Prečo vám padajú vlasy? Na vine môže byť nedostatok vitamínov a živín

Prečo vám padajú vlasy? Na vine môže byť nedostatok vitamínov a živín

Vlasy môžu nadmerne padať z mnohých dôvodov. Dôvodom bývajú hormóny, dedičnosť, stres alebo dokonca lieky. Častou príčinou je však nesprávna strava a nedostatok dôležitých živín.

Kvalitu a množstvo vlasov, rovnako ako ich vypadávanie ovplyvňuje mnoho vitamínov a minerálov. Medzi tie najdôležitejšie patrí:
 

Vitamín A a beta-karotén

Vitamín A  podporuje v koži na hlave produkciu kožného mazu, ktorý hydratuje vlasové korienky a chráni vlasy pred suchosťou. Suché vlasy sú náchylnejšie k štiepeniu, lámaniu a vypadávaniu. Pre zdravé vlasy je preto vitamín A nevyhnutný, rovnako ako pre zdravé nechty, kožu a nervy. Beta-karotén, ktorý sa nachádza v ovocí a zelenine, sa premieňa na vitamín A v organizme.
 

Vitamín B6

Nedostatok vitamínu B6 má za následok padanie vlasov. Navyše tento vitamín stimuluje rast vlasov vďaka tomu, že pozitívne ovplyvňuje cirkuláciu krvi a rast buniek.
 
Všetky vitamíny potrebné pre zdravé a krásne vlasy nájdete vo výživovom doplnku BEAUTIFUL HAIR by Brandeis Clinic.
 

Vitamín B12

Pri nedostatku vitamínu B12 dochádza často najmä u žien k strate vlasov, pre silu a rast vlasov je nevyhnutný. Jeho nízku hladinu nemusí dotyčná vnímať nijako inak, než práve vypadávaním vlasov.
 

Biotín

Biotín podporuje rast vlasov, posilňuje kožu na hlave a redukuje stratu vlasov. Jeho nedostatok spôsobuje lámavosť a rozštiepené končeky. U lámavých vlasov sa potom rozštiepené končeky objavujú častejšie a utvára ich nezdravý vzhľad.
 

Vitamín C

Vitamín C je dôležitý pre zachovanie zdravých vlasov, pretože je kľúčovou súčasťou produkcie červených krviniek.
 

Vitamín E

Potrebný je vitamín E najmä pre správny krvný obeh. Ten zaručí dostatočnú výživu vlasových folikul a udržuje ich zdravé.
vapadávanie vlasov

Inositol

Inositol je ďalšou dôležitou látkou pre zdravie vlasov. Udržuje v dobrom stave vlasové folikuly a dôležitú úlohu hrá tiež v zachovávaní zdravia bunkových membrán, ktoré utvárajú vlas.
 

Jód

Nedostatok jódu môže mať za následok problémy so štítnou žľazou, ktoré potom môžu viesť k vypadávaniu a ďalším problémom s vlasmi.
 

Železo

Nedostatok železa vedie k anémii, teda zníženiu počtu červených krviniek. Je najčastejšou príčinou padania vlasov u žien. Vedľa konzumácie potravín bohatých na železo je potrebné konzumovať aj potraviny s obsahom vitamínu C ako napríklad špenát a brokolica, ktoré zvyšujú vstrebávanie železa.
 

Horčík

Horčík je ďalší minerál dôležitý pre silné kosti, jeho nedostatok spôsobuje svalové kŕče, vypadávanie vlasov a nervozitu.
 

Niacín (vitamín B3)

Dostatočné prekrvenie vlasovej časti hlavy je dôležité pre zachovanie zdravia vlasových vačkov aj rastu vlasov. Niacín podporuje prekrvenie a ako príjemný bonus navyše udržiava vyrovnanú hladiny cholesterolu.
 

Kyselina pantoténová

Vitamín B5 je obľúbenou súčasťou produktov starostlivosti o vlasy, okrem toho pôsobí pri orálnom užívaní tiež proti šediveniu vlasov.
 

Zinok

Nedostatok zinku ovplyvňuje fungovanie vlasových vačkov. Ak tie nie sú zdravé, ani rast vlasov nemôže prebiehať správne, niekedy nemusia vyrastať dokonca vôbec. U mužov ovplyvňuje zinok hladinu androgénov, ktorá má často za následok mužské plešatenie. Z rovnakého dôvodu ovplyvňuje tiež dámske plešatenie.
 
Zinok urýchľuje regeneráciu buniek kože i vlasov, pretože stimuluje v organizme mnoho enzymatických funkcií, vrátane rastu vlasov. Masti a šampóny s obsahom zinku sú pre krásne vlasy tiež viac než vhodné.
 
Dôležité vitamíny pre zdravé vlasy a pleť nájdete tiež vo výživovom doplnku BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic!
Staršie články:
Prečo mi na jaro padajú vlasy?
Starostlivosť o vlasy18.5.2016

Prečo mi na jaro padajú vlasy?

Sezóna padania vlasov nás postihuje najviac na jeseň a na jaro. Namiesto straty 50 až 100 vlasov denne, čo je bežne každodenná strata, s ktorou tak nejak musíme počítať, sa môže stať, že vlasov stratíme oveľa viacej. Dobrá správa na koniec? Toto vypadávanie vlasov nie je navždy.

10 jedál, ktorá si dajte na obed, aby ste mali krásne a zdravé vlasy
Starostlivosť o vlasy9.5.2016

10 jedál, ktorá si dajte na obed, aby ste mali krásne a zdravé vlasy

Losos pre žiarivé vlasy, jogurt pre ich rast a mäso proti padaniu vlasov ... Niektoré potraviny a živiny majú na vlasy priamo magický vplyv.

Trápi vás padanie vlasov alebo ich nezdravý vzhľad? Pravdepodobne máte nedostatok niektorých živín
Starostlivosť o vlasy29.4.2016

Trápi vás padanie vlasov alebo ich nezdravý vzhľad? Pravdepodobne máte nedostatok niektorých živín

Krásne a pokiaľ možno husté vlasy by chcel mať asi každý. Lenže matka príroda nebola, čo sa vlasov týka, ku každému rovnako štedrá. Poďme sa teda pozrieť, ako môžete svojim vlasom pomôcť stravou. Presne totiž vieme, akú výživu vaše vlasy potrebujú. Čo by vám teda nemalo chýbať?

Vypadávajú vám vlasy? Riešte tento problém i ďalší rok
Starostlivosť o vlasy30.12.2015

Vypadávajú vám vlasy? Riešte tento problém i ďalší rok

Stratu vlasov môžete pozorovať z mnohých dôvodov. Na vine môže byť napríklad nedostatok živín, problémy so štítnou žľazou alebo menopauza. Ak je príčinou padania vlasov zdravotný stav, tak je potrebné jeho príčiny skutočne liečiť vhodnými liekmi.

Na jeseň vlasy vypadávajú viacej. A my vieme, prečo!
Starostlivosť o vlasy22.11.2015

Na jeseň vlasy vypadávajú viacej. A my vieme, prečo!

S týmto ročným obdobím, jeseňou, sa spája veľa pekných vecí - listy sfarbené do oranžova, púšťanie šarkanov, zapaľovanie sviečok ... Lenže mimo tieto pozitíva máme s jeseňou spojenú aj jednu dosť nepríjemnú záležitosť, a to zvýšené vypadávanie vlasov.