Retinoidy

Kozmetické látky odvodené od vitamínu A určené predovšetkým na omladenie pleti a redukciu akné

Retinoidy boli pôvodne vyvinuté na boj proti akné. V súčasnosti sa ale skôr než proti akné využívajú na spomalenie starnutia pleti. Ako liek proti akné boli schválené v roku 1971.

Retinoidy možno aplikovať na pleť v podobe krémov, gélov či sér. Pri topickej aplikácii spôsobujú zvýšenie rýchlosti proliferácie (delenia) buniek a zníženie keratinizácie odumretých kožných buniek. Retinoidy, predovšetkým retinol a retinal (retinaldehyd), sa využívajú na redukciu akné a zlepšenie stavu mastnej a problematickej pleti.

Retinoidy proti akné

V prípade mierneho alebo stredne ťažkého akné môže topická aplikácia retinoidov zvládnuť to, čo iné kozmetické látky nevedia. Hĺbkovo prečistiť póry, odstrániť kožný maz a odumreté kožné bunky, a umožniť navyše aj priestup iných účinných produktov hlbšie do kože.

Pretože retinoidy pôsobia preventívne proti upchatiu pórov, bránia ďalšiemu rozvoju akné a vzniku vyrážok. Podieľajú sa tým pádom aj na prevencii vzniku jaziev po akné.

Retinoidy proti vráskam

V pleti retinoidy stimulujú novotvorbu kolagénu. Dochádza vďaka tomu k vyhladeniu vrások, spevneniu pleti a obnoveniu jej mladistvého vzhľadu. Retinoidy stimulujú k aktivite aj krvné cievy, vďaka tomu sa zlepšuje cirkulácia krvi v koži, a tým pádom jej výživa a okysličenie.

Okrem toho zlepšujú pleť poškodenú fotostarnutím. Pri dlhodobom pravidelnom používaní redukujú jemné linky, vrásky, ale čiastočne aj nadmernú pigmentáciu v podobe pieh, melazmy či tmavých škvŕn, pozitívne pôsobia na aktinickú keratózu a solárne komedóny. Pozitívny vplyv môže mať topická aplikácia retinoidov tiež v prípade kožného ochorenia rosacea.

Pozor, hrozí podráždenie

Pri topickej aplikácii však môžu retinoidy podráždiť pleť, najmä v prípade, ak pleť nie je na ich účinky privyknutá dostatočne. Výsledkom môže byť suchá pleť, podráždenie, hrubá pleť sa šupinkami, svrbenie a mierne opuchy. Hneď ako si ale pleť na topické retinoidy zvykne, tieto nepríjemné príznaky vymiznú. Podráždenie môže ešte zhoršovať slnečné žiarenie, zima či ľadový vietor alebo aplikácia produktov s alkoholom alebo inými voči pleti agresívnymi látkami.

Retinoidy nie je vhodné aplikovať na pleť počas tehotenstva alebo pri dojčení, môžu spôsobovať vrodené vývojové chyby.