Januárová detoxikácia tela proti únave. Vyskúšajte to

Januárová detoxikácia tela proti únave. Vyskúšajte to

Máte v novom roku pocit, že by nebolo od veci trochu prečistiť organizmus? Niet divu, po všetkom tom sviatočným veselí a prejedaní sa. Mali by ste sa preto predovšetkým zamerať na pečeň, hrubé črevo, no dôležitý je proti únave samozrejme aj kvalitný spánok a dokonca aj pravidelný pohyb.

Pečeň je najväčší pevný telesný orgán zodpovedajúci za očistu organizmu od toxínov, ktoré môžu "útočiť" na naše zdravie a mnohými spôsobmi v organizme škodiť. Podpora funkcie pečene je preto veľmi účinnou súčasťou akéhokoľvek detoxu.

Ako docieliť detoxikáciu organizmu?

Ideálne je vyhnúť sa všetkému, čo pečeň zaťažuje. Čo sa týka stravy, spoľahnúť by ste sa mali najmä na dostatočný príjem čerstvej zeleniny a ovocia. Nielen, že sú tieto potraviny voči pečeni priateľské, ale navyše obsahujú množstvo dôležitých živín vrátane vitamínu C a karotenoidov, ktoré činnosť pečene ešte viac povzbudzujú. Ak máte po ruke vlastné ovocie a zeleninu alebo výrobky z bioprodukcie, tým lepšie, pretože herbicídy, pesticídy a fungicídy, ktoré sa často v konvenčne pestovanej produkcii objavujú, pečeni veľmi neprospievajú, naopak ich musí čoby xenobiotiká vylúčiť.

Obmedziť by ste mali príjem potravín s vysokým obsahom bielkovín alebo tukov, pretože ich spracovanie v pečeni vyžaduje viacero biochemických procesov. Počas očisty sa preto vyhnite tučným mäsám typu hovädzie, jahňacie či kačacie, mliečnym produktom (neplatí pre kyslé a srvátkové nápoje, tie sú naopak veľmi prospešné pre organizmus) a nezdravým stuženým olejom vyskytujúcim sa v mnohých typoch margarínov a vo vysoko spracovaných potravinách.

Stop cukru alebo #cukrfree

Snažte sa minimalizovať aj príjem umelých aditív, primárne sladidiel, farbív, dochucovadiel a konzervantov. Tlak na pečeň utvára i konzumácia kofeínu a alkoholu, preto ich zo stravy vylúčte alebo aspoň minimalizujte. Dajte tiež zbohom cukru, rovnako ako nízkokalorickým sladidlám. Vyhnite sa preto limonádam a sladkostiam, čítajte ale zloženie potravín. Možno vás prekvapí, v čom všetkom sa cukor skrýva!

Za pár dní vás samotných prekvapí, ako vašu chuť na sladké dokáže uspokojiť ovocie. Cukor "škodí" tým, že zaťažuje metabolizmus a spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie telesných buniek, ktoré majú potom za následok predčasné starnutie celého organizmu.

Zelené zdravé smoothie

Čo sa týka zmeny stravy, skúste sa počas detoxu vykašľať na klasické džúsy a namiesto toho sa zamerať na džúsy zelené alebo ešte lepšie na zelené smoothie, ktoré nie sú na rozdiel od džúsov ochudobnené o vlákninu. Konzumujte tiež viac hlúbovej zeleniny ako je brokolica, ružičkový kel či karfiol. Obsahujú totiž antioxidanty a veľa ďalších aktívnych látok, ktoré ozdravujú organizmus, podporujú jeho očistu a napomáhajú harmónii endokrinného systému. Listová zelenina je tiež "win-win". Nielen, že skvele chutí, ale je plná dôležitých živín, okrem iného i tak potrebného horčíka.

Na pečeň jedine pestrec

Fungovanie pečene podporuje mnoho prírodných výťažkov. Asi najúčinnejším je pestrec mariánsky, ktorý sa v tradičnej medicíne využíva dlhšie než dvetisíc rokov. Obsahuje komplex molekúl bioflavonoidov známych súhrnne ako silymarín. Ten pravdepodobne chráni bunky pečene tým, že znižuje hromadenie škodlivých toxínov a zároveň stimuluje ich odstránenie. Pôsobí tiež silne antioxidačne a môže pomôcť pri regenerácii poškodených pečeňových buniek. Bežná dávka silymarínu sa pohybuje medzi 200 až 400 mg denne.

Prečistite hrubé črevo

Pri prirodzenej očiste tela je vhodné zamerať sa okrem pečene i na podporu funkcie čriev. Keď tie totiž nefungujú správne, môže prostredníctvom steny hrubého čreva dôjsť k absorpcii škodlivých toxínov späť do organizmu.

