7 krokov proti stareckým škvrnám a nadmernej pigmentácii

7 krokov proti stareckým škvrnám a nadmernej pigmentácii

Hyperpigmentácia a starecké škvrny sa veľakrát javia ako nevyhnutná súčasť rastúceho veku. Vďaka pokrokom vo vede však už teraz presne vieme, ako sa pigmentácie formujú, a vďaka tomu vieme, akým spôsobom ich vzniku zabrániť. Cielená starostlivosť by mala obsahovať 7 základných krokov.

Koža je najväčší telesný orgán, preto tiež jej zdravie a (zdravý) vzhľad mnohokrát určujú to, ako nás okolie vníma. Ako preukázala nejedna štúdia, nerovnomerný farebný tón pleti a nadmerná pigmentácia môže byť zdrojom depresie a emočného nepohodlia u postihnutých jedincov, a i zdrojom ich negatívnejšieho vnímania okolím.

Nededičná nadmerná pigmentácia je veľmi častým problémom, ktorý veľa ľudí rieši návštevou dermatologických ordinácií a kde podstupujú odborné procedúry, ktoré majú tmavé škvrny na koži redukovať. Najčastejšie stojí za ich vznikom nadmerné vystavovanie pleti ultrafialovému žiareniu, následne faktory hormonálne, prípadne zápalové procesy v koži. Okrem dermokozmetických procedúr však môžu od hyperpigmentácie uľaviť tiež lokálne aplikované produkty.

Môže za to slnko. A melanín!

Za pigmentáciu je zodpovedné kožné farbivo melanín. Jeho základnou funkciou je ochrániť pleť pred poškodením UV lúčmi, kedy pred nimi chráni jadrá kožných buniek. Melanín produkujú špecializované kožné bunky melanocyty v bazálnej vrstve epidermis. Tie vo svojej cytoplazme obsahujú granule zvanej melanozómy obsahujúce melanín, ktorý v prípade potreby, teda po osvite ultrafialovým žiarením, môžu transportovať do priľahlých kožných buniek keratinocytov, aby ich pred poškodením lúčmi chránil. Produkciu melanínu ovplyvňuje nielen UV žiarenie, ale aj hormóny, ktoré melanocyty stimulujú k aktivite.

Do hĺbky si môžete o téme prečítať v tomto článku:

Oxyresveratrol vás zbaví hyperpigmentácie. Šancu dajte tiež vitamínu C! Oxyresveratrol vás zbaví hyperpigmentácie. Šancu dajte tiež vitamínu C! Nadmerná pigmentácia je nezbedník. Ak sa na pleti raz objaví, je dosť ťažké sa jej zbaviť. Kľúčová je v jej vzniku prevencia, teda dôsledná ochrana pred ultrafialovým žiarením. Keď už ale tmavé škvrny na pleti máte, prevencia nie je dostačujúca a je treba pristúpiť k akčnému plánu.

My sa však pre dnešok uspokojíme s tým, že na vine je hlavne enzým tyrozináza, glykoproteín obsahujúci meď, ktorý urýchľuje hydroxyláciu aminokyseliny L-tyrozínu, čo má za následok tvorbu eumelanínu, tmavo hnedého typu melanínu zodpovedného za tmavé škvrny na koži.

Inhibícia aktivity tyrozinázy je preto jednou z účinných ciest, ako tvorbe nadmernej pigmentácia zabrániť. Celkovo je však taktík, ktoré by vás v súvislosti s hyperpigmentáciou mali zaujímať, sedem.

1. Zabránenie pohybu aminokyseliny tyrozínu

Keďže je tyrozín stavebným kameňom melanínu, keď zabránime jeho vstupu do melanocytov, nedôjde k jeho premene na pigment. Dôležitou aktívnou látkou je v tomto ohľade leucín. Ten je totiž konkurenciou tyrozínu a sám vstupuje do melanocytov, čím redukuje množstvo tyrozínu v nich. Vďaka tomu podporuje zosvetlenie pleti a redukciu pigmentácie.

2. Zastavenie syntézy enzýmu tyrozináza

Niektoré aktívne látky dokážu zabrániť biosyntéze enzýmu tyrozinázy, a tým pádom znižujú produkciu melanínu. Jedná sa o prírodné extrakty, ktoré ovplyvňujú mitrochondriálne RNA tyrozinázy na úrovni genetickej transkripcie. Čím menej je enzýmu tyrozinázy, tým menej tyrozínu sa môže premeniť na melanín.

