Zelený čaj vás zbaví vrások, dodá pleti hydratáciu a pri vnútornom užití toho zvládne ešte viac

Zelený čaj vás zbaví vrások, dodá pleti hydratáciu a pri vnútornom užití toho zvládne ešte viac

Čaj je starobylý bylinný nápoj, ktorý sa vďaka obsahu kofeínu využíva pre svoje stimulačné účinky. V súčasnosti sa ale konzumuje a využíva aj preto, že podľa niektorých vedeckých štúdií dokáže pôsobiť preventívne alebo zlepšiť stav mnohých zdravotných stavov, od chorôb srdca a rakoviny, po ochorenie ďasien, starnutie pleti alebo nadváhu.

Hlavné typy čaju sú čierny, zelený a biely. Líšia sa najmä spôsobom zberu a spracovania.
 
Prospešné vlastnosti čaju sú pripisované fytochemikáliam zvaným polyfenoly. Väčšinu polyfenolov v čaji radíme ku katechínom. Zelený čaj ich má výrazne viac ako čierny, ak by sme ich porovnali percentuálne, zelený čaj ich má asi 25% a čierny iba 4%. Biely čaj má podobný obsah katechínov ako zelený, avšak má iné zloženie a ich účinky nie sú zďaleka tak dobre preskúmané ako u čaju zeleného.Hlavnými katechínmi v zelenom čaji sú galokatechín (GC), epigalokatechín, epikatechín a epigalokatechín galát.
 
Už mnoho štúdií preukázalo, že polyfenoly sú ako silné antioxidanty účinnou ochranou proti voľným radikálom, kardiovaskulárnym problémom, niektorým typom rakoviny či infekciám. Napospol sa však jednalo o skúmanie na zvieratách alebo štatistické štúdie ukazujúce spojitosť medzi konzumáciou čaju a výskytom rôznych chorôb. Je preto potrebné vplyv katechínov podrobiť ďalšiemu skúmaniu.
 
zelený čaj
 
Aj tak však možno konštatovať, že zelený čaj zvyšuje antioxidačnú kapacitu tkanív, a v krvi vďaka tomu zlepšuje niektoré vlastnosti krvných lipidov (napríklad hladinu a "lepkavosť" LDL cholesterolu). Zelený čaj má pozitívny vplyv konzumovaný ústne aj topicky aplikovaný.
 
Poďme si jeho účinky prebrať pekne poporiadku. Začneme s topickou aplikáciou! Aby ste si samy skúsili, jeho vplyv na pokožku vyberte si Pleťovú masku so zeleným čajom!
 

Čo teda od zeleného čaju na pleti čakať?

1. Uľaví, keď sa spálite od slniečka a chráni pleť pred UV lúčmi

Zelený čaj podporuje regeneráciu pleti spálenej slnečným žiarením, pretože jej poskytuje hydratáciu a upokojenie a zmierňuje prípadný zápal.
 
Čo sa týka ochrany pred slnkom, nie je to tak, že by zelený čaj vyložene blokoval ultrafialové lúče. Ako silný antioxidant však znižuje poškodenie voľnými radikálmi a redukuje zápal v koži. Synergicky tak podporuje ochranu pleti pred slnečným žiarením. Jednoducho povedané - pri použití ďalších ochranných prvkov ako je napríklad krém na opaľovanie podporí jeho efekt.
 

2. Podporuje prevenciu rakoviny kože

Zelený čaj znižuje poškodenie pleti spôsobené slnečným žiarením. To potvrdili ako štúdie vykonané na zvieratách, tak výskum ľudskej pleti. Vďaka tomu topicky aplikovaný extrakt zo zeleného čaju chráni pred niektorými typmi rakoviny kože!
 

3. Stimuluje anti-aging a podporuje hydratáciu pleti

A čo vrásky, povolená pleť a ďalšie známky jej starnutia? Môže byť zelený čaj nápomocný aj v tomto smere? Vďaka dobre zdokumentovaným antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam možno tvrdiť, že topická aplikácia zeleného čaju, respektíve obsiahnutých katechínov môže spomaliť rozvoj niektorých známok starnutia pleti.
 
V roku 2005 bola vykonaná osemtýždňová štúdia na štyridsiatich ženách s pleťou poškodenou fotostarnutím. Prvá skupina každý deň užívala orálne dvakrát 300 mg extraktu zo zeleného čaju, plus ho v 10% koncentrácii aplikovala na pleť, druhá skupina užívala a aplikovala placebo. Hoci ženy po ôsmich týždňoch trvania štúdie subjektívne nezaznamenali prílišný rozdiel, histologické vyšetrenie pleti ukázalo niečo celkom iné: výrazné zlepšenie elasticity tkaniva u skupiny, ktorá užívala a aplikovala zelený čaj! Podľa záverov štúdie je však potrebné zelený čaj užívať pravidelne a dlhodobo pre skutočne viditeľnú zmenu.
 

