen) novoročné predsavzatia!
Užívateľkám (nielen) sociálneho webu Modrykonik.cz sme poskytli náš prípravok Eyelift pre vyhladenie vrások okolo očí na testovanie. Ako toto testovanie dopadlo a ako boli dámy spokojné? Prečítajte si ich recenzie!
Ak sa snažíte dôsledne starať o svoju pleť, s nasledujúcimi "odbornými termínmi" už ste sa pravdepodobne zoznámili. Ak, ale stále tápate ohľadom toho, o čo sa vlastne jedná, ako sa používajú, aký môžu mať účinok a v čom sa vlastne líšia, bude pre vás tento náš článok poučné čítanie.
Tiež si kupujete produkty starostlivosti o pleť a dúfate, že zaberú? Aby ste si boli schopné vybrať produkt, ktorý skutočne funguje a pôsobí presne na problém, ktorý potrebujete vyriešiť, je dobré pochopiť základné veci o fungovaní kože. A preto je tu náš dnešný článok!
Čaj je starobylý bylinný nápoj, ktorý sa vďaka obsahu kofeínu využíva pre svoje stimulačné účinky. V súčasnosti sa ale konzumuje a využíva aj preto, že podľa niektorých vedeckých štúdií dokáže pôsobiť preventívne alebo zlepšiť stav mnohých zdravotných stavov, od chorôb srdca a rakoviny, po ochorenie ďasien, starnutie pleti alebo nadváhu.