3. Inhibícia aktivity enzýmu tyrozináza

Tyrozináza je základný enzým zodpovedný za tvorbu melanínu. Ak však dôjde k zablokovaniu aktívnej časti tejto molekuly, nemôže dôjsť k premene tyrozínu na melanín. Postará sa o to aktívna látka oxyresveratrol, ktorá je dokonca 32x účinnejší v inhibícii tyrozinázy ako bežne používaná kyselina kojová.

Tiež ethylované kyselina L-askorbová a extrakt z koreňa kurkumy vykazujú podobný účinok. Inhibícia tyrozinázy je pritom najbežnejším mechanizmom zosvetlenie pleti. Väčšina inhibítorov tohto enzýmu má však len dočasný účinok, pôsobia teda len po dobu ich aktívnej aplikácie. Po ukončení aplikácie sa tyrozináza navracia späť k aktivite, a tým pádom dochádza k ďalšej tvorbe pigmentáciou.

Oxyresveratrol je prírodná látka, ktorá sa vyskytuje napríklad v plodoch moruší alebo limonite nakyslej. Ethylovaná kyselina L-askorbová rozjasňuje pleť tým, že bráni vzniku pigmentácií. Inhibuje syntézu melanínu tým, že bráni fungovaniu tyrozinázy, kedy blokuje meďnatú časť tohto enzýmu, ktorý potom nemôže utvárať melanín. Melanogenéze bráni aj svojim antioxidačným pôsobením, voľné radikály totiž priamo ovplyvňujú syntézu melanínu tým, že oxidujú aminokyselinu tyrozín, ktorá tým spúšťa produkcia kožného pigmentu.

Extrakt z koreňa kurkumy pochádza z rastliny kurkumovník (Curcuma longa), samotná účinná látka sa nazýva tetrahydrodiferuloylmethan. Tento výnimočný zosvetľovač a rozjasňovač pleti opäť inhibuje aktivitu enzýmu tyrozináza, podobne ako kyselina kojová. Rovnako ako kyselina askorbová je tiež tetrahydrodiferuloylmethan významný antioxidant, čo ešte viac prispieva k jeho zosvetľujúcemu účinku.

4. Podpora degradácie tyrozinázy

Čím je enzýmu tyrozináza menej, tým sa znižuje syntéza melanínu. Endogénne proteolytický rozpad tyrozinázy stimuluje mastná kyselina etyl linoleom.

Aké látky pozastavujú syntézu tohto enzýmu? Trebárs acetyl glycyl beta-alanín a tetrapeptid-30. Prvý spomínaný peptid inhibuje transport melanínu a bráni vzniku tyrozinázy, kedy znižuje jej génovú expresiu. Druhý peptid, tetrapeptid-30 bol priamo vyvinutý na to, aby podobným mechanizmom zosvetľoval pleť. Navyše pôsobí protizápalovo, čím ešte viac znižuje riziko vzniku pigmentácií.

5. Zabránenie presunu melanínu do kožných buniek

Akonáhle sa melanín sformuje, musí sa presunúť zo svojich materských buniek melanocytov do "bežných" kožných buniek, kde je príčinou ich stmavenia sa a nadmernej pigmentácie. K jej redukcii dochádza, keď sa tomuto transferu zabráni.

Akými látkami? Účinný je napríklad alpha glucosyl hesperidín, vďaka ktorému sa jednotky melanínu pripoja k sebe, čo zhoršuje ich transport dendrity do buniek kože keratinocytov. Tiež peptid acetyl glycyl beta-alanín znižuje transport melanínu do keratinocytov.

6. Zabránenie modifikácie tyrozinázy

Modifikácia tyrozinázy napomáha jej stabilizácii a navyšuje jej afinitu k syntéze melanínu. Glutatión však túto modifikáciu znižuje, čím zhoršuje stabilitu tohto enzýmu, a tým pádom redukuje tiež tvorbu melanínu. Tento peptid a silný antioxidant sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele, jeho hladina v koži je však príliš nízka na to, aby prinášala v odstránení pigmentácií viditeľné výsledky. Preto je vhodné dodať ho pleti topicky.

