Kyselina hyalurónová vyhladí vaše vrásky. Aj keď si ju dáte vo výživových doplnkoch

Kyselina hyalurónová vyhladí vaše vrásky. Aj keď si ju dáte vo výživových doplnkoch

Kyselina hyalurónová je ideálny spojenec v boji proti viditeľným známkam starnutia pleti! Tentoraz však nemáme na mysli injekčne aplikované výplne či lokálne aplikované krémy či séra, ale kyselinu hyalurónovú užívanou ústne. V podobe výživových doplnkov!

Kyselina hyalurónová sa vyskytuje v  tele prirodzene v spojivových, epitelových a nervových tkanivách. Je jednou z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty a významne sa podieľa na delení a migrácí buniek. V tele jej má človek priemerne 15 gramov, z ktorých sa denne tretina obmení.
 

Akú úlohu hrá kyselina hyalurónová v koži?

Povrchové vrstvy kože zospodu podopierajú stĺpce tvorené predovšetkým z vlákien kolagénu a elastínu. Táto sieť vlákien utvára molekulárnu hmotu známu ako spojivové tkanivo.
 
Priestory v tejto hmote sú vyplnené vodou, bielkovinovými komplexmi a kyselinou hyalurónovou. Táto rôsolovitá substancia privádza základné živiny z krvného obehu cez kapiláry v koži. Navyše ich kyselina hyalurónová v sebe hromadí, a tak napomáha v koži zadržať vodu, podporuje vypnutie pleti a vyhladenie vrások. Tie sa vďaka tomu stanú takmer neviditeľné.
 
Doprajte si silu kyseliny hyalurónovej a kolagénu vo výživovom doplnku DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic!
 
 

Účinky kyseliny hyalurónovej

omladenie pleti

Rôzne možnosti ako omladnúť

Omladzujúce procedúry sú v súčasnosti stále obľúbenejšie a ľudia za ne neváhajú utratiť nemalé čiastky. Bohužiaľ, nie všetky možnosti omladenie sú úplne bezpečné a s trvalým výsledkom.
 
Ako príklad môže poslúžiť toľko obľúbený botox, chemické peelingy či výplne. Všetky menované procedúry sú len dočasným rýchlym riešením, navyše nie úplne bez rizika. Botox sa do pleti dostáva injekčne v malých, bezpečných dávkach toxínu botulínu, ktorý potláča prenos signálov medzi nervami a svalmi po dobu niekoľkých mesiacov. Nakoniec bohužiaľ môže pri neodbornej aplikácii spôsobiť permanentné poškodenie nervov.
 
Injekčne aplikované výplne, ktoré majú vyplniť vrásky a linky, môžu zase spôsobiť infekciu, modriny, opuchy a byť celkovo bolestivé. Rovnako tak môže priniesť negatívny výsledok aj chemický peeling. Keď sa všetko vydarí správne, dokáže takmer zázraky. Keď sa však z nejakého dôvodu (bohužiaľ aj celkom nepredvídateľného) chemický peeling nepodarí, môžu na pleti ostať jazvy a hypopigmentácia alebo hyperpigmentácia.
 
Alebo môžete svoj zovňajšok omladiť kyselinou hyalurónovou!
 

Vyživte pleť zvnútra

Pre krásnu, mladistvo vyzerajúcu pleť je dôležitá celková starostlivosť. Základom je dostatočná hydratácia organizmu (skrátka a jasne treba dostatočne piť vodu) a kvalitné lokálne aplikované prípravky. Ale nemenej dôležité je aj doplnenie hladiny kyseliny hyalurónovej v organizme. Bez jej dostatku sa pleť vo vrchných vrstvách epidermis javí unavená a sú na nej viditeľné vrásky.
 
Prečo je potrebné jej hladiny dopĺňať? Vplyvom útokov voľných radikálov, ultrafialového žiarenia aj celkovo znečisteného životného prostredia dochádza totiž k jej rozpadu a následnému úbytku. Už od dovŕšenia dvadsiatich rokov veku sa jej zásoby v organizme znižujú, čo má za následok úbytok intracelulárnej tekutiny. Výsledkom je suchá pleť náchylná k poškodeniu, akoby tenká.
 
