Kolagén je pevnejší ako oceľ! Rovnako pôsobí aj v koži

Kolagén je pevnejší ako oceľ! Rovnako pôsobí aj v koži

Kolagén je hlavná štrukturálna bielkovina v koži. Hrá kľúčovú úlohu v stavbe buniek, tkanív a orgánov. Ak by nebolo kolagénu, naše telo by sa doslova rozpadlo.Tiež dodáva koži silu a pevnosť, plus je zodpovedný za jej vypnutý, mladistvý vzhľad bez vrások.

Kolagén tvoria tri proteínové reťazce spojené v tesnej trojitej špirále. Vďaka tejto unikátnej štruktúre má väčšiu pevnosť v ťahu ako oceľ! Zhruba tretina bielkovín v celom tele je kolagén. Tvorí podporu tkanív a orgánov a prepája ich s kosťami. Kosti sa tiež skladajú z kolagénu, a ten sa tu kombinuje s minerálmi ako je vápnik a fosfor.
 
Kolagén napomáha bunkám udržať tvar tým, že okolo nich vytvára sieť podobnú lešeniu. Pôsobí obrazne povedané rovnako ako oceľové prúty, ktoré spevňujú betónové bloky na stavbe. Kolagénová sieť podobná pletivu bunky spája a poskytuje im podpornú konštrukciu alebo vhodné prostredie, v ktorom sa môžu rozvíjať a správne fungovať.
 
75% kože tvorí práve kolagén, takže za jej mladistvý zdravý vzhľad vďačíme jeho dostatočne vysokým hladinám. Rozklad zdravého kolagénu a zníženie jeho produkcie vedie k rozvoju vrások a staršiemu vzhľadu.
 

Syntéza kolagénu

Kolagén vytvára fibroblasty, špecializované kožné bunky nachádzajúce sa v dermis. Produkujú tiež ďalšie dôležité bielkoviny elastín a glykosaminglykány (GAG). Tie viažu vodu a dermis udržujú hydratovanú, elastín zase umožňuje pohyblivosť kože tým, že jej poskytuje elasticitu (schopnosť roztiahnuť a vrátiť sa späť do pôvodného tvaru).
 
Kolagén tvorí zhruba 80% suchej hmotnosti kože.
 
Fibroblasty majú na vrchných membránach špeciálne tvarované receptory, na ktoré sa môžu naviazať signálne molekuly správneho tvaru. Začínajú produkovať kolagén, keď sú receptory spojené so správnou kombináciou signálnych molekúl (zvanej fibroblastové rastové faktory, FGF).
 
Fibroblasty produkujú krátke jednotky kolagénu, tzv. prokolagény. Tie sú z nich transportované a neskôr sa spájajú v kompletnej molekule kolagénu. Vitamín C sa zúčastňuje mnohých krokov tohto procesu. Bez jeho dostatočnej hladiny sa formovanie kolagénu preruší. To vedie k rôznym ochoreniam ako sú napríklad skorbut, kedy organizmus nie je schopný produkovať kolagén.
kolagén v pleti
 
V priebehu života prebieha syntéza kolagénu kontinuálne, aby dochádzalo k oprave a nahradeniu poškodeného kolagénového tkaniva alebo vzniku nových bunkových štruktúr. Rozklad a recyklácia starého či poškodeného kolagénu je prirodzený proces, skrze neho sa utvárajú fragmenty bielkovín potrebné k tvorbe nových bunkových štruktúr (napríklad proces hojenia). Hladiny kolagénu sa s vekom znižujú kvôli menšej produkcii a vzrastu rozkladu.
 

Ako sa brániť budúcemu rozpadu kolagénu?

Najlepším spôsobom, ako si zachovať zdravý mladistvý vzhľad, je ochrana kolagénu, ktorý v súčasnosti máte, a prevencia jeho budúceho rozpadu.
 
1. Vyhýbajte sa UVA a UVB žiareniu
 
2. Pôsobte proti voľným radikálom
 
Ožiarenie ultrafialovým žiarením zo slnka je najväčším vinníkom predčasného starnutia pleti, a pravdepodobne je zodpovedné za 90% jeho prejavov. Preto je potrebné obmedzovať slnenie a denne používať krém či iný prípravok s SPF, aby bol zdravý kolagén v pleti chránený.
 
ADVANCED DAY TOTAL PROTECT ADVANCED DAY TOTAL PROTECT Potrebujete hydratovať pokožku a zároveň redukovať vrásky? Radi by ste pleť chránili pred slnečným žiarením? Tento bohatý revitalizačný denný krém poskytuje komplexné anti-ageing a hydratačné riešenie pre zrelú a normálnu až suchú pleť. Navyše obsahuje SPF 30, takže pokožku chráni pred UV žiarením. 54 €
 
Existujúci a budúci kolagén ochránite tiež suplementáciou (užívaním potravinových doplnkov) antioxidantov a ich topickou aplikáciou. Dokážu totiž bojovať proti voľným radikálom pochádzajúcich z ultrafialového žiarenia, ozónu, znečistenia, cigaretového dymu a vnútorných metabolických procesov, pôsobí proti rozpadu existujúcich kolagénových vlákien a podporujú správne fungovanie fibroblastov.
 

