Saw palmetto chráni prostatu a navyše pôsobí proti vypadávaniu vlasov

Saw palmetto chráni prostatu a navyše pôsobí proti vypadávaniu vlasov

Pozitívne účinky saw palmetto sú známe už po stáročia, čoby liečivo ho využívali treba americkí indiáni na juhovýchode súčasných Spojených štátov amerických. Na začiatku 20. storočia začal bobule saw palmetto využívať aj "biely muž", a to pre liečbu problémov urinárneho traktu a pre zvýšenie tvorby spermií.

Výživové doplnky zo saw palmetto sú v súčasnosti jednými z najčastejšie používaných potravinových doplnkov v prípade terapie benígnej hyperplázie prostaty a rakoviny prostaty. Vedľa toho sa usudzuje, že saw palmetoo môže pomôcť v liečbe chrípky, kašľa a bolesti v krku a ako prírodná medicína pôsobí tiež proti astme, chronickej bronchitíde, syndrómu chronických panvových bolestí a migrénam. Zlepšuje tiež močenie, podporuje relaxáciu a zvyšuje libido.
 

Saw Palmetto a prostata

Podľa niektorých skúmaní saw palmetto spomaľuje produkciu enzýmu 5-alfa reduktázy, možno ho preto považovať za významný faktor zlepšenia zdravia prostaty. Tento enzým premieňa mužský pohlavný hormón testosterón na dihydrotestosterón (DHT), pohlavný steroid a androgén. DHT je síce dôležitý z hľadiska vývoja muža v čase puberty, avšak sa tiež podieľa na mnohých mužských zdravotných problémoch - strate libida, zväčšení prostaty a vypadávania vlasov. Užívaním výživových doplnkov s obsahom saw palmetto alebo užívaním extraktu z neho možno však zabrániť produkcii tohto hormónu a spomínaným komplikáciám typickým pre stredný a vyšší vek sa vyhnúť alebo aspoň zmierniť ich príznaky.
 

Aká je hlavná funkcia prostaty?

Úplne zjednodušene má vytvárať tekutinu, ktorá chráni a vyživuje spermie v ejakuláte a prepožičiava mu typicky tekutý vzhľad. Priamo za prostatou sa nachádzajú žľazy zvané semenné vačky, ktoré produkujú väčšinu tekutiny pre ejakulát. Močová rúra, ktorou prúdi moč a ejakulát z tela penisom von, prechádza stredom prostaty, ktorá je umiestnená pod močovým mechúrom a pred konečníkom. Veľkosť prostaty sa mení s vekom. U mladých mužov má zhruba veľkosť vlašského orecha, však s rastúcim vekom sa môže významne zväčšovať, čo so sebou nesie mnohé zdravotné komplikácie.
 
Prostata sa rozvíja ešte pred narodením a rapídne narastá počas puberty, čo zapríčiňuje prítomnosť mužských pohlavných hormónov androgénov. Hlavný androgén testosterón sa utvára v semenníkoch. Spomínaný enzým 5-alfa reduktáza ho premieňa na DHT. A je to práve hormón DHT, ktorý prostate dáva signál k ďalšiemu rastu. Môže tak dôjsť až k benígnej hyperplázii prostaty a s tým súvisiacim komplikáciám močového ústrojenstva.
 

Palma Serenoa plazivá

Extrakt zo saw palmetto sa vyrába z tmavo fialových bobúľ palmy saw palmetto známe tiež pod názvom Serenoa repens čiže Serenoa plazivá. Táto palma rastie ako strom či ker a má mnoho zelených listov, ktoré vyrastajú z jednej stonky. V teplých klímach môže dorásť až do výšky troch metrov a listy môžu merať cez 60 centimetrov. Domovom palmy je západná India, ale rastie aj inde po svete a v alternatívnej medicíne sa využíva po stáročia pre svoje aktívne látky vrátane mastných kyselín, rastlinných sterolov a flavonoidov. Bobule obsahujú tiež polysacharidy s vysokou molekulovou hmotnosťou (cukry), ktoré môžu znižovať zápaly v organizme, ktoré bývajú často príčinou mnohých ochorení, a posilňujú imunitný systém.
 
 palma srenoa 
 

Napomáha v terapii benígnej hyperplázie prostaty

Benígna hyperplázia prostaty je najčastejšou formou zväčšenej prostaty. Vedľa zväčšenia môže dôjsť aj k zápalu prostaty. Tá potom následne stláča močovú trubicu, čo spôsobuje problémy s močením. To môže mať za následok aj vznik močových kameňov a infekcie močového mechúra. Príčin benígnej hyperplázie prostaty je veľa, vrátane hormonálnych zmien, zhoršovania kvality krvných ciev a dlhodobého nedostatku zinku.
 
Vo veku šesťdesiatich rokov postihuje toto ochorenie až polovicu mužov, vo veku 85 rokov potom dokonca deväťdesiat percent mužov, pričom sa obvykle u jednej štvrtiny postihnutých objavujú pridružené komplikácie s močovým ústrojenstvom, čo významne zhoršuje kvalitu ich života.
 
Výskumy naznačujú, že saw palmetto bráni testosterónu v naviazaní sa a stimulovaní buniek prostaty, čo znižuje multiplikáciu buniek prostaty a riziko jej zväčšenia, a tým pádom prirodzene zvyšuje hladinu testosterónu v organizme a zároveň napomáha zlepšovať zdravie prostaty.
 

