Opaľujte sa tak zdravo, ako to len ide

Opaľujte sa tak zdravo, ako to len ide

Existuje pojem zdravé opaľovanie alebo je to len nezmysel, ktorý si vymysleli obhajcovia tmavého opálenia? Na túto otázku sú veľmi rozdielne odpovede. Každopádne, človek sa kontaktu so slnkom rozhodne vyhnúť nemôže, a preto je potrebné vedieť, ako sa čo najzdravšie opaľovať, aby nám to príliš neuškodilo. Viac-menej to, že opaľovanie je škodlivé, je bohužiaľ nevyvrátiteľný fakt.

 

Svoju pleť musíme proti slnečnému žiareniu chrániť neustále, teda aj v situáciách, kedy si ani neuvedomujeme, že sme jeho vplyvu vystavení. Pokiaľ sa pohybujete po meste, je to práve ten prípad, kedy na našu ochranu zabúdame. Mesto je ale pritom rovnako nebezpečné prostredie ako ktorékoľvek iné. Slnko sa totiž občas schováva za mraky, či je schované za budovami, ale i tak nám môže spôsobiť vážne problémy so spálením našej pokožky. Preto sa i v meste mažte ochrannými krémami aspoň s faktorom 15 a držte sa v tieni. Cez poludnie radšej ani nevyliezajte vonku, a keď už musíte, zdržiavajte sa pod slnečníkmi či v inom tieni. A nezabudnite si chrániť svoje oči kvalitnými slnečnými okuliarmi, pretože slnko môže veľmi poškodiť i naše oči.

Pokiaľ ste sa rozhodli vyraziť si k rybníku, dajte si na slnko veľký pozor. Nielen že v domnení toho, že sa schovávate v tieni, takže si myslíte, že ste chránení, sa veľmi ľahko spálite, ale voda taktiež odráža mnoho slnečných lúčov, ktoré sú ešte intenzívnejšie. Ďalší problém pri rybníkoch je poštípanie komármi. Štípance sa vám totiž pri nedostatočnej ochrane pred slnkom môžu zmeniť na nepekné pigmentové škvrny. Nezabúdajte sa taktiež neustále mazať, pretože ihneď po vykúpaní vám ochrana krémom mizne. A navyše, pokiaľ vyleziete z vody a neutriete sa, koledujete si o spáleniny omnoho viac, pretože voda slnko priťahuje.

Pozor aj na pobyty pri mori. Je síce známe, že more má na naše zdravie blahodarné účinky, pokiaľ sa jedná o kožné problémy typu ekzém alebo o problémy s dýchaním. Pri opaľovaní na nás ale tento blahodarný vplyv mora príliš nepôsobí, skôr naopak. Pri mori používajte opaľovací krém s čo najvyšším faktorom, nebojte sa ani „päťdesiatky“. Vezmite si príklad z južanských národov a dodržiavajte siestu. Tá nám, Stredoeurópanom možno pripadá ako veľmi otravný zvyk, ale oni vážne vedia, čo robia. Počas poludnia je totiž žiarenie najsilnejšie a môže tak vašej pokožke najviac uškodiť. Aj strava vám môže veľmi pomôcť, pokiaľ sa jedná o ochranu pred slnkom. Pokiaľ budete piť paradajkovú alebo mrkvovú šťavu a na večeru si dáte šalát s olivovým olejom, posilňujete tak ochranu proti slnečným lúčom aj zvnútra.

Aj hory môžu byť pre našu pokožku veľmi nebezpečné. Čím ste vyššie, tým ste bližšie k slnku, takže si uvedomte, že na horách hrozí vašej pokožke veľké nebezpečenstvo. Je potrebné si uvedomiť, že na horách sú omnoho intenzívnejšie aj tie lúče, ktoré sú schované za mrakmi, preto opäť používajte tie najvyššie ochranné faktory, aby vaša pokožka bola dostatočne chránená.

Na svoju ochranu preto dodržiavajte tieto pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať, nech sa už nachádzate kdekoľvek v prírode alebo v meste. Neustále sa mažte krémami, ktoré majú dostatočne vysoký UV faktor; krémy ktoré majú faktor napríklad len päť, sú úplne nanič. Mažte si hlavne citlivé oblasti, ako je tvár, zátylok alebo ramená. Vďaka používaniu prikrývok hlavy zabraňujte vzniku úžehu a na ochranu vašich očí sú nutné kvalitné slnečné okuliare. Na slnku pite, ale nikdy nie alkohol, len čistú vodu a nesladený studený čaj.

Vaše zdravie by pre vás malo byť na prvom mieste, preto tieto pravidlá dodržiavajte skutočne poctivo. A pokiaľ máte deti, dbajte na to, aby ste takto chránili aj svoje deti, ktoré sú na nebezpečenstvo od slnka náchylnejšie ešte omnoho viac než my dospelí.

S článkom súvisia tieto produkty:

Dermaheal opaľovací krém SPF50
Chystáte sa vystaviť vašu pokožku intenzívnemu slniečku? Máme pre vás vysoko účinný ochranný krém s faktorom
V tehotenstve a pri dojčení
38 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Ako zvládnuť bolesť kĺbov
Zdravý život10.2.2014

Ako zvládnuť bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov už dnes nie je len problémom profesionálnych športovcov a starých ľudí. Často totiž bolesť kĺbov postihuje aj mladých ľudí a ľudí v strednom veku, ktorí rozhodne profesionálne po futbalovom ihrisku či po tenisovom kurte nebehali.

Nákup kozmetiky cez internet. Na čo si dať pozor?
Zdravý život7.2.2014

Nákup kozmetiky cez internet. Na čo si dať pozor?

Nakupovať cez internet z pohodlia domova už nie je žiadna novinka. Na internete môžeme častokrát nakúpiť lacnejšie, rýchlejšie a s možnosťou výberu zo širokého a pestrého sortimentu. Veľa z nás využíva veľké nákupné servery s najrôznejším tovarom, kde ale kozmetiku väčšinou nemajú. Nebojte sa kúpiť si krém či masku z malého internetového obchodu. Ak máte otázky, či je takéto nakupovanie bezpečné a ako pri kúpe postupovať, poradíme Vám a ukážeme niekoľko overených trikov.

Antioxidanty - bojovníci proti starnutiu pleti
Zdravý život5.2.2014

Antioxidanty - bojovníci proti starnutiu pleti

Boj antioxidantov proti voľným radikálom, ktoré pri väčšom množstve spôsobujú predčasné starnutie pleti je v poslednej dobe debatovanou témou. Aké látky označujeme ako antioxidanty, a ktoré najlepšie pôsobia v prevencii proti starnutiu pleti? Dozviete sa v nasledujúcom článku.

Na Valentínske rande s oslnivou pleťou - selekcia top produktov
Zdravý život5.2.2014

Na Valentínske rande s oslnivou pleťou - selekcia top produktov

Valentínska večera, romantický pobyt, alebo aj domáce válanie. Toto obdobie je predsalen niečím špeciálne a každá žena túži vyzerať podmanivo, aby svojmu drahému pripomenula, že krajšej na svete niet.

Krásne nohy behom chíľky
Zdravý život4.2.2014

Krásne nohy behom chíľky

Jar je tu a je teda čas ukázať svoje nohy. Veď práve na jar vyťahujeme zo skríň šaty a sukne. V zime máme trochu tendencie prestať sa starať svoje nohy, pretože je ich v podstate nikomu neukazujeme.