Schizandra čínska

Plody schizandry čínskej sú drobné bobule s mnohými zdravotnými benefitmi

V tradičnej čínskej medicíne sa plody schizandry využívajú po tisícročia. Medzi najznámejšie účinky schizandry patrí podpora fungovania pečene, žliaz s vnútornou sekréciou a účinok na zníženie miery únavy.

Schizandra čínska redukuje vďaka vysokému obsahu antioxidačných zložiek zápalové procesy v organizme. Pôsobí proti poškodeniu telesných tkanív voľnými radikálmi a obmedzuje tiež zápalovú reakciu organizmu, čím aktívne zamedzuje rozvoju dvoch faktorov, ktoré bývajú často pri zrode väčšiny moderných ochorení, ako je diabetes, rakovina či kardiovaskulárne ochorenia. Voľné radikály ohrozujú zdravie tým, že ovplyvňujú aktivitu určitých génov a môžu spôsobovať bunkové a tkanivové poškodenia, čím urýchľujú proces starnutia organizmu.

Posilňuje imunitu

Pozitívne schizandra čínska ovplyvňuje obranyschopnosť, čo v súčinnosti s jej protizápalovým pôsobením môže pôsobiť preventívne proti ateroskleróze, navyše môže upravovať hladinu krvného cukru a navodzovať tiež acidobázickú rovnováhu v tele.

Čo sa týka jej protirakovinového pôsobenia, aktívne lignany ako schizandrin, ktoré boli zo schizandry izolované, majú tzv. chemoprotektívne vlastnosti. Regulujú teda uvoľňovanie leukocytov, ktoré majú za následok rozvoj zápalu a zlepšujú tiež schopnosť vlastnej regenerácie tkanív. Pozitívne ovplyvňujú metabolizmus, spotrebu kyslíka, formovanie kostí a toleranciu organizmu voči toxínom.

Podporí pri strese

Pretože prirodzene vyrovnáva hladiny hormónov, napomáha schizandra čínska organizmu vyrovnať sa so stresormi, a to ako fyzickými, tak aj psychologickými. Reguluje nadprodukciu "stresového hormónu" kortizolu, čím ešte viac stimuluje mentálnu kapacitu, a vďaka tomu ju možno považovať za prírodné antidepresívum.

Veľká časť skúmaní vplyvu schizandry na ľudský organizmus je zameraná na podporu fungovania pečene, predovšetkým na to, ako ovplyvňuje produkciu mnohých rôznych typov pečeňových detoxikačných enzýmov. To, nakoľko schizandra čínska ovplyvňuje obranyschopnosť, je dané predovšetkým jej schopnosťou navyšovať produkciu enzýmov, jej antioxidačnou kapacitou, podporou krvného obehu, trávenia a schopnosťou odstrániť z organizmu škodlivé látky.

Pre zdravú pleť

Pri topickej aplikácii napomáha ochrane kože pred vetrom, slnkom, alergickými reakciami, dermatitídou a hromadením toxínov.

Schizandra čínska navodzuje čistú myseľ a navyšuje úroveň energie. Pred stáročiami využívali jej silu starobylé ruskej kmene ako Nanai, aby podporila svoju výdrž pri dlhých lovoch, keď nebola príležitosť dostatočne odpočívať a naopak bolo treba zachovať si neustále dostatok energie i bystrosť. Tradičná čínska medicína v schizandre čínskej vidí prostriedok pre prirodzené zlepšenie mentálnej kapacity, pamäte a podporu koncentrácie.

Podľa niektorých štúdií dokáže dokonca schizandra čínska chrániť pred Alzheimerovou chorobou, návalmi nervozity, neurózami, depresiami a môže spomaliť rozvoj schizofrénie.

Podľa posledných výskumov pôsobí schizandra čínska tiež na plodnosť a hormonálne zdravie, napomáha zachovaniu silného libida, pôsobí proti sexuálnym dysfunkciám a pozitívne ovplyvňuje zdravie reprodukčných orgánov.