4. Pôsobí proti akné a baktériám

Pretože však topicky aplikovaný čaj pôsobí aj antimikrobiálne a antibakteriálne, je vhodným spojencom aj v prípade akné. Z pleti totiž dokáže odstrániť baktérie a toxíny, krásne ju vyhladí a zjemní. Napomáha tiež hojeniu jaziev po akné, pretože podporuje hydratáciu pleti.
 

Keď ho skonzumujete

Výrazný vplyv na ľudský organizmus má zelený čaj tiež pri konzumácii. Veľmi dobre to vedia obyvatelia Japonska a Číny, teda tzv. Veľmoci zeleného čaju.
 
Zelený čaj si môžete dopriať buď v podobe klasického nápoja (preliatím čajových lístkov alebo vo forme prášku matcha, ktorý si zamilovali najmä Japonci) alebo vo forme výživových doplnkov. Ak zvolíte kvalitný produkt, máte istotu, že obsiahnutý zelený čaj je certifikovaný a jeho konzumácia skutočne prinesie želaný efekt.
 
Zelený čaj je jednou zo zložiek výživového doplnku YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic pre zachovanie telesného i duševného zdravia!
 

Ako pôsobí v organizme?

Mnoho účinkov zeleného čaju má čo robiť s jeho antioxidačným pôsobením:
 • Usudzuje sa, že polyfenoly katechíny napomáhajú ochrane tkanív pred rakovinou, pretože inhibujú enzýmy aktivujúce premenu prokarcinogénov na karcinogénne látky. V prípade rakovinového bujnenia by mali znižovať riziko vzniku metastáz a ďalej pôsobiť proti ďalšiemu rozvoju rakoviny
 • Znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, pretože pôsobí preventívne proti ateroskleróze, reguluje hladinu krvných tukov i cukru
 • Pôsobí proti rednutiu kostí
 • Pôsobí antibakteriálne
 • Podporuje kognitívne procesy a koncentráciu
 • Zlepšuje psychomotoriku
 • Pozitívne ovplyvňuje zdravie ústnej dutiny
 • Napomáha kontrole telesnej hmotnosti
 • Posilňuje obranyschopnosť
 • Zlepšuje kvalitu spánku
 • Podporuje zdravie kože a jej hydratáciu
 • Je stimulačný
 
Doprajte si preto zelený čaj treba v podobe nápoja alebo pleťovej masky. Chybu neurobíte!
Staršie články:
Prečítajte si kompletný návod, ako má vyzerať dokonalá starostlivosť o pleť
Omladenie pleti13.11.2016

Prečítajte si kompletný návod, ako má vyzerať dokonalá starostlivosť o pleť

Správna starostlivosť o pleť by mala pozostávať z niekoľkých po sebe idúcich krokov. Pokiaľ ju budete dodržiavať a vykonávať správne, vaša pleť sa vám odmení zdravým a mladistvým vzhľadom.

Jeseň je tu. Čo to znamená pre vašu pleť?
Omladenie pleti26.10.2016

Jeseň je tu. Čo to znamená pre vašu pleť?

So zmenou ročného obdobia je tiež vhodné zmeniť starostlivosť o pleť, ktorá sa inak chová na jeseň ako v lete. Pripravili sme pre vás "manuál jesennej starostlivosti o pleť" a vybrali pár najdôležitejších produktov, ktoré vám na jeseň nesmú chýbať.

8 zvykov, ktoré vám zničia pleť, ak s nimi okamžite neprestanete!
Omladenie pleti18.10.2016

8 zvykov, ktoré vám zničia pleť, ak s nimi okamžite neprestanete!

Z tohto zoznamu už o niektorých veciach, ktoré nie sú pre pleť práve najlepšie asi viete (ako napríklad spanie bez dôsledného odlíčenia make-upu), ale u niektorých by ste to určite nečakali!

Vieme, aký prvok potrebujete pre vašu krásu. Prečítajte si jednoduchý návod!
Omladenie pleti27.8.2016

Vieme, aký prvok potrebujete pre vašu krásu. Prečítajte si jednoduchý návod!

Hláška "ste to, čo jete" sa v poslednej dobe skloňuje čoraz častejšie. Aby tiež nie. Vyvážená strava je totiž pre zdravie, a poťažmo krásu bezpodmienečne nutná. Nie je však vždy možné všetky potrebné živiny získať zo stravy. Preto je ideálne si ich príjem poistiť konzumáciou výživových doplnkov. A pleť vám poďakuje aj za používanie topicky aplikovaných prípravkov s ich obsahom.

Nepodstupujete exfoliáciu či peeling až príliš často?
Omladenie pleti21.8.2016

Nepodstupujete exfoliáciu či peeling až príliš často?

Exfoliácia čiže inými slovami peeling dokáže urobiť pre pleť veľa dobrého. Spevňuje, vyhladzuje, a nielenže zlepšuje vzhľad, ale aj to ako sa "vo svojej koži cítite". Práve kvôli týmto skvelým výsledkom sa však mnohé ženy aj muži uchyľujú k exfoliáciu častejšie, než odborníci a výrobcovia odporúčajú a ako je pre pleť zdravé.