Pycnogenol je bomba! Zbaví vás suchej pleti aj vrások (preukázali to klinické štúdie!)

Pycnogenol je bomba! Zbaví vás suchej pleti aj vrások (preukázali to klinické štúdie!)

Tajomne znejúca látka pycnogenol sa získava z extraktu borovice morskej. Na ľudský organizmus má veľmi pozitívny vplyv, z ktorého môžu ťažiť dámy (podporuje mladistvý vzhľad pleti) i páni (podporuje mužskú plodnosť a pôsobí proti erektilnej dysfunkcii).

Pycnogenol je aktívna látka, ktorá sa derivuje z borovice morskej. Avšak nie len tak z hocijakej, ale z borovíc vo francúzskom Biskajskom zálive neďaleko "vinárskej Mekky" Bordeaux. Ide o zmes aktívnych bioflavonoidov, takých ako sa nachádzajú v čerstvom ovocí a zelenine. Už pár desiatok rokov sa vedci zameriavajú na to, ako ďaleko pycnogenol pozitívne ovplyvňuje ľudský organizmus.
 
Klinické skúšky potvrdili, že pôsobí protizápalovo, zlepšuje krvný obeh a má antioxidačné vlastnosti. Proti oxidačnému stresu pôsobí tak, že "vyhľadáva" reaktívne druhy kyslíka a dusíka (voľné radikály), ktorých zneškodňuje mimoriadne širokú škálu. Je totiž známe, že spôsobujú bunkové poškodenie a môžu sa podieľať na rozvoji predčasného starnutia a ďalších ochorení.
 
Pycnogenol obsahuje malé aj veľké molekuly flavonoidov, ktoré sú vďaka tomu organizmom využiteľné vo veľkej miere. Malé molekuly prenikajú bunkami a chránia ich zvnútra, veľké molekuly pôsobia liečebne v krvnom riečisku.
 
Pycnogenol obsahuje oligomerické prokyanidy (OPC). Sú to práve ony, ktoré majú protizápalové, antioxidačné, protivírusové a antimikrobiálne vlastnosti.
 

Na čo všetko sa pycnogenol používa?

Jeho použitie je naozaj široké. Nachádza využitie pri liečbe problémov krvného obehu, astmy, zvonenia / pískania v ušiach, vysokom krvnom tlaku, bolestiach svalov, osteoartróze, diabetu, ADHD, endometrióze, menopauze, bolestivej menštruácii, erektilnej dysfunkcii a retinopatii (ochorenie očí).
 
Preventívne pôsobí proti ochoreniu kardiovaskulárnej sústavy (vrátane vzniku varixov a mŕtvice), rovnako ako jeho príbuzný, fytonutrient resveratrol. Vedľa toho znižuje nebezpečnú oxidáciu "zlého" LDL cholesterolu a čo bude zaujímať hlavne dámy, znižuje množstvo tuku, ktoré sa ukladá do tukových buniek. Predpokladá sa, že zlepšuje isté metabolické procesy a posilňuje imunitný systém.
 
Využíva sa tiež pre spomalenie procesu starnutia, zachovanie zdravej kože, zlepšenie vytrvalosti a pre podporu mužskej plodnosti. Napomáha vyživovať mozgové bunky, a tým pádom zlepšuje ich fungovanie, čo sa prejavuje najmä na pamäti.
 
Navyše flavonoid katechín a taxifolin podporujú syntézu oxidu dusnatého. Ten pôsobí ako relaxant na hladkosvalové bunky v stenách ciev (vasorelaxační účinok), najmä okolo srdca, v obehových cievach a pľúcach. Dochádza tak k zlepšeniu krvného obehu. Popri týchto flavonoidov obsahuje pycnogenol ešte mnohé ďalšie fytonutrienty.
borovica morská

Štúdie preukázali: Dokáže omladiť pleť

V poslednej dobe sa veľká pozornosť zameriava na to, ako výživové doplnky môžu ovplyvňovať kvalitu pleti. Nedávno sme sa v Magazíne krásy rozpisovali, ako pôsobí ústna konzumácia kyseliny hyalurónovej.
 

Prečítajte si o tom článok!

Kyselina hyalurónová vyhladí vaše vrásky. Aj keď si ju dáte vo výživových doplnkoch Kyselina hyalurónová vyhladí vaše vrásky. Aj keď si ju dáte vo výživových doplnkoch Kyselina hyalurónová je ideálny spojenec v boji proti viditeľným známkam starnutia pleti! Tentoraz však nemáme na mysli injekčne aplikované výplne či lokálne aplikované krémy či séra, ale kyselinu hyalurónovú užívanou ústne. V podobe výživových doplnkov!
 
Dnes sa však zaoberáme antioxidantom pycnogenolom a jeho vplyvom na kvalitu pleti. A pretože výsledky sú naozaj ohromujúce, dovolíme si vám predstaviť hneď dve štúdie.
 