Formovanie a uloženie kolagénu, ktoré je taktiež kľúćové pre zachovanie elasticity a tónu pleti, je tiež negatívne ovplyvnené. A vrásky sa začínajú objavovať na pleti práve v dôsledku jej zníženej elasticity. Elasticitu pleti možno však ľahko podporiť konzumáciou výživových doplnkov s obsahom kyseliny hyalurónovej a kolagénu. Plusovým bodom je, že podporíte aj zdravie svojich kĺbov.
 

O kyseline hyalurónovej

  • Kyselina hyalurónová patrí do rodiny molekúl nazývaných glykosaminglykány, medzi ktoré patrí aj chondroitín sulfát. Je skvelým lubrikantom celého tela
  • Je produkovaná v ľudskom tele a nachádza sa aj v tkanivách zvierat
  • Je hlavnou zložkou synoviálnej tekutiny, ktorá zvlhčuje kĺby. Bez dostatočných hladín kyseliny hyalurónovej synoviálna tekutina stráca svoju schopnosť, čo zanecháva kĺby nechránené a chrupavky nevyživené
  • Izolovaná bola pred šesťdesiatimi rokmi zo sklovca, ktorý vypĺňa vnútornú komoru oka
  • Meno kyselina hyaluronová je odvodené od gréckeho výrazu hyalos (sklo), ktoré pomerne presne vystihuje jej transparentný a sklenený vzhľad
  • V pleti spolu s vodou a bielkovinovým komplexami vypĺňa priestory v spojivovom tkanive
  • Hoci existujú skôr vedecké štúdie, ktoré sa zaoberajú vplyvom injekčne aplikovanej kyseliny hyalurónovej do kĺbov či pleti, v súčasnosti sa pozornosť vedcov sústredí aj na vplyv orálne konzumovanej kyseliny hyalurónovej. Tá napomáha pri terapii nadmernej suchej pleti, zlepšuje jej zdravie a tým, že ju hydratuje, pôsobí proti vráskam. Prečítajte si o tom v tejto štúdii.
Staršie články:
Plnšie a krásnejšie pery. Prečítajte si 5 najlepších tipov!
Omladenie pleti31.7.2016

Plnšie a krásnejšie pery. Prečítajte si 5 najlepších tipov!

Perám môžte pridať na objeme rôznymi spôsobmi: od cvičenia, cez rôzne typy starostlivosti o pery až po zákroky estetickej dermatológie a plastickej chirurgie.

Čo spôsobuje vrásky? Na vine sú voľné radikály, oxidácie a oxidatívny stres
Omladenie pleti29.7.2016

Čo spôsobuje vrásky? Na vine sú voľné radikály, oxidácie a oxidatívny stres

Popri vráskam majú na svedomí povolenú pleť a hyperpigmentáciu, ale môžu byť aj zdrojom rakovinového bujnenia alebo infarktu. Poďte sa o nich dozvedieť viac!

Ďalšia várka hlúpostí o kozmetike, ktoré si môžete prečítať v časopisoch
Omladenie pleti28.7.2016

Ďalšia várka hlúpostí o kozmetike, ktoré si môžete prečítať v časopisoch

Pre veľký úspech prvého dielu o najväčších hlúpostiach, ktoré si človek môže prečítať v rôznych magazínoch alebo na internete, sme sa rozhodli pripraviť druhý súpis najväčších kozmetických nezmyslov!

Je vám tridsať? Prečítajte si, ako má vyzerať vaša starostlivosť o pleť
Omladenie pleti25.7.2016

Je vám tridsať? Prečítajte si, ako má vyzerať vaša starostlivosť o pleť

V tridsiatich rokoch je ideálny čas na to nastúpiť do prvej línie, čo sa týka starostlivosti o pleť. Práve v tomto veku sa totiž na pleti začínajú tvoriť prvé vrásky. Čo teda pleť v tomto veku potrebuje?

Ako sa zbaviť vrások: Opticky zmiznú vďaka dekoratívnej kozmetike
Omladenie pleti24.7.2016

Ako sa zbaviť vrások: Opticky zmiznú vďaka dekoratívnej kozmetike

Aj dekoratívna kozmetika totiž môže byť efektívnym spôsobom, ako zamaskovať známky starnutia vrátane vrások a stareckých škvŕn. Rovnako tak môže spomaliť stratu vlhkosti pleti a mnoho z prípravkov dokonca obsahuje SPF faktor. A navyše vás skrášli, čo viac si priať?