Popri vráskam majú na svedomí povolenú pleť a hyperpigmentáciu, ale môžu byť aj zdrojom rakovinového bujnenia alebo infarktu. Poďte sa o nich dozvedieť viac!
Naša
koža musí vydržať mnoho útokov, ktorých účinok sa v priebehu života hromadí a vedie k vzniku prvých známok starnutia. Medzi dvoch hlavných vinníkov
predčasného starnutia pleti patrí oxidácia a glykácia. O glykácií sa rozpíšeme nabudúce, dnes sa zameriame na oxidáciu.
Oxidačný stres = nerovnováha medzi vznikom voľných kyslíkových radikálov a schopnosťou organizmu sa s nimi s využitím antioxidantov vysporiadať.
Oxidatívne poškodenie, to je termín, ktorí je dobre známy dermatológom aj ľuďom, ktorí sa o svoju pleť starajú. Dochádza pri ňom k deštrukcii dermálnych bielkovín reaktívnymi formami kyslíka. Tieto aktívne podoby kyslíka (tzv. kyslíkové radikály) môže vytvoriť napríklad
ultrafialové žiarenie a spaľovanie vedľajších produktov, ktoré reagujú s kyslíkom prítomným v koži, rovnako ako znečistenie ovzdušia či cigaretový dym.
Voľné radikály môžu však vznikať aj prirodzene v organizme,napríklad pri cvičení, zápale alebo pri metabolických procesoch ako je aj spomínaná glykácia.
Alergie i vrásky
Vzniknuté kyslíkové radikály majú za následok rozvoj
nadmerných pigmentácií a škvŕn, rozvolňujú štruktúru kože, a priamo sa tak podieľajú na vzniku vrások, zvädnutosti pleti a celkovom starnutí pleti na bunkovej úrovni. Oxidatívny stres poškodzuje bielkoviny
elastín a
kolagén, spomaľuje regeneráciu pleti, poškodzuje bunkové membránové lipidy, DNA a podporuje produkciu zápalových mediátorov, ktoré spôsobujú rozvoj zápalových kožných ochorení. Voľné radikály sú podľa posledných štúdií navyše zodpovedné za alergické reakcie pleti.
Kyslíkové radikály, teda voľné radikály vytvorené z molekuly kyslíka, pôsobia deštruktívne s odlišnou účinnosťou - vedľa alergie, vrások a
pigmentácií môžu byť zdrojom závažnejších zdravotných problémov ako je rakovina.
Preto je potrebné sa pred týmto poškodením chrániť!
Aplikácia produktov na pleť s obsahom
antioxidantov je jednou z ciest. Antioxidanty môžu byť molekulárne (ako napríklad
vitamín C,
vitamín E, polyfenoly a pod.) Alebo enzymatické.
-
Enzymatické antioxidanty poškodzujú a odstraňujú voľné radikály
-
Neenzymatické antioxidanty prerušujú reťazové reakcie voľných radikálov
Aby boli lokálne aplikované produkty s obsahom antioxidantov skutočne efektívne, musia byť obsiahnuté v produkte v čistej forme a stabilné. Pretože jednou z úloh pleti je neprepúšťať látky dovnútra do organizmu, takže nebýva vždy ľahké účinnéj látky do pleti "dostať". Preto jediné správne zloženie topicky aplikovaného prípravku zaistí jeho prienik cez vrchné vrstvy pleti až k vnútorným bunkám kože.
Vašu pleť podporí super antioxidačné sérum C-Tetra s obsahom vitamínu C!
C-Tetra - super antioxidačné sérum
Antioxidačné sérum s vitamínom C a vitamínom E C-Tetra pleť chráni pred starnutím a redukuje viditeľné prejavy starnutia, ako sú vrásky, jemné linky, povolenie kontúr alebo nadmerná pigmentácia. Redukuje tiež začervenanie pokožky, zjednocuje jej farebný tón a zlepšuje jej štruktúru. Ideálne je tiež čoby súčasť protivráskovej filozofie CSA.
false
V našom
Magazíne krásy sa účinnosťou antioxidantov zaoberáme pomerne často. Prečítajte si napríklad, ako môžu antioxidanty vašu pleť ochrániť pred zhubným ultrafialovám žiarením!
Zaujímať by vás mohlo aj to, ako vlastne antioxidanty pôsobia v organizme!
Antioxidanty milujeme. A vy by ste mali tiež!
O antioxidantoch sa v poslednej dobe hovorí stále viac ako už vo vedeckých kruhoch, tak i medzi laikmi. Výživové doplnky a kozmetické prípravky s obsahom antioxidantov sa objavujú viac a viac, a samozrejme ich nájdete aj v našom e-shope. Antioxidanty a ich zdravotné benefity tiež milujú médiá. Avšak aj cez túto pozornosť, ktorej sa im dostáva, veľa ľudí stále nevie, čo to vlastne antioxidanty sú a ako fungujú. A preto sme tu my s naším vysvetlujúcim článkom!
Ďalší tip je zahrnúť do svojej stravy ľanové semienka. Ľanové semienka obsahujú esenciálne mastné kyseliny. Keď sa semienka čerstvo nadrvia a zmiešajú s vodou, napomáhajú obnoviť
kolagén.
Voľné radikály a oxidatívny stres však samozrejme nepôsobia výhradne na pleť, negatívny vplyv majú na celý organizmus.
Ako ďalej kyslíkové radikály pôsobia na organizmus?
-
Zhoršujú kvalitu očných šošoviek, čo môže viesť k slepote
-
Spôsobujú zápal kĺbov (artrózu)
-
Poškodzujú bunky nervového systému v mozgu, čo má tiež podieľ na rozvoji Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby
-
Urýchľujú proces starnutia
-
Zvyšujú riziko srdcových chorôb, pretože sa podieľajú na upchávaní tepien lipoproteínom s nízkou hustotou (starý známy "zlý" LDL-cholesterol), chorôb kardiovaskulárnej sústavy a aterosklerózy
-
Podieľa sa na rozvoji určitých typov rakoviny v dôsledku poškodenia bunkového DNA