Bystrá myseľ, zdravé srdce a dobrý zrak, to všetko podporuje resveratrol

Bystrá myseľ, zdravé srdce a dobrý zrak, to všetko podporuje resveratrol

Resveratrol je najčastejšie k dostaniu v podobe výživových doplnkov. Na "západe" je veľmi obľúbený, a to vďaka jeho pozitívnemu vplyvu na celkové zdravie organizmu, najmä na spomaľovanie starnutia, kardiovaskulárnu sústavu, fungovanie mozgu a tiež prevenciu poškodenia oxidatívnym stresom.

Skutočne resveratrol funguje? Výsledky štúdií naznačujú, že áno, hoci je na mieste ďalší výskum, ktorý by potvrdil všetky prísľuby, ktoré táto prírodná látka poskytuje.
 
  • Silný antioxidant podporujúcu dlhovekosť
  • Zlepšuje zdravie mitochondrií a energetický metabolizmus
  • Znižuje zápaly v tele a zlepšuje prekrvenie
Oxidatívne poškodenie spôsobené voľnými radikálmi je v organizme jedným z hlavných zdrojov starnutia a môže byť dokonca aj príčinou rakovinového bujnenia. Neutralizáciou voľných radikálov resveratrol môže viditeľne spomaľovať vznik známok starnutia tela, mozgu a kože. Tiež lokálne aplikované prípravky s jeho obsahom vykazujú pozitívny vplyv na starnúcu pleť a jej omladenie.
 

Rozťahuje cievy vďaka oxidu dusnatému

Podľa niektorých tvrdení resveratrol v organizme stimuluje produkciu oxidu dusnatého. Ten je jednou z hlavných látok, ktoré rozťahujú krvné cievy, a vďaka tomu zlepšujú krvný obeh.
 
Ako starneme, cievy sa prirodzene sťahujú, čo zhoršuje prietok a zásobenie organizmu krvou. To môže mať za následok rôzne zdravotné problémy, ktoré bývajú späté s rastúcim vekom, ako napríklad infarkt či mŕtvica alebo zhoršenie krvného obehu natoľko, že je pre človeka zložité dlhšiu dobu stáť či sedieť.
 
resveratrol
 

Vhodný pre aktívnych športovcov

Užívanie vyšších dávok resveratrolu vo forme výživových doplnkov môže organizmus stimulovať k produkcii vyššieho množstva oxidu dusnatého, a tým skvalitniť krvný obeh a navýšiť a zrýchliť prietok krvi. Vďaka tomu môže dôjsť k zlepšeniu energetického metabolizmu, čo vedie k zníženiu pocitov únavy a naopak navýšenie energie. Preto sa resveratrol často čoby výźivový doplnok odporúča aktívnym športovcom, ktorých výkon a vytrvalosť zlepšuje.
 
Vedľa pozitívneho vplyvu na krvný obeh podporuje zdravie kardiovaskulárnej sústavy aj inak. Zamedzuje totiž ukladaniu cholesterolu v cievach. U mužov môže tiež navyšovať prirodzené množstvo testosterónu a naopak znižovať hladinu estrogénov.
 

Nájdeme ho v šupkách vína (i výživových doplnkoch)

Resveratrol sa prirodzene nachádza vo vysokej koncentrácií v niektorych typoch hroznového vína. Objavený bol v druhej polovici dvadsiateho storočia a od tej doby sa stalo veľmi populárnym. Najčastejšie býva spojený s červeným vínom, pretoze práve v jeho podobe sa zvyčajne objavuje v našej strave. Tento silný antioxidant sa však v najvyššej koncentráciám vyskytuje v šupkách vína.
 
Najslávnejšie a najcitovanejšie štúdie zaoberajúce sa vplyvom resveratrolu na organizmus vykonával Dr. Sinclair na americkej Harvardskej univerzite na myšiach a opiciach. Čo skúmal? Najmä jeho vplyv na náladu a starnutie organizmu. Podľa Dr. Sinclaira je dôležité užívať resveratrol vo vyššom množstve, než sa doteraz odporúčalo, teda 50 mg denne. Pre pozitívny vplyv treba užívať aspon 100 mg denne.
 
Toto množstvo získate z dennej dávky výživových doplnkov YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic pre spomalenie starnutia organizmu a zachovania duševnej i telesnej mladosti.
 

Zoznámte sa  s piatimi najvýraznejšími výhodami resveratrolu!

Väčšia vytrvalosť

Ak ste fyzicky aktívny, ale napriek tomu vás pri vyslovení slov vytrvalostných tréning polieva horúčava, potom môže byť resveratrol kľúčom k vášmu úspechu. Užívanie výživových doplnkov s jeho obsahom totiž môže vašu športovú vytrvalosť významne ovplyvniť! Podľa kanadskej štúdie z roku 2012 prináša podobne pozitívny vplyv na kostrové svalstvo ako na samotný vytrvalostný tréning! Vedľa toho jeho užívanie navyšuje vytrvalosť a zlepšuje fungovanie srdcového svalu. Pre ešte lepší účinok sa ako ideálna javí kombinácia vytrvalostného tréningu spolu s užívaním výživového doplnku.
 

Ochrana srdca a ciev

Ochorenia srdcovo-cievneho aparátu sú v západnom svete jednou z hlavných príčin úmrtí. Doprajte si preto denne pohárik červeného vína, ktoré je prirozdene bohaté na resveratrol alebo začnite užívať výživový doplnok s jeho obsahom. Práve resveratrol už vedci mnohokrát stanovili ako príčiun tzv. francúzskeho paradoxu, ktorým označujeme skutočnosť, že ľudia žijúci vo Francúzsku trpia relatívne nízkym výskytom akútnych srdcových príhod, Napriek ich jedálničku, ktorý je bohatý na nasýtené tuky. Podľa niektorých lekárov a vedcov je to práve konzumácia červeného vína, poťažmo resveratrolu, ktora napomáha ochrane srdca, spoločne s vyššou konzumáciou zeleniny.
 