Znižuje riziko rakoviny prostaty

Tým, že pôsobí ako prirodzený inhibítor 5-alfa reduktázy, spomaľuje saw palmetto premenu testosterónu na DHT. Podľa niektorých výskumov je DHT zodpovedné za zväčšenie prostaty, čo môže mať za následok rozvoj rakoviny prostaty. Potvrdenie tohto tvrdenia však vyžaduje ďalšie vedecké skúmanie. Aktuálne sa téme venovali niektoré štúdie, ktoré naznačujú veľký potenciál extraktu zo saw palmetto.
 
Vďaka tomu, že pôsobí saw plametto proti zväčšeniu prostaty a preventívne vďaka tomu aj problémom s močovým ústrojenstvom, zlepšuje kvalitu močenia a pôsobí preventívne proti úniku moču a navyše reguluje hladinu testosterónu, zvyšuje libido a je prirodzeným prostriedkom proti impotencii.
 
Ďalšie štúdie tiež naznačujú, že saw palmetto bráni rastu rakovinových buniek v prostate a tieto nebezpečné bunky dokonca možno ničí. Saw palmetto taktiež zlepšuje regeneráciu tkaniva po chirurgickom zákroku na prostate (transuretrálna resekcia prostaty) v prípade užívania dvoch mesiacov pred zákrokom.
 

Napomáha v boji proti vypadávaniu vlasov

Výživové doplnky s extraktom za saw palmetto pôsobia ako prirodzený prostriedok proti vypadávaniu vlasov, pretože udržujú vyváženú hladinu testosterónu. Ako muži starnú, testosterón sa premieňa na DHT. Práve DHT je však príčinou nadmerného vypadávania vlasov. Na jeho prítomnosť sú totiž vlasové folikuly mimoriadne citlivé a ak je v organizme vo vyššej miere prítomný, dochádza k zmršteniu folikul, skráteniu životného cyklu vlasu a tiež zníženiu produkcie vlasového vlákna, teda spomalenie rastu vlasov, pričom môže dôjsť až k jeho úplnému zastaveniu a rozvoju plešatosti.
 
Za normálnych okolností, keď vlas vypadne, z rovnakého vlasového vačku začne vyrastať nový vlas. Ak je však hladina DHT v organizme vysoká, rast vlasu sa redukuje. Vďaka tomu, že saw palmetto pôsobí proti premene testosterónu na DHT, napomáha aj zachovaniu zdravého vzhľadu a hustoty vlasov.
Staršie články:
Dajte si pozor na rednutie kostí, trpí ním cez milión Čechov a Slovákov
Zdravý život17.3.2017

Dajte si pozor na rednutie kostí, trpí ním cez milión Čechov a Slovákov

V Českej republike postihuje osteoporóza čiže rednutie kostí približne 7 až 8% populácie. Aká je najvhodnejšia prevencia tohto ochorenia, ktoré môže mať za následok okrem iného frekventované fraktúry a zhoršenú kvalitu života?

Horčík je dôležitý pre zdravie srdca a celého organizmu. Skontrolujte, či ho máte dostatok
Zdravý život12.3.2017

Horčík je dôležitý pre zdravie srdca a celého organizmu. Skontrolujte, či ho máte dostatok

Ak zvážime, aké dôležité role hrá v ľudskom organizme horčík, a navyše aj fakt, že jeho nedostatok je jedným z najbežnejších medzi nedostatkami živín v populácii, ponúka sa myšlienka, či by nebolo vhodné pravidelne užívať výživový doplnok s jeho obsahom a tiež konzumovať potraviny , ktoré sú na horčík prirodzene bohaté. Prečítajte si, prečo je dostatočná hladina horčíka pre organizmus kľúčová.

Enzým telomerázia je kľúčom k zachovaniu mladosti i zdravia. Podporte jej aktivitu
Zdravý život10.3.2017

Enzým telomerázia je kľúčom k zachovaniu mladosti i zdravia. Podporte jej aktivitu

Za objav enzýmu telomerázie a popísanie starnutia získal v roku 2009 vedecký tím Nobelovu cenu za fyzilogiu a medicínu. Niet sa čomu čudovať. Tento popravde revolučný objav totiž nielen, že osvetľuje proces starnutia organizmu, ale dokonca má aj vysoký potenciál ohľadne toho, ako starnutie prirodzene spomaliť.

Benígna hyperplázia prostaty sa týka deviatich z desiatich mužov
Zdravý život21.2.2017

Benígna hyperplázia prostaty sa týka deviatich z desiatich mužov

Benígna hyperplázia prostaty je jednoducho povedané zväčšenie prostaty. Ako vzniká a možno tomuto ochoreniu predchádzať?

Ako vzniká prekyslenie organizmu a prečo je pre nás tak nebezpečné?
Zdravý život30.1.2017

Ako vzniká prekyslenie organizmu a prečo je pre nás tak nebezpečné?

Dlhodobé prekyslenie organizmu je vážny stav, ktorý môže mať za následok mnoho zdravotných komplikácií vrátane väčšej náchylnosti k fraktúre bedrového kĺbu vo vyššom veku. Aj preto je vhodné snažiť sa prekyslenie organizmu pravidelne redukovať.