Kyselina listová

Dôležitý vitamín zo skupiny B

Kyselina listová patrí do skupiny vitamínov B. Napomáha organizmu produkovať nové zdravé bunky. Pre správne fungovanie potrebuje organizmus kyselinu listovú bezpodmienečne. Je veľmi dôležitá pre potenciálne tehotné ženy. Dostatočný príjem kyseliny listovej pred a počas tehotenstva pôsobí ako prevencia rozvoja vrodených defektov mozgu či chrbtice, podporuje zdravý rozvoj nervovej sústavy plodu.

Dôležitý faktor pre krv

Je tiež dôležitým faktorom pri krvotvorbe a súčasťou vzniku nukleových kyselín, podieľa sa aj na vzniku mnohých aminokyselín. Ak je kyseliny listovej v organizme nedostatok, hrozí anémia. Skracuje sa doba života červených krviniek, ktoré sú deformované a nemôžu dostatočne prenášať kyslík. Medzi prejavy tohto typu anémie patria problémy tráviacej sústavy (hnačky, zvracanie, nevoľnosť ...), vypadávanie vlasov a vznik vredov v ústach.

Kyselina listová sa podieľa na formovaní mnohých typov aminokyselín. Medzi najdôležitejšie patrí metionín, ktorý dokáže znižovať hladinu škodlivého homocysteínu v organizme. Podľa niektorých zdrojov je práve homocysteín príčinou rozvoja demencie, aterosklerózy a ďalších vážnych ochorení vrátane rakoviny a ochorení kardiovaskulárnej sústavy.

Príčin nedostatku je viacero

Medzi hlavné zdroje kyseliny listovej patrí zelená zelenina, ovocie, sušená fazuľa, hrášok, orechy, sušené plody ako figy a datle a prípadne potraviny obohatené o kyselinu listovú ako sú rôzne celozrnné výrobky. Je však potrebné dbať na to, že varením sa veľká časť kyseliny listovej ničí. Pre doplnenie kyseliny listovej je preto vhodné konzumovať čerstvé zelené šaláty.

Nedostatok kyseliny listovej môže vzniknúť pri ochoreniach krvi, lupienke, alkoholizmu alebo pri chorobách pečene. Pri nedostatku kyseliny listovej vzniká megaloblastická anémia (pozri vyššie). Kyselina listová a folát sú formami vo vode rozpustného vitamínu zo skupiny B, vitamín B9. Folát sa vyskytuje prirodzene v strave, kyselina listová je syntetickou formou tohto vitamínu. Medzi prirodzené najsilnejšie zdroje kyseliny listovej patria tmavo zelená zelenia ako špenát, brokolica či listový šalát, plody ibišteka, špargľa, z ovocia predovšetkým banán, melóny a citróny, ďalej potom fazuľa, huby, mäso a vnútornosti a paradajkový či pomarančový džús.

Kyselina listová pre tehotné

Suplementácia kyselinou listovou sa využíva pri terapii nedostatku, pri anémii a neschopnosti čriev vstrebávať optimálne živiny. Užíva sa tiež v prípade ulceróznej kolitídy, ochoreniach pečene daných alkoholizmom či dialýze obličiek.

Dôležitá je kyselina listová pre tehotné či pre ženy, ktoré o tehotenstve uvažujú, čoby prevencia potratu a predovšetkým prevencia vážnych vrodených vád, porúch neurálnej trubice, kedy nedôjde k riadnemu vývoju chrbtice a chrbta. Pre podporu plodnosti môžu kyselinu listovú užívať aj muži.

Niektorí ľudia užívajú kyselinu listovú ako prevenciu rakoviny hrubého čreva a krčka maternice, využíva sa tiež na podporu zdravia kardiovaskulárnej sústavy a ako prevencia mŕtvice a infarktu.

Ďalej sa kyselina listová využíva v prípade:

  • Zhoršovania sa pamäti
  • Alzheimerovej chorobe
  • Strate sluchu danej vyšším vekom
  • Makulárnej degenerácii danej vyšším vekom
  • Syndrómu nepokojných nôh
  • Pri problémoch so spánkom
  • Pri depresii
  • Pri osteoporóze
  • Pri bolestiach svalov a kĺbov
  • Pri poruchách imunity
  • Při problémoch s pleťou a ďasnami