Zacvičte s artrózou

Zacvičte s artrózou

Artróza vzniká opotrebovaním a poškodením kĺbovej chrupavky. Väčšinou sa objavuje u ľudí nad 40 rokov. Často nás na tento problém upozorní až bolesť pri rôznych aktivitách, alebo pri veľkej záťaži. Príčiny nadmerného opotrebovania sú rôzne. Veľký vplyv na rozvoj artrózy má jednostranné preťažovanie kĺbov, vrodené vady, genetická dispozícia, následky úrazov a samozrejme tiež nadváha.

Úbytok chrupavky

Vplyvom vyššie uvedených poškodení chrupavky dochádza v kĺboch ​​k zápalom a chrupavkové tkanivo odumiera. Bunky chrupavky sa veli ťažko obnovujú, a preto proces ich odbúravania stále pokračuje. Dochádza k postihnutiu kostného tkaniva, ktoré sa nachádza pod chrupavkou, k úbytku prirodzeného kĺbového mazu, zníženiu jeho schopnosti tlmiť nárazy a zvýšeniu trenia. Následkom sú silnejšie a vytrvalejšie bolesti a znížená pohyblivosť kĺbov. 

Ako zlepšiť svoj stav?

Jednou z možností zvýšenia množstva a kvality kĺbového mazu je injekčná aplikácia špeciálneho roztoku priamo do kĺbu. Tento roztok doplní prirodzené kĺbové mazivo. Vďaka tomu dôjde k zníženiu trenia kĺbov a tlmeniu nárazov. Pre optimálny terapeutický efekt je však nutné liečbu doplniť pohybom postihnutého kĺbu. Tým dochádza k intenzívnejšiemu prekrveniu, chrupavka lepšie vstrebe vyživovacie látky a stimuluje sa. Pomocou cvikov, viď. nižšie, môžete aj vy významne prispieť k liečbe svojej artrózy. 

Pravidlá správneho pohybu

Pohyb - Odporúča sa striedať mierne zaťažovanie a odľahčovanie chrupavky. Vyhýbajte sa dlhodobému státiu a sedeniu. 
 
Telesná hmotnosť - Strážte si svoju telesnú hmotnosť! 
 
Bremená - Vyhýbajte sa noseniu ťažkých predmetov. 
 
Odľahčenie, uvoľnenie - Odlehčujte svoje kĺby tak často, ako je to len možné. Vyvarujte sa chôdzi po schodoch, používajte paličku. Vykonávajte cviky na odľahčenie kolenného kĺbu. 
 
Svalstvo - Denne trénujte svoje svalstvo. Doprajte si pretiahnutie svalov po dlhodobejšom sedení alebo pri športe. 
 
Obuv - Dbajte na správny výber obuvi s pružnou podrážkou. Nenoste vysoké a úzke podpätky. 
 
Šport - Venujte sa len športom, ktoré šetria vaše kĺby. 
 
Kĺby - Aj pri bežnom pohybe dbajte na správne držanie nôh tak, aby panvový, kolenný kĺb a členok tvorili jednu rovinu. 
 

Zdravotnícke pomôcky

Konzervatívna ortopedická liečba - Táto liečba sa predpokladá vtedy, keď zmeny nie sú vizuálne výrazné a pohyblivosť kĺbu ešte nie je obmedzená.
 
Formy terapie - Veľa chronických ťažkostí dobre reaguje na použitie liečebných stimulátorov, ako sú liečebná anestézia, akupunktúra  posilňovacia gymnastika, aplikácia ultrazvuku, infiltrácia (lokálnym anestetikom, antireumatikom, roztokom na doplnenie kĺbového mazu... ), elektroterapia.
 
Vložky a bandáže - Vhodné vložky do topánok môžu zlepšiť zhoršené držanie nôh do O alebo do X a tým zmierniť možné ťažkosti. Užitočné je tiež nosiť podporné bandáže (podkolienky), nie však za účelom znehybniť koleno, ale na spevnenie nohy a aktiváciu nervových receptorov v jej pokožke a svaloch. Podporné bandáže užívajte len pri chôdzi alebo pri státí, nikdy nie v polohe ležiacej a sediacej.
 
