Nepodstupujete exfoliáciu či peeling až príliš často?

Nepodstupujete exfoliáciu či peeling až príliš často?

Exfoliácia čiže inými slovami peeling dokáže urobiť pre pleť veľa dobrého. Spevňuje, vyhladzuje, a nielenže zlepšuje vzhľad, ale aj to ako sa "vo svojej koži cítite". Práve kvôli týmto skvelým výsledkom sa však mnohé ženy aj muži uchyľujú k exfoliáciu častejšie, než odborníci a výrobcovia odporúčajú a ako je pre pleť zdravé.

Prirodzená exfoliácia kože

Naše telo podstupuje exfoliáciu prirodzene, vďaka procesu, ktorý sa nazýva deskvamácia. Deje sa tak denne, keď sa "sťahujú" mŕtve bunky kože do vrchných vrstiev, odkiaľ kožu opúšťajú a sú nahradzované novými bunkami.
 
Prirodzená exfoliácia je však pre mladistvú a rozžiarenú pleť málo, a je potrebné ju podporiť "vlastnoručne". Takýto peeling potom funguje na trošku inom princípe, avšak s oveľa pozitívnejšími výsledkami.
 

Na výber máte dva typy:

Chemická (s využitím enzýmov či kyselín) alebo fyzická (s využitím kefiek alebo abrazívnych gélov a pod.) Exfoliácia pleť mierne podráždi, čo spôsobí jej ochrannú reakciu, ktorá vyvolá opravu poškodenia. Vďaka tomu sa bunky obmenia vo vrchnej vrstve kože, a tá vďaka tomu vyzerá zdravo a mladistvo.
 
Chemický či enzymatický peeling spôsobí jemné narušenie väzieb medzi jednotlivými bunkami kože. Práve vďaka tomu sa odumreté bunky ľahšie odlúčia. Dochádza tiež ku zhusteniu epidermis a zvýšeniu hustoty prírodného kolagénu. Pri fyzickej exfoliácii sa odumreté bunky a nečistoty odstraňujú z povrchu kože mechanicky.
 

Ako môžete svoju kožu vystaviť prílišnej exfoliácii?

 • Prvou možnosťou je, že exfolianty skrátka používate príliš často.
 • Druhou, častejšou možnosťou je, že používate príliš veľa produktov starostlivosti o pleť, ktoré obsahujú exfolianty, napríklad mydlá, scruby, čistiace prípravky a krémy zároveň. Ak používate napríklad prípravok na čistenie tváre Cream Cleanse s kyselinou L-mandľovou, potom už nepotrebujete používať denne ďalší produkt s jej obsahom. Naopak!
 
CREAM CLEANSE CREAM CLEANSE Čistenie suchej či citlivej pleti býva často komplikované, pleť pôsobí napnuto alebo je podráždená. CREAM CLEANSE odstráni každodenné nečistoty i make-up šetrne, pleť upokojí. Hydratáciu pleti zaistí kakaové maslo, pomarančový olej a glycerín. Vďaka novému zloženiu s CREAM CLEANSE teraz ľahko odlíčite i očné okolie. 27 €
 
Ako nadmerná exfoliácia odstraňuje stále viac a viac vrstiev pleti, zanecháva kožu veľmi citlivú, a to najmä potom pre ďalšie účinné látky z produktov starostlivosti o pleť. Tie totiž teraz môžu do kože prestupovať hlbšie.
 
Príliš veľa peelingu má ďalej za následok vzhľad unavenej pleti a náchylnosť k poškodeniu ultrafialovým žiarením a ku vzniku vrások. Môže spustiť tiež zápalovú reakciu kože, ktorá spôsobí narušenie lipidovej kožnej bariéry. Tá následne nefunguje, ako má, a pleť sa stáva citlivou so sklonmi k predčasnému starnutiu. Praskliny v kožno-lipidovej bariére potom môžu viesť k veľkej dehydratácii a zápalu.
 

Medzi najčastejšie príznaky nadmernej exfoliácie patrí:

 • Výrazná dehydratácia pleti
 • Suché plôšky na koži
 • Napnutá koža
 • Začervenanie a svrbenie kože
 • Zvýšená citlivosť pleti
 • Zápalové akné a podráždenie
 • Prílišne lesknúce sa čelo
 • Opuchy pleti
peeling

Pokiaľ na pleti vnímate niektoré zo znakov nadmernej exfoliácie ...

Ako prvé je nutné s exfoliáciou kože okamžite prestať. Následne je vhodné dohodnúť si konzultáciu s dermatológom alebo odborníkom na starostlivosť o pleť. Ten môže predpísať upokojujúce prípravky pre pleť.
 
