Príčiny suchej pleti hľadajte v nedostatku živín. Najčastejším vinníkom je "áčko"

Príčiny suchej pleti hľadajte v nedostatku živín. Najčastejším vinníkom je "áčko"

Suchú pleť veľmi často spôsobuje nedostatok niektorých vitamínov. Ktoré sú tie najzásadnejšie?

Nedostatok niektorých vitamínov a živín v organizme idú ruka v ruke so suchou pleťou. Sú totiž veľmi dôležité nielen pre celkové zdravie organizmu, ale aj pre vyváženú hydratáciu pleti.
 
Suchá pleť môže byť len drsná či svrbiaca, tento stav však môže byť aj vážnejší - môžu vznikať praskliny, začervenanie, opuchy, olupovanie, bolesť alebo pocity pálenia. V najhorších prípadoch sa objavujú lézie alebo sa koža plošne lúpe.
 
Odborný názov pre nadmernú suchosť pleti a slizníc je xeróza.
 
Aj keď nedostatok vitamínov nemusí byť nutne hlavným dôvodom suchej pleti, pochopenie toho, ktoré vitamíny sú pre zdravie kože dôležité, môže uľahčiť liečbu mnohých jej problémov. Konzumácia výživových doplnkov, ktoré obsahujú chýbajúce vitamíny môže dramaticky zlepšiť stav pleti, najmä ak je nedostatok danej živiny výrazný.
 

Ktoré vitamíny sú pre správnu hydratáciu a prevenciu suchej pleti nevyhnutné?

Vitamín A

Vitamín A, ako vo forme retinolu, tak vo forme beta-karoténu, je pre zdravie pleti najzásadnejší! Objavený bol v roku 1913 a ako už v súčasnosti vieme, pre organizmus je dôležitý v mnohých ohľadoch. Nielen, že sa podieľa na správnom bunkovom raste a regenerácii, najmä kožných buniek, ale je tiež kľúčový pre správne nočné videnie, napomáha rastu kostí a reguluje imunitný systém. Nedostatok vitamínu A môže viesť nielen k suchej pleti, ale aj k suchým vlasom, polámanými nechtom a pocitu suchých očí.
 
Odporúčané denné dávkovanie vitamínu A sa liší medzi 300 a 1300 mikrogramami v závislosti na veku a ďalších zdravotných faktoroch, ako je napríklad tehotenstvo. Kým beta-karoténová forma vitamínu A sa absorbuje ľahko aj vo väčších množstvách, prebytok vitamínu A vo forme retinolu môže spôsobiť nevoľnosť, suchú pleť, bolesti hlavy a ďalšie symptómy. Preto sa retinol využíva väčšinou v produktoch starostlivosti o pleť a beta-karotén vo výživových doplnkoch.
 
Vitamín A v dobre absorbovateľnej forme beta-karoténu nájdete vo výživovom doplnku určenom pre zdravie pleti BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic. Mimo neho obsahuje aj mnoho ďalších látok, ktoré sú pre zdravie pleti "must-have".
 
 

Vitamín B2

Nedostatok vitamínu B2, tiež známy ako nedostatok riboflavínu, môže spôsobiť výrazne suchú pleť, najmä v oblasti okolo úst. Tento vo vode rozpustný vitamín zo skupiny B pôsobí preventívne proti ochoreniam ako je angulárna cheilitída (zápal pery), angulárna stomatitída (ľudovo "boľavé kútiky") a seboroická dermatitída.
 

Jód

Nedostatok jódu môže tiež spôsobiť výrazne suchú pleť. Jeho dlhodobý nedostatok môže mať za následok zníženie činnosti štítnej žľazy. Medzi hlavné symptómy hypofunkcie štítnej žľazy patrí práve suchá pleť, únava, depresia, citlivosť na chlad, váhový prírastok, zápcha, bolesti svalov, opuchy a ďalšie. Vplyv hypofunkcie štítnej žľazy je kľúčový vo vzťahu k suchej pleti na správne vstrebávanie esenciálnych mastných kyselín a ďalších v tukoch rozpustných vitamínov (vitamíny A, D, E, K).
 

Esenciálne mastné kyseliny

Aj nedostatok esenciálnych mastných kyselín býva častou príčinou suchej pleti. Esenciálne mastné kyseliny sú významnou zložkou vonkajších membrán, ktoré zadržiavajú vodu vo vnútri buniek a zabraňujú jej unikaniu von, čím zamedzujú suchosti. Pre zdravú hydratáciu pleti sú dôležité ako omega-3, tak omega-6 mastné kyseliny.
 
Medzi dobre využiteľné zdroje esenciálnych mastných kyselín patrí rybí olej, kapsule s jeho obsahom alebo s kyselinou gamma-linoleovou, ktorú je vhodné kombinovať s konzumáciou vitamínu E (pokojne v podobe výživového doplnku).
 
V momente, keď sa stav suchej pleti zlepší (obvyklá je doba medzi štyrmi až ôsmimi týždňami), konzumáciu týchto výživových doplnkov možno obmedziť. V prípade, že pleť vlahu začne opäť strácať, je namieste sa k suplementácii vrátiť.
 

Zinok

Tento základný minerál je kľúčový pre mnoho fyziologických funkcií vrátane správnej štruktúry bielkovín a enzýmov. Hrá úlohu v obranyschopnosti, syntéze bielkovín, hojení poranení, syntéze DNA a delení buniek. V pleti je zinok dôležitý pre správnu štruktúru bielkovín a bunkových membrán, zlepšuje jej hojenie a regeneráciu, pôsobí protizápalovo a chráni proti pôsobeniu ultrafialového žiarenia.
 
