Artróza - informácie v kocke

Artróza - informácie v kocke

Artróza je choroba, ktorá je najčastejšie spájaná s chorobami kĺbov. Chorôb, ktoré bolesť kĺbov spôsobujú, je samozrejme viac, môžeme spomenúť napríklad reumatoidnú artritídu. Avšak ak nás bolia kĺby, najčastejšie sa jedná o artrózu, ktorú môžeme nájsť aj pod názvom osteoartróza.

A o čo teda v kocke ide? Artróza je choroba, ktorá ako už bolo povedané napáda naše kĺby, ktoré potom bolia. Najčastejšie napáda veľké kĺby ako sú kolená a bedrá, ale hneď ďalšie v poradí sú malé prstné kĺby a chrbtica. Je to nezápalové ochorenie . Ak to povieme jednoducho , jedná sa proste o opotrebovanie kĺbových chrupaviek, ktoré je dôsledkom nadmerného preťažovania. Toto opotrebenie však môže viesť až k veľmi závažným ochoreniam, ktoré môžu skončiť až operáciou.
 
Príčin je hneď niekoľko, ale zatiaľ sa vedci a lekári nedokázali zhodnúť, ktorá je tá primárna čo všetko spôsobuje. My vás aspon zoznámime s tým, čo už lekári vedia. Jednou z možností je vrodená náchylnosť a druhou sú získané vady. Celkovo má ale na vznik artrózy najväčší vplyv náš životný štýl. Artrózu totiž môže veľmi zhoršiť to, ako žijeme. Jedným z faktorov je vek, ktorý sa bohužiaľ ovplyvniť nedá, ale ďalšie veci už ovplyvniteľné sú. Jedná sa napríklad o našu váhu, ktorá sa dá väčšinou ovplyvniť jedálničkom a trochou športu. Avšak je tiež dôležité dávať si pozor na to, ktoré športy robíte. Futbal alebo tenis sa pri nesprávnom pohybe môže zmeniť na ničiteľa kĺbov. Nadváha je jedným z faktorov, ktorý nemá taký vplyv na vznik choroby. Častejšie sú genetické predpoklady alebo preťažovanie pri športoch.
 

Aké sú príznaky artrózy?

Primárnym príznakom je bolesť kĺbov, ale neznamená to, že keď vás bolia kĺby, musí to byť určite artróza. Ďalej sa jedná o opuchy a červenanie kĺbov, ale toto sa skôr týka tých menších, napríklad na prstoch. Niekedy sa v okolí klubov môžu objaviť aj výpotky.
Teraz sa zameriame na liečbu tejto nepríjemnej choroby. Artróza sa začína liečiť najskôr konzervatívne. To znamená v podstate zmena životného štýlu. Lekári odporúčajú pohyb, ale iba primeraný a nemôže to byť len tak hocijaký šport. Ďalej prichádza úprava jedálnička, a to tak, aby viedol k redukcii hmotnosti. Lekár vám tiež odporučí špeciálne cviky na odľahčenie kĺbov. K tomu sa ešte väčšinou predpisujú antireumatiká. Ku konzervatívnemu spôsobu liečby sa väčšinou tiež pripája každoročný pobyt v kúpeľoch zameraných na liečbu kĺbových problémov. Kúpele majú za úlohu uľaviť kĺbu a človeku od bolesti, ale tiež minimálne zachovávať, ale aj rozširovať pohyblivosť kĺbu.
 
Ak táto konzervatívna liečba nezaberie, je už nutné proti bolesti zasahovať operatívne. Operáciou sa myslí buď čiastočné, ale väčšinou celkové nahradenie kĺbu, kĺbom umelým. Ten už je dnes na naozaj vysokej úrovni, je vyrobený tak, aby vyhovoval ľudskému organizmu. S náhradným kĺbom sa dá dnes žiť plnohodnotný život, nemusíte sa akokoľvek obmedzovať.
 
Ak hovoríme o prevencii, je potrebné dodržiavať zdravý životný štýl, čo sa ale neustále opakuje všade, kde ide o naše zdravie. Ak si budete udržiavať váhu, budete cvičiť a budete jesť zdravo, vaše telo sa vám odmení, a to nielen zmiernenou bolesťou kĺbov. V neposlednom rade by ste nemali zabúdať na kĺbové preparáty a vitamíny. Zdravý životný štýl je prospešný pre všetky aspekty ľudského zdravia, budete sa celkovo cítiť oveľa lepšie, preventívne bojujete proti srdcovým chorobám, vysokému tlaku, cukrovke a ďalším chorobám, ktoré môžeme súhrnne nazývať civilizačné choroby. Začnite teda pre seba niečo robiť, kým nie je príliš neskoro. Nielen vaše kĺby, ale celé vaše telo vás za túto starostlivosť bude milovať.
A odmení sa vám!
Staršie články:
Opaľujte sa tak zdravo, ako to len ide
Zdravý život14.2.2014

Opaľujte sa tak zdravo, ako to len ide

Existuje pojem zdravé opaľovanie alebo je to len nezmysel, ktorý si vymysleli obhajcovia tmavého opálenia? Na túto otázku sú veľmi rozdielne odpovede. Každopádne, človek sa kontaktu so slnkom rozhodne vyhnúť nemôže, a preto je potrebné vedieť, ako sa čo najzdravšie opaľovať, aby nám to príliš neuškodilo. Viac-menej to, že opaľovanie je škodlivé, je bohužiaľ nevyvrátiteľný fakt.

Ako zvládnuť bolesť kĺbov
Zdravý život10.2.2014

Ako zvládnuť bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov už dnes nie je len problémom profesionálnych športovcov a starých ľudí. Často totiž bolesť kĺbov postihuje aj mladých ľudí a ľudí v strednom veku, ktorí rozhodne profesionálne po futbalovom ihrisku či po tenisovom kurte nebehali.

Nákup kozmetiky cez internet. Na čo si dať pozor?
Zdravý život7.2.2014

Nákup kozmetiky cez internet. Na čo si dať pozor?

Nakupovať cez internet z pohodlia domova už nie je žiadna novinka. Na internete môžeme častokrát nakúpiť lacnejšie, rýchlejšie a s možnosťou výberu zo širokého a pestrého sortimentu. Veľa z nás využíva veľké nákupné servery s najrôznejším tovarom, kde ale kozmetiku väčšinou nemajú. Nebojte sa kúpiť si krém či masku z malého internetového obchodu. Ak máte otázky, či je takéto nakupovanie bezpečné a ako pri kúpe postupovať, poradíme Vám a ukážeme niekoľko overených trikov.

Antioxidanty - bojovníci proti starnutiu pleti
Zdravý život5.2.2014

Antioxidanty - bojovníci proti starnutiu pleti

Boj antioxidantov proti voľným radikálom, ktoré pri väčšom množstve spôsobujú predčasné starnutie pleti je v poslednej dobe debatovanou témou. Aké látky označujeme ako antioxidanty, a ktoré najlepšie pôsobia v prevencii proti starnutiu pleti? Dozviete sa v nasledujúcom článku.

Na Valentínske rande s oslnivou pleťou - selekcia top produktov
Zdravý život5.2.2014

Na Valentínske rande s oslnivou pleťou - selekcia top produktov

Valentínska večera, romantický pobyt, alebo aj domáce válanie. Toto obdobie je predsalen niečím špeciálne a každá žena túži vyzerať podmanivo, aby svojmu drahému pripomenula, že krajšej na svete niet.