Vedci odhalili dôvod nášho starnutia. Na vine sú teloméry!

Vedci odhalili dôvod nášho starnutia. Na vine sú teloméry!

A s objavom tohto mechanizmu starnutia organizmu ide samozrejme ruka v ruke tiež teória, ako proces prirodzeného starnutia spomaliť.

Telomerová teória vychádza zo zistenia, že sa teloméry v telesných bunkách zvyčajne po každom bunkovom delení skracujú. Keď dosiahnu určitej dĺžky, už nemôžu ďalej deliť a bunky odumierajú alebo sa menia na rakovinové bunky.
 

Nobelovka za objav

Objav telomér úplne zmenil spôsob, akým vedci nazerajú na dlhovekosť a proces starnutia. Tím amerických vedcov, ktorý teloméry, konkrétne ochranu chromozómov prostredníctvom telomér a enzýmov telomerázy objavil, vyhral v roku 2009 Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo.
 
Najväčšia hodnota objavu tkvie v tom, že načrtol cestu, akým spôsobom možno spomaliť starnutie - spomalením alebo zabránením skracovania telomér, čo má za následok predĺženie života bunky.
 
Vedci identifikovali dva faktory, ktoré ovplyvňujú skracovanie telomér: enzým telomerázy a úlohu, ktorú zohráva oxidatívny stres (je tvorený aktivitou voľných radikálov) v skracovaní telomér a starnutí ako takom.
 

Chráni chromozóm

Teloméry sú sekcia opakujúcich sa sekvencií DNA, ktoré prekrývajú konce chromozómov. Hoci sú súčasťou DNA, jedná sa v podstate o jej odpadovú časť, pretože neobsahujú genetickú informáciu.
 
Ich úlohou je chrániť DNA chromozómu, ktorý obsahuje genetickú informáciu. Bráni štiepeniu chromozómov a ich väzbám k ďalším chromozómom, pretože prekrývajú ich zakončenie. Teloméry možno tak chápať podobne ako plastové končeky na koncoch šnúrok od topánok, ktoré ich chránia pred štiepením.
 
Vždy, keď sa somatické bunky delia, enzýmy sú schopné kompletne skopírovať DNA, ktoré obsahuje genetickú informáciu bunky. Teloméry sa však v tomto procese úplne nezreplikujú a časti ich koncoviek sú pri každom bunkovom delení stratené. Väčšina buniek sa dokáže replikovať priemerne päťdesiatkrát, než sa teloméry maximálne skrátia. V momente, kedy k tomu dôjde, sa bunky nemôžu už ďalej deliť.
zastavte startnutie pleti

Záchranou je enzým telomeráza

V tejto chvíli sa už DNA nemôže kopírovať a bunky začínajú starnúť alebo odumierať alebo sa menia na rakovinové bunky. Aby došlo k spomaleniu, zastaveniu alebo dokonca zvráteniu starnutia, je potrebné sa sústrediť práve na teloméry.
 
Enzým telomeráza je odpoveďou na predĺženie života buniek. Obsahuje bielkovinu a RNA, ktorá je schopná spätne skopírovať stratené úseky telomér a rozšíriť ich. Ako príklad možno brať rakovinové bunky, ktoré neodumierajú vďaka tomu, že aktivujú tento enzým, ktorý sa pripája na teloméry v momente delenia buniek.
 
Problém je, že primárne je enzým telomeráza aktívny v zárodočných bunkách (vajicka, spermie), aktivovaných lymfocytoch, bielych krvinkách a istých kmeňových bunkách a nie v bunkách somatických (telesných). Skracovanie telomér tieto bunky s aktívnou telomerázou neovplyvňuje, v priebehu života sa musia replikovať viac ako päťdesiatkrát.
 
Vedci zistili, že starší ľudia majú teloméry v somatických bunkách kratšie. Tento jav ovplyvňuje viac a viac buniek, čo vedie k poškodeniu tkanív a vzniku toľko obávaných známok starnutia. Kratšie teloméry však nesúvisia len s vekom, ale aj rôznymi chorobami. Skrátená dĺžka telomér a znížená aktivita telomerázy býva spájaná s chronickými chorobami, proti ktorým možno však mnohokrát ľahko preventívne pôsobiť, napríklad vysoký krvný tlak, ochorenie kardiovaskulárne sústavy, rezistencia na inzulín, cukrovka II. typu, depresia, osteoporóza a obezita.
 

