Mandľový olej

Olej získavaný z mandlí, semien mandľovníka obecného s mnohými pozitívnymi účinkami na pleť

Mandle sú jedlé semená mandľovníka obecného. Hoci sa väčšinou označujú ako orechy, v skutočnosti sa jedná o semená tohto stromu, ktoré nájdeme v strede plodov mandľovníka, ktoré svojím vzhľadom mierne pripomínajú zmenšené broskyne. Mandle sú bohaté predovšetkým na tuky, preto sú vhodným zdrojom oleja.

Lepší olej je nerafinovaný

Po zbere sa mandle lúpu a nechávajú vysušiť, rôznymi metódami sa z nich potom extrahuje olej. Ten môže byť buď rafinovaný, teda spracovaný pri vysokej teplote a s využitím chemikálií, alebo nerafinovaný. U rafinovaného oleja môže spôsobom produkcie dôjsť k strate žiaducich účinných látok, naopak v prípade oleja nerafinovaného, ​​ktorý vzniká jednoduchým stláčaním mandlí pri bežnej teplote, sú tieto živiny zachované.

Aké živiny mandľový olej obsahuje?

Okrem zdraviu prospešných tukov obsahuje mandľový olej predovšetkým vitamín E, vitamín K a fytosteroly. Väčšina benefitov je však pripisovaná vysokému obsahu tukov - mononenasýtených mastných kyselín obsahuje 70%, polynenasýtených 20% a nasýtených 10%. V prípade konzumácie sú nenasýtené kyseliny spojené s nižším výskytom kardiovaskulárnych ochorení a obezity oproti nasýteným mastným kyselinám. Navyšujú tiež hladinu vhodného HDL cholesterolu, zatiaľ čo znižujú hladinu škodlivého LDL cholesterolu a majú kladný účinok na hladinu krvného cukru.

Antioxidácia pre pleť

Obsah vitamínu E sa podieľa na antioxidačnej kapacite mandľového oleja, teda ochrane pred škodlivým pôsobením voľných radikálov.

Okrem pozitívneho vplyvu na celý organizmus je mandľový olej vhodný aj na lokálne použitie alebo aplikáciu na vlasy. Podporuje ich hydratáciu a výživu, účinný je najmä na suchú či citlivú pleť, posilňuje vlastnú prirodzenú ochranu pleti pred UV lúčmi vďaka obsahu vitamínu E a pôsobí proti predčasnému starnutiu pleti, ktorú zjemňuje.

S článkom súvisia tieto produkty:

Pure Cleansing Milk Endor
Čistiace mlieko Pure Cleansing Milk Endor dokonale zbaví vašu pleť nečistôt a prebytočného kožného mazu
100% vegan
30 €
Na sklade - ihneď posielame