Palice, barle, ortézy - Ortézy sa používajú zriedka, len pri vážnych deformáciách a uvoľnení kĺbových mechanizmov. Pre odľahčenie bolestivého kolenného kĺbu sa môžu používať palice alebo barle. Oporu noste na správnej strane.
 
Operácie - Váš odborný lekár určí, či a kedy má byť zrealizovaný ortopedicko-chirurgický zákrok. Väčšinou sa operácie odporúčajú keď strata kvality života pacienta vďaka vážnemu obmedzeniu pohyblivosti, veľkým bolestiam a rozsiahlym zmenám kolenného kĺbu prekročí určitú hranicu.
 

Pár odporúčaných cvikov

Ku znovuobnoveniu rovnováhy svalov napomáhajú nasledujúce cviky. Pre správnu funkciu kĺbov je dôležité, aby na ne žiadna skupina svalov nevyvíjala nadmerný tlak alebo ťah. Počas cvičenia dbajte na pravidelné dýchanie. Cvičenie nesmie vyvolávať bolesť.
 
V sede :
1 - Seďte vzpriamene s nohami do pravého uhla a zdvíhajte lýtko hore a dole. Cca 7 sekúnd vydržte a povoľte.
2 - Ľahko roznožte, nohy do pravého uhla, špičkami chodidiel hýbte vpravo a vľavo po niekoľkých sekundách.
 
V ľahu na chrbte :
1 - Zdvihnite obe nohy, bedrá držte celý čas na podložke, začnite simulovať jazdu na bicykli.
2 - Nohu pritiahnite smerom k bruchu, pridržiavajte ju v podkolennej jamke a prepínajte koleno vždy na pár sekúnd. Druhú nohu majte mierne pokrčenú.
3 - Podložte si choré koleno zrolovaným uterákom alebo vankúšikom a ťahajte špičku nohy smerom nahor. Vydržte napnuté 7 sekúnd, potom povoľte.
 
Na boku :
1 - Hornú nohu držte vyrovnanú, spodnú pokrčte do pravého uhla. Napnite hornú nohu špičkou dopredu, narovnajte koleno. Vydržte v tejto polohe vždy 7 sekúnd, potom povoľte .
 
V ľahu na bruchu :
1 - Položte si malý vankúšik pod stehná tak, aby koleno ležalo voľne a maximálne koleno ohnite, potom povoľte.
2 - S vankúšikom pod stehnami narovnajte nohy, držte chodidlá kolmo k zemi a vysúvajte pätu, potom povoľte.
 
V stoji :
1 - Zdravú nohu položte na stoličku a držte ju v pravom uhle. Stojacu nohu napínajte a povoľujte.
2 - Postavte sa na stupienok, päty majte voľne a naťahujte lýtka vždy po dobu 10tich sekúnd.
3 - Postavte sa chodidlami mierne od seba, stiahnite sedacie svaly a vytočte stehná smerom von. Chrbticu držte v rovine. Vydržte v tejto polohe 7 sekúnd a povoľte.
 
Jazda na bicykli :
Dbajte na správne nastavenie sedadla a riadidiel. Odporúča sa vyššie nastavenie riadidiel, aby bol trup vzpriamený. Sedadlo nastavte tak, aby ste natiahnutou nohou dosiahli na pedál bez ťažkostí.
 
 
Plávanie :
Tip na správne plávanie - Zvoľte kraulový pohyby nôh. Pohyby nôh pri štýle prsia nie sú vhodné.
 
Beh :
Dbajte na správny výber obuvi - priedušný materiál, odpružená podrážka, pevný tvar, zdravotná vložka. Vyberajte trasy s mäkkým povrchom. Pri nadváhe kĺbom beh škodí.
 