Aktivitu enzýmu telomerázy možno zvýšiť

Našťastie pre nás je možné  aktivitu telomerázy zvýšiť, a táto aktivita zase predlžuje teloméry somatických buniek.
 
Ako je toho možné docieliť? Stravou založenou na vysokom podiele rastlinných zdrojov, pravidelnej fyzickej aktivite a tiež snahou vyvarovať sa a zvládať stres. Aktivitu enzýmu telomerázy podporuje aj vynechanie živočíšnych saturovaných tukov, pretože oxidatívny stres, ktorý plynie z ich konzumácie, redukuje aktivitu telomerázy a naopak urýchľuje krátenie telomér. Oproti tomu rastlinná strava je plná antioxidantov pôsobiacich proti škodlivému oxidatívnemu stresu.
 

Predĺžte svoj život a spomaľte starnutie organizmu s exkluzívnym výživovým doplnkom, ktorý nájdete na našom českom e-shope Medaprex.cz:

Light of Life , je vyvinutým na základe štúdie ocenené Nobelovou cenou.  dokáže nielen pozastaviť, ale dokonca redukovať prejavy pribúdajúcich rokov. Zachovajte si svoju mladosť, zdravie aj vitalitu!

S článkom súvisia tieto produkty:

Doprava zadarmo
Light of Life
Predĺžte svoj život a spomaľte starnutie organizmu s týmto exkluzívnym výživovým doplnkom. Vyvinutý na
179 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Kolagén je pevnejší ako oceľ! Rovnako pôsobí aj v koži
Omladenie pleti9.8.2016

Kolagén je pevnejší ako oceľ! Rovnako pôsobí aj v koži

Kolagén je hlavná štrukturálna bielkovina v koži. Hrá kľúčovú úlohu v stavbe buniek, tkanív a orgánov. Ak by nebolo kolagénu, naše telo by sa doslova rozpadlo.Tiež dodáva koži silu a pevnosť, plus je zodpovedný za jej vypnutý, mladistvý vzhľad bez vrások.

Najlepšie overené tipy, ako ešte prežiť letné slnko
Omladenie pleti5.8.2016

Najlepšie overené tipy, ako ešte prežiť letné slnko

Považujete svoju pleť za niečo, čo môžete vystaviť svetu, keď sa konečne dostatočne oteplí? Alebo ju chápete ako ochrannú bariéru? Príležitosť, ako vnímať dotyky? Alebo ako dať ostatným najavo váš vek? Pleť dokáže toto všetko. Je to skrátka jeden z našich najdôležitejších telesných orgánov.

Pycnogenol je bomba! Zbaví vás suchej pleti aj vrások (preukázali to klinické štúdie!)
Omladenie pleti3.8.2016

Pycnogenol je bomba! Zbaví vás suchej pleti aj vrások (preukázali to klinické štúdie!)

Tajomne znejúca látka pycnogenol sa získava z extraktu borovice morskej. Na ľudský organizmus má veľmi pozitívny vplyv, z ktorého môžu ťažiť dámy (podporuje mladistvý vzhľad pleti) i páni (podporuje mužskú plodnosť a pôsobí proti erektilnej dysfunkcii).

Kyselina hyalurónová vyhladí vaše vrásky. Aj keď si ju dáte vo výživových doplnkoch
Omladenie pleti31.7.2016

Kyselina hyalurónová vyhladí vaše vrásky. Aj keď si ju dáte vo výživových doplnkoch

Kyselina hyalurónová je ideálny spojenec v boji proti viditeľným známkam starnutia pleti! Tentoraz však nemáme na mysli injekčne aplikované výplne či lokálne aplikované krémy či séra, ale kyselinu hyalurónovú užívanou ústne. V podobe výživových doplnkov!

Plnšie a krásnejšie pery. Prečítajte si 5 najlepších tipov!
Omladenie pleti31.7.2016

Plnšie a krásnejšie pery. Prečítajte si 5 najlepších tipov!

Perám môžte pridať na objeme rôznymi spôsobmi: od cvičenia, cez rôzne typy starostlivosti o pery až po zákroky estetickej dermatológie a plastickej chirurgie.