Bojujte proti stresu a ešte pred letom zrelaxujte. Na dovolenke sa vám to bude hodiť!

Bojujte proti stresu a ešte pred letom zrelaxujte. Na dovolenke sa vám to bude hodiť!

Deadline, termíny, prázdniny ... Jedným slovom stres, ktorý dokáže poriadne zarobiť na vrásky nielen na čele.

Lenže stres zďaleka nemá vplyv len na to, ako vyzeráme, ale najmä ovplyvňuje to, ako sa cítime a pôsobí aj na naše zdravie. V dôsledku stresu vzrastá v tele hladina hormónu kortizolu, vyčerpávajú sa zásoby dôležitých živín, kolíše kvalita nervových prenosov a tiež hladiny ďalších hormónov sú v nerovnováhe.
 
Stratégia, ako sa vyrovnať so stresom, je preto dôležitou súčasťou starostlivosti o seba samého, ale aj prevenciou rôznych (i závažných) ochorení. Vedľa meditácie, ktorú je potrebné sa správne naučiť, aby mala onen spomínaný pozitívny účinok na duševnú hygienu, existuje ešte jedna možnosť, ako odolnosť organizmu voči stresu podporiť - užívaním výživových doplnkov. Lenže aké zvoliť? To záleží na tom, aký problém ich užívaním chcete riešiť.
 

Nespavosť!

Nepokojné noci, hlava plná víriacich myšlienok, počítanie ovečiek ... znie vám to povedome? Nedostatok spánku v spojení so stresom môže oslabiť imunitný systém a zhoršiť už tak zlú náladu. Namiesto neustáleho kontrolovania, koľko je hodín a o koľko cenného spánku ste už prišli, sa spoľahnite na výživové doplnky, ktoré vám pomôžu zaspať. Rozhodne ich vyskúšajte skôr, než si od lekára necháte predpísať obľúbené "prášky na spanie".
 
Vyskúšajte horčík, ktorý je dokonalým viacúčelovým spojencom. Napomáha uvoľneniu tela a svalov, zatiaľ čo uľavuje od úzkosti a stresu. Doprajte si ho pravidelne, ak ním však chcete riešiť akútne nespavosť, potom by ste ho mali užiť aspoň hodinu pred predpokladaným časom presunu na lôžko.
 
Horčík nájdete spolu s vápnikom, sodíkom a draslíkom vo výživovom doplnku určenom pre boj s prekyslením organizmu ANTI-ACID by Brandeis Clinic.
 

Šancu dajte tiež melatonínu

Tento hormón v organizme navodzuje pocity ospalosti a "prepína" celé telo do spánku. Dajte si ho asi hodinu predtým, ako plánujete zaspať. Melatonín sa často kombinuje práve s horčíkom.
 
odbúrajte stres
 

Bolesť hlavy!

Problémy so spánkom, ale zďaleka nie sú jediným symptómom stresu. Mnoho ľudí si často sťažuje na stále zhoršujúce sa bolesti hlavy či priamo migrény. Ak nechcete siahať hneď po farmaceutikách, vyskúšať môžete alternatívy.
 

Pyridoxín

Zásoby vitamínov zo skupiny B sa obvykle pri stresových situáciách rýchlo vyčerpávajú a najmä nedostatok vitamínu B6 (pyridoxín) býva spájaný s bolesťou hlavy. Užívajte ho ideálne s ďalšími vitamínmi zo skupiny B a proti bolestiam hlavy budete tak pôsobiť preventívne. Vedľa "bé šestky" vyskúšajte aj vitamín B2, ktorý je taktiež prevenciou bolehlavu.
 

Rimbaba obecná

Rimbaba nie je žiadna fortieľna babička, ale bylina podobná sedmokráske, ktorá dokáže uľaviť v pripade úporných migrén. Pozrite sa po nej v bio obchodoch s prírodným tovarom, napríklad v podobe čajov alebo priamo z extraktu z nej.
 

Bolesti a stuhnutosť!

Či už cítite isté napätie za krkom, v ramenách či bokoch, stres môže jeho intenzitu zmnohonásobiť. Navyše v jeho dôsledku tuhnú kĺby a svaly, čo môže spôsobovať ešte silnejšie bolesti. Bolestiam svalov môžme predchádzať pravidelnou relaxáciou. To v celkovom dôsledku pomáha tiež v stresových situáciách a podľa niektorych štúdií je relaxácia tiež preventívnym opatrením proti bolestiam hlavy.
 
Aké výživové doplnky pôsobia proti stuhnutosti a bolestiam kĺbov a svalov?
 