Ako podporiť syntézu kolagénu?

Po prvé je potrebné mať v tele dostatočnú hladinu vitamínu C, pretože je jedným z hlavným faktorov tohto procesu.
 
Syntézu kolagénu podporíte tiež ošetrovaním pleti chemickými exfoliantmi ako sú alfa-hydroxykyseliny alebo poly-hydroxykyseliny, ktoré rozkladajú väzby medzi bunkami v stratum corneum a odstraňujú odumreté kožné bunky. Pravidelná exfoliácia potom stimuluje obnovu buniek. Zväčšuje hrúbku kože v dôsledku syntézy kolagénu a glykosaminglykanov v dermis.
 
SURFACE RADIANCE CLEANSE SURFACE RADIANCE CLEANSE Osviežujúci čistiaci produkt, ktorý jemne obnovuje povrch pleti vďaka komplexu látok podporujúcich exfoliáciu, vás zbaví rozšírených pórov a vyčistí vašu pleť. Odstráni aj prvé známky starnutia problematickej pleti. Pleť je po aplikácii zjemnená, rozžiarená a prečistená bez pocitu suchosti či pnutia. Užite si dvojitú exfoliačnú silu AHA a BHA kyselín a extraktov z citrusových plodov a mangostanu. 27 €
 
Treťou možnosťou, ako podporiť syntézu kolagénu, je užívanie výživových doplnkov. V tomto ohľade je skvelý DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic, ktorý nielen, že obsahuje hydrolyzovaný kolagén, ale aj kyselinu hyaluronovú a poriadnu dávku vitamínu C!
 
 

Ďalšie informácie o kolagéne si prečítajte v našom článku: 

Kolagén vyhladí vaše vrásky. Lenže kde ho vziať? Ideálne v doplnkoch stravy! Kolagén vyhladí vaše vrásky. Lenže kde ho vziať? Ideálne v doplnkoch stravy! Kde sa berie kolagén a prečo by ste sa mali zamerať na zvyšovanie jeho hladiny v organizme? To sa dozviete v našom článku!
Staršie články:
Najlepšie overené tipy, ako ešte prežiť letné slnko
Omladenie pleti5.8.2016

Najlepšie overené tipy, ako ešte prežiť letné slnko

Považujete svoju pleť za niečo, čo môžete vystaviť svetu, keď sa konečne dostatočne oteplí? Alebo ju chápete ako ochrannú bariéru? Príležitosť, ako vnímať dotyky? Alebo ako dať ostatným najavo váš vek? Pleť dokáže toto všetko. Je to skrátka jeden z našich najdôležitejších telesných orgánov.

Pycnogenol je bomba! Zbaví vás suchej pleti aj vrások (preukázali to klinické štúdie!)
Omladenie pleti3.8.2016

Pycnogenol je bomba! Zbaví vás suchej pleti aj vrások (preukázali to klinické štúdie!)

Tajomne znejúca látka pycnogenol sa získava z extraktu borovice morskej. Na ľudský organizmus má veľmi pozitívny vplyv, z ktorého môžu ťažiť dámy (podporuje mladistvý vzhľad pleti) i páni (podporuje mužskú plodnosť a pôsobí proti erektilnej dysfunkcii).

Kyselina hyalurónová vyhladí vaše vrásky. Aj keď si ju dáte vo výživových doplnkoch
Omladenie pleti31.7.2016

Kyselina hyalurónová vyhladí vaše vrásky. Aj keď si ju dáte vo výživových doplnkoch

Kyselina hyalurónová je ideálny spojenec v boji proti viditeľným známkam starnutia pleti! Tentoraz však nemáme na mysli injekčne aplikované výplne či lokálne aplikované krémy či séra, ale kyselinu hyalurónovú užívanou ústne. V podobe výživových doplnkov!

Plnšie a krásnejšie pery. Prečítajte si 5 najlepších tipov!
Omladenie pleti31.7.2016

Plnšie a krásnejšie pery. Prečítajte si 5 najlepších tipov!

Perám môžte pridať na objeme rôznymi spôsobmi: od cvičenia, cez rôzne typy starostlivosti o pery až po zákroky estetickej dermatológie a plastickej chirurgie.

Čo spôsobuje vrásky? Na vine sú voľné radikály, oxidácie a oxidatívny stres
Omladenie pleti29.7.2016

Čo spôsobuje vrásky? Na vine sú voľné radikály, oxidácie a oxidatívny stres

Popri vráskam majú na svedomí povolenú pleť a hyperpigmentáciu, ale môžu byť aj zdrojom rakovinového bujnenia alebo infarktu. Poďte sa o nich dozvedieť viac!