7. Antioxidácia

Zníženie množstva reaktívnych druhov kyslíka (voľných radikálov) intracelulárnymi či extracelulárnom antioxidantmi pôsobí preventívne proti nepriamej aktivácii cyklu melanogenézy tým, že bráni oxidácii aminokyseliny tyrozínu. Vďaka tomu môže dôjsť k obmedzeniu produkcie melanínu.

Poškodenie kože UV lúčmi naopak zvyšuje medzibunkovú komunikáciu medzi melanocytmi a keratinocytmi, a tým pádom uľahčuje transport melanínu medzi týmito dvoma typmi buniek, čím zhoršuje prejavy hyperpigmentácie. Spoľahnite sa preto na antioxidanty, ako je oxyresveratrol, glutatión alebo ethylovaná kyselina L-askorbová v topickej aplikácii.

Všetky spomínané aktívne látky nájdete v sére určenom na redukciu nadmernej pigmentácie a stareckých škvŕn White Balance Brightening Serum.

Staršie články:
Za starecké škvrny a nadmernú pigmentáciu môže slnko. Rovnako ako za 80% prejavov predčasného starnutia pleti
Problémy s pleťou12.4.2019

Za starecké škvrny a nadmernú pigmentáciu môže slnko. Rovnako ako za 80% prejavov predčasného starnutia pleti

Aj keď sa tmavé fľaky na pokožke prezývajú starecké škvrny, neformujú sa v dôsledku starnutia pleti, ale vďaka jej nedostatočnej ochrane pred slnečným žiarením. Koža si totiž pamätá každé poškodenie slnkom, a dá vám to po rokoch poriadne najavo. A zďaleka to nie je len nadmerná pigmentácia, na čo má slniečko vplyv. Je tiež príčinou vrások, úbytku pevnosti i elasticity pleti.

Starostlivosť o citlivú aknóznu pleť je oriešok. Stavte na beta-glukány
Problémy s pleťou8.4.2019

Starostlivosť o citlivú aknóznu pleť je oriešok. Stavte na beta-glukány

Vybrať správnu starostlivosť o pleť, ktorá trpí akné, ale zároveň je precitlivená, alebo dokonca v niektorých lokalitách tiež vysušená, býva komplikované. Niektoré lokality je potrebné čistiť a uľaviť im od kožného mazu, iné naopak zahrnúť hydratáciou. A celkovo pleť potrebuje obnoviť fungovanie ochrannej kožnej bariéry. Jedným z typov aktívnych látok, ktoré môžu zdravie a krásu pleti podporiť, sú beta-glukány.

Kyselina mandľová vám dokonale vyčistí pleť
Problémy s pleťou4.1.2019

Kyselina mandľová vám dokonale vyčistí pleť

Aj keď sa jedná o pomerne silnú kyselinu, nemusíte mať z jej aplikácie na pleť obavy. Naopak, dokáže jej prospieť. Poradí si totiž ako s nežiaducim leskom, pupienkami a rozšírenými pórmi, tak aj akné.

Čierna zlupovacia maska s aktívnym uhlím. Ako pôsobí proti akné a rozšíreným pórom?
Problémy s pleťou2.1.2019

Čierna zlupovacia maska s aktívnym uhlím. Ako pôsobí proti akné a rozšíreným pórom?

Aktívne uhlie sa v minulosti využívalo ako univerzálna protilátka pri otravách jedlom a jedmi, alebo na filtráciu vody. Jeho využitie ale siaha oveľa ďalej. Trebárs do kozmetiky. Užiť si ho môžete v moderných čiernych maskách, ktoré sťahujú a čistia rozšírené póry a redukujú akné a lesk pleti.

Oxyresveratrol vás zbaví hyperpigmentácie. Šancu dajte tiež vitamínu C!
Problémy s pleťou29.10.2018

Oxyresveratrol vás zbaví hyperpigmentácie. Šancu dajte tiež vitamínu C!

Nadmerná pigmentácia je nezbedník. Ak sa na pleti raz objaví, je dosť ťažké sa jej zbaviť. Kľúčová je v jej vzniku prevencia, teda dôsledná ochrana pred ultrafialovým žiarením. Keď už ale tmavé škvrny na pleti máte, prevencia nie je dostačujúca a je treba pristúpiť k akčnému plánu.