Lepšia elasticita a hydratácia

Prvá z nich sa zaoberala vplyvom konzumácie výživového doplnku s pycnogenolom na dvadsať žien po menopauze po dobu 12 týždňov. To, že išlo o ženy po menopauze, je dôležité. Práve v tomto období totiž v pleti začína rapídne ubúdať kyselina hyalurónová, kolagén i elastín, teda bielkoviny nutné pre mladistvo vypnutý vzhľad pleti bez vrások.
 
Stav pleti žien bol vyhodnocovaný pred začatím suplementácie, počas nej i po nej s využitím neinvazívnych biofyzikálnych metód vrátane korneometrie, kutometrie, visioscanu (skenera pre snímanie vzhľadu), ultrazvukovej analýzy, biopsie a následného vyšetrenia PCR.
 
Nielen, že bol pycnogenol u všetkých žien bez problémov tolerovaný, ale významne zlepšil hydratáciu a elasticitu pleti. Bolo to viditeľné najmä u žien, ktoré mali pred začiatkom štúdie suchú pleť. Zlepšenie kvality pleti sprevádzalo zvýšenie syntézy jedného z enzýmov v mRNA, ktorý je kľúčový pre syntézu kyseliny hyalurónovej v pleti, a syntézy kolagénu.
 
Toto zvýšenie syntéz molekúl v medzibunkovej hmote (kyselina hyalurónová, kolagén) je pravdepodobne priamo dôvodom, prečo kvalitu pleti konzumácia pycnogenolu zlepšila. Možno tak otvorene tvrdiť, že konzumácia pycnogenolu je schopná zvrátiť klinické známky starnutia kože.
 

Jemnejšia a elastickejšia pleť

Druhá zo štúdií bola navyše dvojito zaslepená, kontrolovaná placebom. Zaoberala sa najmä vplyvom pycnogenolu a ďalších orálne konzumovaných aktívnych látok na elasticitu a hrubosť pleti. Podieľalo sa na nej 62 žien vo veku 45 - 73 rokov. Okrem pycnogenolu boli ženám podávané aj vitamín C a vitamín E, karotenoidy, selén, zinok, aminokyseliny a glykosaminglykány.
 
Meranie optickým kutometrom preukázalo štatisticky výrazné zlepšenie elasticity pleti o 9% po šiestich týždňoch konzumácie výživového doplnku v porovnaní so skupinou, ktorá užívala placebo. Čo sa týka pleti, došlo k jej zjemneniu o 6% v porovnaní s kontrolnou skupinou po dvanástich týždňoch liečby (vyhodnocované s využitím trojdimenzionálneho mikrotopografického zobrazenia).
Staršie články:
Kyselina hyalurónová vyhladí vaše vrásky. Aj keď si ju dáte vo výživových doplnkoch
Omladenie pleti31.7.2016

Kyselina hyalurónová vyhladí vaše vrásky. Aj keď si ju dáte vo výživových doplnkoch

Kyselina hyalurónová je ideálny spojenec v boji proti viditeľným známkam starnutia pleti! Tentoraz však nemáme na mysli injekčne aplikované výplne či lokálne aplikované krémy či séra, ale kyselinu hyalurónovú užívanou ústne. V podobe výživových doplnkov!

Plnšie a krásnejšie pery. Prečítajte si 5 najlepších tipov!
Omladenie pleti31.7.2016

Plnšie a krásnejšie pery. Prečítajte si 5 najlepších tipov!

Perám môžte pridať na objeme rôznymi spôsobmi: od cvičenia, cez rôzne typy starostlivosti o pery až po zákroky estetickej dermatológie a plastickej chirurgie.

Čo spôsobuje vrásky? Na vine sú voľné radikály, oxidácie a oxidatívny stres
Omladenie pleti29.7.2016

Čo spôsobuje vrásky? Na vine sú voľné radikály, oxidácie a oxidatívny stres

Popri vráskam majú na svedomí povolenú pleť a hyperpigmentáciu, ale môžu byť aj zdrojom rakovinového bujnenia alebo infarktu. Poďte sa o nich dozvedieť viac!

Ďalšia várka hlúpostí o kozmetike, ktoré si môžete prečítať v časopisoch
Omladenie pleti28.7.2016

Ďalšia várka hlúpostí o kozmetike, ktoré si môžete prečítať v časopisoch

Pre veľký úspech prvého dielu o najväčších hlúpostiach, ktoré si človek môže prečítať v rôznych magazínoch alebo na internete, sme sa rozhodli pripraviť druhý súpis najväčších kozmetických nezmyslov!

Je vám tridsať? Prečítajte si, ako má vyzerať vaša starostlivosť o pleť
Omladenie pleti25.7.2016

Je vám tridsať? Prečítajte si, ako má vyzerať vaša starostlivosť o pleť

V tridsiatich rokoch je ideálny čas na to nastúpiť do prvej línie, čo sa týka starostlivosti o pleť. Práve v tomto veku sa totiž na pleti začínajú tvoriť prvé vrásky. Čo teda pleť v tomto veku potrebuje?