Pre správne fungovanie čriev je dôležitý príjem vlákniny. Ideálnym zdrojom sú ovsené vločky a čerstvé ovocie a zelenina, na rozdiel od presladených cereálií na raňajky. Vláknina stimuluje tráviaci trakt k aktivite a zlepšuje činnosť čriev. Príjem vlákniny navýšite aj tým, že do stravy zaradíte ľanové semienka. Tieto drobné hnedozlaté semienka môžu prispieť k pravidelným pohybom čriev. Môžete konzumovať jednu polievkovú lyžicu ľanového semienka denne, napríklad nasypaného na jogurt alebo do šalátu. A dôležitá je samozrejme aj voda, ktoréj by ste mali piť minimálne liter a pol až dva denne.

Čo ďalšie vám pomôže odštartovať rok 2018 správne?

Blahodarný spánok

Pokiaľ nepatríte medzi pár šťastlivcov ako Elon Musk alebo Nikola Tesla, ktorým k spokojnému životu plnému energie bohato postačí štyri hodiny spánku, potom by ste si to, že v perinách budete tráviť dostatok času, mali dať ako novoročné predsavzatie. Pre optimálnu hladinu energie je vhodná doba spánku medzi šiestimi a ôsmimi hodinami. Čokoľvek menej, ale aj viac už pre organizmus nie je zdravé.

Ísť spať by ste navyše mali pred polnocou. Vzhľadom k cirkadiánnemu rytmu totiž pečeň robí väčšinu "špinavej práce" práve okolo polnoci, medzi jedenástou hodinou večer a jednou hodinou ráno. Viete, že nedostatok spánku, ktorý spôsobí hormonálnu nerovnováhu, môže byť aj príčinou akné? Áno, po prebdenej noci nemusí byť nutne na vine nového pupienka alkohol, ale práve nedostatok spánku.

Po prebudení by ste sa mali ako na prvú vec zamerať na hydratáciu. Teraz však nemáme na mysli hydratáciu pleti, ale hydratáciu celého organizmu. Veľká poháre vody izbovej teploty, ktorú navyše môžete obohatiť o plátok citróna alebo uhorky, okrem toho, že zavodní organizmus, môže pomôcť rozhýbať aj črevá.

Vyskúšajte jogu na detoxikáciu

Väčšina jogových pozícií je určená na ovplyvňovanie špecifických telových orgánov a často môže stimulovať detoxikáciu a krvný obeh. Stačí 15 minút denne. Zaprisahaní jogíni nedajú dopustiť na ranný rituál, skúste to tiež. Ak joga nie je to pravé pre vás, vyskúšať môžete aj akékoľvek cvičenie. Akonáhle sa trošku zapotíte, váš najväčší telesný orgán, čiže koža prostredníctvom potenia z tela vylúči nadbytočné telesné soli a ďalšie metabolity telesných procesov.

S článkom súvisia tieto produkty:

Detox ANNA BRANDEJS
Aby ste získali maximum benefitov z výživových doplnkov i zdravej stravy, základom je mať silný tráviaci
100% vegan
44 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
FAQ na téma COLLAGEN + 11 Anna Brandejs
Zdravý život29.12.2017

FAQ na téma COLLAGEN + 11 Anna Brandejs

Najčastejšie kladené otázky a odpovede.

Najväčšie mýty a fakty o kolagéne
Zdravý život28.12.2017

Najväčšie mýty a fakty o kolagéne

Mnoho expertov na zdravý životný štýl nazýva kolagén "bielkovinou mladosti" alebo "fontánou mladosti". Niet divu, pretože kolagén tvorí až 75% ľudskej kože. Vo veľkom množstve sa nachádza aj v šľachách, väzive, kĺboch, nechtoch a vlasoch. Práve kolagén prepožičiava koži pevnosť, elasticitu, objem a pružnosť. O doplnkoch stravy s jeho obsahom ale koluje veľa dezinformácií. Tu máte súhrn toho najdôležitejšieho, čo by ste o kolagéne mali vedieť.

Poznáte vitamíny, ktoré potrebuje pre omladenie a zdravie vaša pleť?
Zdravý život1.8.2017

Poznáte vitamíny, ktoré potrebuje pre omladenie a zdravie vaša pleť?

Pretože je koža najväčším telesným orgánom, treba jej tiež dostatočne vyživovať a starať sa o ňu.

Glukosamín môže uľaviť pri bolestiach kĺbov, zlepšuje aj zlé trávenie
Zdravý život21.7.2017

Glukosamín môže uľaviť pri bolestiach kĺbov, zlepšuje aj zlé trávenie

Glukosamín je prirodzenou zložkou kĺbových chrupaviek. Tvorí jej reťazce prepojených cukrov a proteínov. Zvlhčuje kĺby a telu napomáha tlmiť nárazy, umožňuje tiež bezbolestný pohyb kĺbov, kostí a svalov.

Bojujte proti stresu a ešte pred letom zrelaxujte. Na dovolenke sa vám to bude hodiť!
Zdravý život30.6.2017

Bojujte proti stresu a ešte pred letom zrelaxujte. Na dovolenke sa vám to bude hodiť!

Deadline, termíny, prázdniny ... Jedným slovom stres, ktorý dokáže poriadne zarobiť na vrásky nielen na čele.