Liečebné optrenia

Všeobecne platí, že čím skôr štádium artrózy podchytíme, tým lepšie môžu byť výsledky liečby. Pacient by mal znížiť svoju váhu, vyvážene sa stravovať, venovať sa primerane šetrným pohybovým aktivitám. 

Ďalšie najpoužívanejšie liečebné opatrenia 

1 - Výživové doplnky a lieky s obsahom glukozamín sulfátu a chondroitín sulfátu vo forme tabliet. 
2 - Elastovizkózne roztoky, ktoré sa aplikujú priamo do kĺbu. 
3 - Nesteroidné antireumatiká a analgetiká, ktoré majú za cieľ tlmiť bolesť a zápal. Neodporúča sa dlhodobé užívanie. 
4 - Injekčná aplikácia kortikoidov priamo do kĺbov, kde tlmí zápal, ale účinok je iba dočasný. 
5 - Konečnýmm riešením kompletne poškodených kĺbov je chirurgická liečba, buď zachovaním kĺbových povrchov, alebo náhradou časti kĺbu, alebo celého kĺbu. 
Staršie články:
Artróza - informácie v kocke
Zdravý život14.2.2014

Artróza - informácie v kocke

Artróza je choroba, ktorá je najčastejšie spájaná s chorobami kĺbov. Chorôb, ktoré bolesť kĺbov spôsobujú, je samozrejme viac, môžeme spomenúť napríklad reumatoidnú artritídu. Avšak ak nás bolia kĺby, najčastejšie sa jedná o artrózu, ktorú môžeme nájsť aj pod názvom osteoartróza.

Opaľujte sa tak zdravo, ako to len ide
Zdravý život14.2.2014

Opaľujte sa tak zdravo, ako to len ide

Existuje pojem zdravé opaľovanie alebo je to len nezmysel, ktorý si vymysleli obhajcovia tmavého opálenia? Na túto otázku sú veľmi rozdielne odpovede. Každopádne, človek sa kontaktu so slnkom rozhodne vyhnúť nemôže, a preto je potrebné vedieť, ako sa čo najzdravšie opaľovať, aby nám to príliš neuškodilo. Viac-menej to, že opaľovanie je škodlivé, je bohužiaľ nevyvrátiteľný fakt.

Ako zvládnuť bolesť kĺbov
Zdravý život10.2.2014

Ako zvládnuť bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov už dnes nie je len problémom profesionálnych športovcov a starých ľudí. Často totiž bolesť kĺbov postihuje aj mladých ľudí a ľudí v strednom veku, ktorí rozhodne profesionálne po futbalovom ihrisku či po tenisovom kurte nebehali.

Nákup kozmetiky cez internet. Na čo si dať pozor?
Zdravý život7.2.2014

Nákup kozmetiky cez internet. Na čo si dať pozor?

Nakupovať cez internet z pohodlia domova už nie je žiadna novinka. Na internete môžeme častokrát nakúpiť lacnejšie, rýchlejšie a s možnosťou výberu zo širokého a pestrého sortimentu. Veľa z nás využíva veľké nákupné servery s najrôznejším tovarom, kde ale kozmetiku väčšinou nemajú. Nebojte sa kúpiť si krém či masku z malého internetového obchodu. Ak máte otázky, či je takéto nakupovanie bezpečné a ako pri kúpe postupovať, poradíme Vám a ukážeme niekoľko overených trikov.

Antioxidanty - bojovníci proti starnutiu pleti
Zdravý život5.2.2014

Antioxidanty - bojovníci proti starnutiu pleti

Boj antioxidantov proti voľným radikálom, ktoré pri väčšom množstve spôsobujú predčasné starnutie pleti je v poslednej dobe debatovanou témou. Aké látky označujeme ako antioxidanty, a ktoré najlepšie pôsobia v prevencii proti starnutiu pleti? Dozviete sa v nasledujúcom článku.