Ako zvládnuť bolesť kĺbov

Ako zvládnuť bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov už dnes nie je len problémom profesionálnych športovcov a starých ľudí. Často totiž bolesť kĺbov postihuje aj mladých ľudí a ľudí v strednom veku, ktorí rozhodne profesionálne po futbalovom ihrisku či po tenisovom kurte nebehali.

Čo teda s bolesťou kĺbov robiť, keď už vás bolia, ako jej predchádzať, keď váš ešte nič nebolí a môže mať nejaké väčšie následky? To všetko sa dozviete, ak si prečítate náš článok.

K bolestiam kĺbov dochádza, pretože si narušujeme chrupavku, ktorá je okolo nich. To sa deje ak nadmerne športujeme či inak namáhame naše telo. Biologicky potom k narušeniu kĺbov dochádza vďaka zlej činnosti bielych krviniek. Tie sa totiž nahromadia v tkanive a narúšajú chrupavku.

Dôvodov poškodenia kĺbov a následnej bolesti je ale niekoľko. Po prvé sa jedná o genetickú záležitosť. Ale pokiaľ vo vašej rodine niekto bolesťou kĺbov trpel, nie je pravidlom, že vy budete trpieť tiež. Len na to máte predpoklady, ktoré sa nemusia vôbec vyplniť.

Ďalšou možnou príčinou vzniku bolesti kĺbov je prostredie. Čo si pod tým predstaviť? Máme na mysli to, že záleží na tom, v akom prostredí sa pohybujete. Vo vašom okolí sa totiž môže vyskytovať nejaká baktéria alebo pleseň, o ktorej ani neviete, ale ona môže vaše telo a váš organizmus poškodzovať. Tejto príčine sa dá ťažko zabrániť, ale je potrebné ju v prípade bolesti kĺbov zobrať do úvahy.

Ďalším faktorom, kvôli ktorému nás bolia kĺby, je naša obezita. Kĺby sú následne veľmi namáhané, pretože musia niesť omnoho väčšiu váhu, než na akú sú primárne stavané. Preto je už preventívne potrebné dodržiavať zdravý životný štýl. To znamená, vyvarovať sa nezdravým a tučným potravinám a naopak jesť veľa zeleniny, ovocia a strukovín. Vyhýbajte sa aj pivu a inému alkoholu, ktorý k vašej obezite taktiež prispieva. Dôležité je aj dodržiavať pravidelný pohyb. Ten totiž nielen pomáha zabrániť obezite aby vás dostihla, ale taktiež v obmedzenom množstve napomáha zabrániť bolestiam.

Našťastie už dnes existuje mnoho prípravkov, ktorými proti bolesti kĺbov bojujete. Tie vám v podstate umelo doplnia chrupavku a vám sa bolesť minimálne obmedzí, ak úplne neprestane.

Pokiaľ máte predpoklady na to, aby vás tento nepríjemný problém postihol, dá sa mu rôznymi medikamentmi a cvičeniami aj predchádzať. Ako, to vám najlepšie poradí lekár alebo terapeut, ktorý sa týmto problémom zaoberá. Ako prevencia často stačí aj trvalý prísun tých pravých vitamínov, medzi ktoré zaraďujeme vitamín C a E, alebo betakarotén. K tomu je potrebné prijímať dostatok antioxidantov, pretože aj oxidanty poškodzujú chrupavky, ktoré následne tak bolia.

Ďalší doplnok stravy, ktorý je pre vaše kĺby dôležitý, sú omega-3 mastné kyseliny. Tie sú súčasťou mnohých jedál, ktoré každodenne konzumujeme. Nájdete ich napríklad v rybách a morských plodoch, v ovocí, z ktorého najlepšie sú bobule, teda maliny či brusnice, alebo trebárs cesnak.

Hlavne v strednom veku prudko klesá hrúbka chrupavky. V prvom štádiu sa to veľmi ťažko pozoruje, a keď sa už na to príde, môže byť neskoro. Je preto potrebné pozorovať aj nepatrné príznaky. Medzi nimi je napríklad opuch daného kĺbu, ktorý do druhého dňa zmizne. Viac-menej sa vám už raz vytvoril a je preto potrebné dať si na to pozor. Môže vám napríklad robiť problémy chôdza. Nie je to nijak rapídne, ale pokiaľ pociťujete napríklad tlak alebo jemnú bolesť, pozor na to.

Bolesti kĺbov je kvôli všetkým týmto dôvodom nutné sledovať veľmi dôkladne, pretože následky môžu byť skutočne hrozivé a pre váš život až katastrofálne. Viete si vôbec predstaviť, že raz taktiež môže prísť deň, kedy nevyjdete päť schodov kvôli bolestiam v oblasti kolien a podobne?

Staršie články:
Nákup kozmetiky cez internet. Na čo si dať pozor?
Zdravý život7.2.2014

Nákup kozmetiky cez internet. Na čo si dať pozor?

Nakupovať cez internet z pohodlia domova už nie je žiadna novinka. Na internete môžeme častokrát nakúpiť lacnejšie, rýchlejšie a s možnosťou výberu zo širokého a pestrého sortimentu. Veľa z nás využíva veľké nákupné servery s najrôznejším tovarom, kde ale kozmetiku väčšinou nemajú. Nebojte sa kúpiť si krém či masku z malého internetového obchodu. Ak máte otázky, či je takéto nakupovanie bezpečné a ako pri kúpe postupovať, poradíme Vám a ukážeme niekoľko overených trikov.

Antioxidanty - bojovníci proti starnutiu pleti
Zdravý život5.2.2014

Antioxidanty - bojovníci proti starnutiu pleti

Boj antioxidantov proti voľným radikálom, ktoré pri väčšom množstve spôsobujú predčasné starnutie pleti je v poslednej dobe debatovanou témou. Aké látky označujeme ako antioxidanty, a ktoré najlepšie pôsobia v prevencii proti starnutiu pleti? Dozviete sa v nasledujúcom článku.

Na Valentínske rande s oslnivou pleťou - selekcia top produktov
Zdravý život5.2.2014

Na Valentínske rande s oslnivou pleťou - selekcia top produktov

Valentínska večera, romantický pobyt, alebo aj domáce válanie. Toto obdobie je predsalen niečím špeciálne a každá žena túži vyzerať podmanivo, aby svojmu drahému pripomenula, že krajšej na svete niet.

Krásne nohy behom chíľky
Zdravý život4.2.2014

Krásne nohy behom chíľky

Jar je tu a je teda čas ukázať svoje nohy. Veď práve na jar vyťahujeme zo skríň šaty a sukne. V zime máme trochu tendencie prestať sa starať svoje nohy, pretože je ich v podstate nikomu neukazujeme.

3 metódy predĺženie rias, ktoré fungujú
Zdravý život3.2.2014

3 metódy predĺženie rias, ktoré fungujú

Mať naozaj krásne a dlhé riasy dnes môže mať každá žena. Stačí si vybrať metódu, ktorá bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám. Riasy snov môžete mať na jeden večer alebo celé roky, záleží len na vás.