Tiež nezabudnite na UV ochranu, pleť s porušenou lipidovou bariérou je k poškodeniu slnečným žiarením obzvlášť náchylná. Poobzerajte sa po aktívnych zložkách s názvami oxid titaničitý a oxid zinočnatý, ktoré kožu zbytočne nepodráždia.
 
Pleť, ktorá je podráždená a začervenaná, spoľahlivo upokoja prípravky s obsahom zeleného čaju, napríklad pleťová maska. Zelený čaj navyše nielen, že pleť vyhladzuje, ale podľa niektorých štúdií dokonca pôsobí preventívne proti rakovine pleti.
 
Ďalej vám pomôže extrakt z harmančeka, ktorý uľavuje od začervenaných plôšok na pleti a znižuje zápal. Extrakty z koreňa sladkého drievka alebo z uhorky pleť taktiež upokojujú, zjemňujú a odbúravajú začervenanie. Vyskúšajte pleťovú masku s kyselinou hyalurónovou a extraktom z koreňa sladkého drievka, ktorá hydratuje a zmierňuje podráždenie.
 
Po zotavení pleti sa môžete k exfoliáciu vrátiť.
 

Menej je viac

 • Peeling by ste si mali dopriať maximálne trikrát týždenne.
 • U mastnej pleti je vhodné používať prípravok na čistenie pleti s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá dokáže krásne uvoľniť a vyčistiť kožný maz z pórov, ktorý býva príčinou rozpuku akné. Kyselina salicylová navyše pleť nepodráždi tak ako mechanické exfolianty.
 

Stredne hlboké peelingy sú skvelé pre omladenie

Výraznejšiu exfoliáciu zaručia neabrazívne (tj. nemechanické, nefyzické) exfolianty s obsahom prírodných kyselín ako napríklad kyselina salicylová, glykolová, citrónová alebo mliečna. Tento peeling však pre najlepší možný výsledok vykonáva iba lekár alebo preškolený odborník. Pozrite sa v našom e-shope na peelingi a u jednotlivých typov peelingov nájdete vždy odborníka, ktorý ho vo vašom okolí vykonáva!
 
Nezabudnite však, že stredne hlboké a hlboké peelingy zanechávajú pleť extrémne nechránenú pred slnečným žiarením. Opaľovací krém je preto "must-have"! Peelingy na báze jemných kyselín tiež do starostlivosti nepridávajte, ak používate retinolové séra a prípravky s retinolom. Pre pleť by to bolo až príliš náročné.
Staršie články:
Príčiny suchej pleti hľadajte v nedostatku živín. Najčastejším vinníkom je "áčko"
Omladenie pleti19.8.2016

Príčiny suchej pleti hľadajte v nedostatku živín. Najčastejším vinníkom je "áčko"

Suchú pleť veľmi často spôsobuje nedostatok niektorých vitamínov. Ktoré sú tie najzásadnejšie?

Vedci odhalili dôvod nášho starnutia. Na vine sú teloméry!
Omladenie pleti13.8.2016

Vedci odhalili dôvod nášho starnutia. Na vine sú teloméry!

A s objavom tohto mechanizmu starnutia organizmu ide samozrejme ruka v ruke tiež teória, ako proces prirodzeného starnutia spomaliť.

Kolagén je pevnejší ako oceľ! Rovnako pôsobí aj v koži
Omladenie pleti9.8.2016

Kolagén je pevnejší ako oceľ! Rovnako pôsobí aj v koži

Kolagén je hlavná štrukturálna bielkovina v koži. Hrá kľúčovú úlohu v stavbe buniek, tkanív a orgánov. Ak by nebolo kolagénu, naše telo by sa doslova rozpadlo.Tiež dodáva koži silu a pevnosť, plus je zodpovedný za jej vypnutý, mladistvý vzhľad bez vrások.

Najlepšie overené tipy, ako ešte prežiť letné slnko
Omladenie pleti5.8.2016

Najlepšie overené tipy, ako ešte prežiť letné slnko

Považujete svoju pleť za niečo, čo môžete vystaviť svetu, keď sa konečne dostatočne oteplí? Alebo ju chápete ako ochrannú bariéru? Príležitosť, ako vnímať dotyky? Alebo ako dať ostatným najavo váš vek? Pleť dokáže toto všetko. Je to skrátka jeden z našich najdôležitejších telesných orgánov.

Pycnogenol je bomba! Zbaví vás suchej pleti aj vrások (preukázali to klinické štúdie!)
Omladenie pleti3.8.2016

Pycnogenol je bomba! Zbaví vás suchej pleti aj vrások (preukázali to klinické štúdie!)

Tajomne znejúca látka pycnogenol sa získava z extraktu borovice morskej. Na ľudský organizmus má veľmi pozitívny vplyv, z ktorého môžu ťažiť dámy (podporuje mladistvý vzhľad pleti) i páni (podporuje mužskú plodnosť a pôsobí proti erektilnej dysfunkcii).