Počas mesiaca september meníme kuriérsku spoločnosť zo SPS na GLS. Ďakujeme za pochopenie

Kurkumovník dlhý

Rastlina Curcuma longa, ktorej extrakt má rad prospešných účinkov na ľudský organizmus

Kurkumovník dlhý je rastlina z čeľade zázvorovitých pochádzajúca z južných oblastí Ázie. Verí sa, že extrakt z jej koreňa má na ľudský organizmus množstvo pozitívnych vplyvov, najčastejšie sa spomína jeho účinok na prevenciu rozvoja Alzheimerovej choroby, rakoviny hrubého čreva, vaječníkov, artrózy a diabetes. V prípade Alzheimerovej choroby naznačujú štúdie, že zlepšuje pamäť a bráni zhoršovaniu fungovania mozgu.

Proti zápalom

Obsiahnutý polyfenol kurkumín inhibuje zápalové procesy (inhibíciou angiogenézy, aktiváciou neutrofilov a expresie kolagenázy a stromelysinu), čím môže pôsobiť pozitívne v prípade artrózy či vredov. Podľa niektorých názorov môže inhibovať rast niektorých typov rakovinových buniek.

V kozmetike sa využíva kvôli svojim protizápalovým vlastnostiam a ako antioxidant, farbivo a parfumácia. Nahliada sa na neho tiež ako na možný prostriedok na prevenciu a liečbu častých kožných ochorení, ako je lupienka, akné, ekzém, spálenie od slniečka či predčasné starnutie pleti. Antimikrobiálne a protizápalovo totiž kurkumín pôsobí nielen pri orálnom užití, ale tiež pri topickej aplikácii.

Koreň kurkumovník v tradičnej medicíne

V tradičnej medicíne v Indii, Pakistane a Bangladéši sa koreň kurkumovníka využíva na úľavu od astmy a kašľa, v Ajurvede na zníženie zápalu a tiež ako prostriedok pre zvrátenie procesu starnutia. V starogréckej medicíne sa využíval na pečeňové ťažkosti, žltačku a topicky sa aplikoval proti vredom a zápalom. Využitie nachádzal aj čoby prášok na zuby ako predchodca modernej zubnej pasty v zmiešaní s ďalšími látkami.

Predpokladalo sa, že horúcou vodou zaliaty extrakt z koreňa spomaľuje laktáciu, upravuje metabolizmus tukov, uľavuje od príznakov diabetu, hnačiek a pečeňových ochorení a upokojuje žalúdok. Aplikovaný bol sušený koreň tiež na poranenia kože alebo hmyzie uštipnutie, napomáhal hojeniu v prípade kiahní a ovčích kiahní.

Moderná medicína kurkumovník ešte len objavuje

V západnej medicíne sa v súčasnosti príliš neužíva, avšak na jeho účinky na ľudský organizmus sa zameriava rad štúdií. Tie naznačujú, že koreň obsahuje zložky, ktoré majú antibakteriálne, antifungálne, antioxidačné a protizápalové účinky a môžu byť prospešné pri ochrane pečene, pri hojení poranení a vredov a dokonca pôsobiť protirakovinovo.

Koreň kurkumovník obsahuje žlté pigmenty zvané kurkuminoidy, ktorých najžiarivejším zástupcom je kurkumín. Práve kurkuminoidy sú z väčšej časti zodpovedné za účinky koreňa kurkumovníka na ľudský organizmus.