Proti rakovine

Česká republika drží smutné prvenstvo v Európe. Kolorektálny karcinóm, ako sa odborne nazýva rakovina hrubého červa či konečníka, sa v našej populácií v Európe vystihuje najviac a u nás je druhým najčastejším zhubným nádorom (po zhubnom nádore prsníkov u žien a rakovine pľúc u mužov). V posledných dvadsiatich rokoch sa jeho výskyt takmer strojnásobil. Príčinou býva najme nevhodná strava, ale i genetické faktory. Ako s tím súvisí resveratrol? V roku 2008 sa vo Francúzsku (samozrejme kde inde, že?) zamerali na štúdium jeho vplyvu na produkciu rakovinových buniek u človeka a predstavte si, čo zistil: Resveratrol dokáže ich formovanie spomaliť! Doprajte si preto pravidelne potraviny, ktoré ho obsahujú, ako sú čučoriedky, oriešky, hrozno a víno ako také (resveratrol obsahuje nielen víno červené, ale i biele), a aby ste mali istotu, že ho prijmete dostatočného množstvo, zaraďte aj výźivové doplnky s jeho obsahom .
 

Za dobrý zrak

Zrak je bezpochyby najdôležitejším z našich piatich zmyslov. Drobné zhoršenie si všimnete okamžite. Bohužiaľ, zhoršenie kvality zraku je nevyhnutnou súčasťou starnutia organizmu. Konzumácia resveratrolu však dokáže regulovať angiogenézy, čím pôsobí proti abnormálnemu rasta krvných ciev, ktore máva za následok poškodzovanie zraku.
 

Bystrá myseľ

Ak sa vám občas vaša myseľ zdá akoby zakalená, vyskúšajte resveratrol! Ako ste si prečítali viac, resveratrol navyšuje prietok krvi v organizme, teda aj v mozgu. Vo Veľkej Británii potvrdila zlepšenie mentálneho výkonu u ľudí konzumujúcich resveratrol táto štúdia. Už dávnejšie sa vedci zaoberali vplyvom resveratrolu na mozog myší, u ktorych sa preukázalo zlepšenie pamäti a celkové zlepšenie mentálneho výkonu.
 
Resveratrol skvele pôsobí aj pri topickej aplikácií na pleť. Redukuje vrásky, pleť rozžiaruje a celkovo zlepšuje vzhľad. Ako to dokáže? Na to sa zameriame v našom ďalšom článku!
Staršie články:
Toto sú tie najväčšie chyby, ktoré robíte pri chudnutí
Zdravý život26.4.2017

Toto sú tie najväčšie chyby, ktoré robíte pri chudnutí

S jarou prichádza zmena. A nie je to zďaleka len o rozkvitajúcich kvetoch na záhradke alebo jarnom upratovaní. Jar je tiež obdobím, kedy sa veľa ľudí sústredí na zhadzovanie zimných kíl a "prípravu" postavy na leto. Ak chcete do leta schudnúť, presvedčte sa, či nerobíte niektorú z nasledujúcich chýb!

Toto je jediný článok, ktorý si musíte prečítať, ak chcete svoju pleť skutočne chrániť pred ultrafialovým žiarením
Zdravý život24.4.2017

Toto je jediný článok, ktorý si musíte prečítať, ak chcete svoju pleť skutočne chrániť pred ultrafialovým žiarením

To, že by ste sa mali aspoň v lete cez poludnie chrániť pred ultrafialovými lúčmi, pravdepodobne viete. Viete ale, že to zďaleka nemusí stačiť? Ako veľmi ste v oblasti prípravkov na opaľovanie a ochrane pleti vzdelaní?

Zelený čaj podporí zdravie srdca a zníži cholesterol. Je lepšie si dať šálku alebo výživový doplnok?
Zdravý život22.4.2017

Zelený čaj podporí zdravie srdca a zníži cholesterol. Je lepšie si dať šálku alebo výživový doplnok?

Zelený čaj milujú východné kultúry pre jeho pozitívny vplyv na celý organizmus po stáročia. Lístky tohto čaju neprechádzajú procesom fermentácie tak ako u čierneho čaju, zostáva v ňom preto zachovaný vysoký obsah zdraviu prospešných látok. Ak vám však zelený čaj z nejakého dôvodu nechutí (veľa ľudí ho opisuje ako veľmi horký či bez chuti), spoľahnúť sa na jeho účinky môžete aj prostredníctvom výživových doplnkov.

Tipy na najlepšie nielen Veľkonočné darčeky z nášho e-shopu
Zdravý život14.4.2017

Tipy na najlepšie nielen Veľkonočné darčeky z nášho e-shopu

Veľká noc síce ohľadom darčekov a ich darovania nie je tak intenzívna ako Vianoce, avšak už naše babičky hovorievali, že na Veľkú noc by sme tiež mali dostať nejaký, aspoň malinký darček. A to aby nás "nepokakal" veľkonočný baránok.

Saw palmetto chráni prostatu a navyše pôsobí proti vypadávaniu vlasov
Zdravý život12.4.2017

Saw palmetto chráni prostatu a navyše pôsobí proti vypadávaniu vlasov

Pozitívne účinky saw palmetto sú známe už po stáročia, čoby liečivo ho využívali treba americkí indiáni na juhovýchode súčasných Spojených štátov amerických. Na začiatku 20. storočia začal bobule saw palmetto využívať aj "biely muž", a to pre liečbu problémov urinárneho traktu a pre zvýšenie tvorby spermií.