Vďaka tomu, že zinok pôsobí v interakcii s vitamínom A, uľavuje od prejavov akné a suchej pleti. Je zložkou bielkoviny, ktorá na seba viaže vitamín A a je nevyhnutná pre transport tohto vitamínu krvou. Užívanie výživových doplnkov so zinkom preto výrazne zvyšuje hladinu vitamínu A v organizme, a vďaka tomu pôsobí na pleť pozitívne.
 

Vitamín C

Vitamín C je dôležitý pre syntézu štrukturálnej bielkoviny kolagénu, ktorá je nevyhnutná pre správnu stavbu a vypnutie pleti. Jeho nedostatok je spätý s ochorením skorbut, ktorého prejavom je okrem iného výrazne hrubá, suchá pleť a abnormálny rast vlasov. Má tiež za následok folikulárnu hyperkeratózu, pri ktorej dochádza k poškodeniu folikul v dôsledku nesprávnej stavby kolagénu.
 
Vyšší príjem vitamínu C zlepšuje hojenie kože, podporuje jej zdravie a pôsobí proti vráskam a celkovo zlepšuje jej vzhľad. Podporuje tiež obranu pleti pred ultrafialovým žiarením vďaka antioxidačnému pôsobeniu. Výživovým doplnkom s obsahom vitamínu C býva pripisované zníženie suchosti pleti. Kyselina askorbová (vitamín C) má navyše pozitívny vplyv na stratu vody z epidermis, hojenie a formovanie jazvy tkaniva.
 

Vitamín E

Vitamín E je silný antioxidant, ktorý podporuje ochranu tkanív pred voľnými radikálmi. Okrem ich negatívneho vplyvu na celý organizmus pôsobí samozrejme negatívne aj na pleť. Ich zvýšené množstvo má za následok rozpad kolagénu a suchosť pleti, s ktorou ide ruka v ruke rozvoj vrások a jemných liniek.
 
Okrem správne zvolených výživových doplnkov je pre boj so suchou pleťou tiež vhodné samozrejme zaradiť používanie topicky aplikovaných prípravkov, najmä tých obohatených o vitamín A, vitamín E či aloe vera.
 
Vyskúšajte pleťovú masku Princess so zeleným čajom a Aloe Vera!
 
 

Ďalšie príčiny suchej kože

V mnohých prípadoch dôvodom suchej pleti však nie je nedostatok vitamínov, ale práve iné príčiny. Okrem iného zlé klíma (klimatizácia spôsobuje zníženie vlhkosti ovzdušia), chronická dehydratácia, agresívne chemikálie v čistiacich prostriedkoch a mydlách, spálenie od slnka, problémy so štítnou žľazou či hormonálna nerovnováha, diabetes, ekzém, lupienka, nadmerná konzumácia kofeínu či alkoholu.
Staršie články:
Vedci odhalili dôvod nášho starnutia. Na vine sú teloméry!
Omladenie pleti13.8.2016

Vedci odhalili dôvod nášho starnutia. Na vine sú teloméry!

A s objavom tohto mechanizmu starnutia organizmu ide samozrejme ruka v ruke tiež teória, ako proces prirodzeného starnutia spomaliť.

Kolagén je pevnejší ako oceľ! Rovnako pôsobí aj v koži
Omladenie pleti9.8.2016

Kolagén je pevnejší ako oceľ! Rovnako pôsobí aj v koži

Kolagén je hlavná štrukturálna bielkovina v koži. Hrá kľúčovú úlohu v stavbe buniek, tkanív a orgánov. Ak by nebolo kolagénu, naše telo by sa doslova rozpadlo.Tiež dodáva koži silu a pevnosť, plus je zodpovedný za jej vypnutý, mladistvý vzhľad bez vrások.

Najlepšie overené tipy, ako ešte prežiť letné slnko
Omladenie pleti5.8.2016

Najlepšie overené tipy, ako ešte prežiť letné slnko

Považujete svoju pleť za niečo, čo môžete vystaviť svetu, keď sa konečne dostatočne oteplí? Alebo ju chápete ako ochrannú bariéru? Príležitosť, ako vnímať dotyky? Alebo ako dať ostatným najavo váš vek? Pleť dokáže toto všetko. Je to skrátka jeden z našich najdôležitejších telesných orgánov.

Pycnogenol je bomba! Zbaví vás suchej pleti aj vrások (preukázali to klinické štúdie!)
Omladenie pleti3.8.2016

Pycnogenol je bomba! Zbaví vás suchej pleti aj vrások (preukázali to klinické štúdie!)

Tajomne znejúca látka pycnogenol sa získava z extraktu borovice morskej. Na ľudský organizmus má veľmi pozitívny vplyv, z ktorého môžu ťažiť dámy (podporuje mladistvý vzhľad pleti) i páni (podporuje mužskú plodnosť a pôsobí proti erektilnej dysfunkcii).

Kyselina hyalurónová vyhladí vaše vrásky. Aj keď si ju dáte vo výživových doplnkoch
Omladenie pleti31.7.2016

Kyselina hyalurónová vyhladí vaše vrásky. Aj keď si ju dáte vo výživových doplnkoch

Kyselina hyalurónová je ideálny spojenec v boji proti viditeľným známkam starnutia pleti! Tentoraz však nemáme na mysli injekčne aplikované výplne či lokálne aplikované krémy či séra, ale kyselinu hyalurónovú užívanou ústne. V podobe výživových doplnkov!