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny, teda EPA a DHA, pôsobia v organizme významne protizápalovo. Zvlhčujú kĺby a svaly, čím znižujú ich bolesť. Bonusom je vypnutá, hydratovaná pleť bez šupiniek. Esenciálne mastné kyseliny sú totiž jedným z kľúčových komponentov zdravej pleti.
 

Kurkumín

A k vám označenie kurkumín pripomína indické korenie kurkumu, nie ste ďaleko od pravdy. Kurkumíny sú hlavnými účinnými látkami v tomto koreni. Jedná sa o silné antioxidanty s protizápalovým pôsobením, ktoré podporujú fungovanie imunitného systému a podľa niektorych štúdií dokážu výrazne uľaviť v pripade bolestí kĺbov.
 

Hnev, zúrivosť a úzkosti!

Stres nám zhoršuje náladu, to je jasná vec. Pokiaľ sa, ale jedná o stres chronický, môže nám doslova zmeniť povahu a byť príčinou výbuchov hnevu, ktoré zvyčajne pramenia z dlhodobých (a často skrytých) pocitov úzkosti. Ako psychiku podporiť? Odolnosť proti stresu až zázračne podporuje už vyššie spomínaný horčík.
 
Navodiť duševnú pohodu a upokojiť dokáže tiez theanín, jedna z účinných zložiek zelených a čiernych čajov.
 
Spolu s ďalšími dôležitými vitamínmi a minerálmi najdete extrakt zo zeleného čaju vo výživovom doplnku podporujúceho vitalitu a omladenie organizmu YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic.
 
Vyskúšať tiež môžte extrakt zo semien afrického kríku Griffonia. Prečítajte si o jeho účinkoch:
Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy Pokiaľ ľahko podliehate stresu, nedokážete nájsť a užiť si pohodu a uvoľniť sa alebo by ste napríklad len rada zhodila pár urputných kilogramov, ktoré vás už pár rokov trápia, extrakt z tohto afrického kríka je presne to, čo potrebujete.
 
Ten podľa niektorých vedeckých skúmaní pôsobí na organizmus ako prírodné antidepresívum, avšak bez negatívnych efektov, ktoré často farmaceutiká mávajú. Pomáha tiež v prípade dlhodobých problémovom s nespavosťou.
 

Oslabenie imunity!

Dlhodobý vplyv stresu môže mať za následok vyčerpanie zásob dôležitých vitamínové a minerálov. Kvôli ich nedostatku je potom organizmus náchylnejší k ochoreniam. Svoju imunitu podporujte užívaním výživového doplnku s komplexom vitamínová a minerálov, ako je napríklad VIT-A-MIN by Brandeis Clinic.
 
Nezabúdajte na konzumáciu ovocia a zeleniny a vhodné je tiež zaradiť tu a tam nejaké fyzickú aktivitu. Nemusíte behať, napríklad jóga vám pomôžte odreagovať sa od stresu a zároveň krásne pretiahnuť.
 

Únava!

Dlhodobo stresovaní ľudia bývajo tiež často unavení. Veľakrát sa sťažujú, že je pre nich problém vôbec vyliezť z postele a počas dňa maju pocit, že si potrebujem dať "šlofíka". Ako teraz tvrdia vedci, na kratšom popoludňajšom spánku, dlhom do tridsiatich minút, nie je nič zlé a naopak môže byť veľmi prospešné. Preto sa mu nebráňte.
 

Rhodiola

Aby ste mali viac energie, vyskúšať môžte extrakt z rhodioly, teda rozchodnice ružovej, ktorá má pozitívny vplyv na nervový systém, pôsobí proti únave a posilňuje odolnosti proti stresu. Podporuje tiez kognitívnu a duševnú výkonnosť a fyzický výkon.
 
Nájdeme ju spoločne s kurkumou a ďalšími aktívnym látkami vo výživovom doplnku LIFE ENERGY by Brandeis Clinic!
Staršie články:
Kyselina listová ochráni vašu pleť pred predčasným starnutím
Zdravý život30.6.2017

Kyselina listová ochráni vašu pleť pred predčasným starnutím

Spomaliť starnutie pleti a zvrátiť jeho prejavy, aj to zvládne kyselina listová čiže vitamín B9, ta býva obvykle spájaná skôr s výživou než topickou aplikáciou.

Erektilná dysfunkcia je síce častý problém, ale možno sa mu vyvarovať prevenciou
Zdravý život28.6.2017

Erektilná dysfunkcia je síce častý problém, ale možno sa mu vyvarovať prevenciou

V súvislosti s narastajúcim vekom sa erektilná dysfunkcia stáva stále bežnejším problémom. To však neznamená, že sa jej nemožno vyvarovať!

Kompletný list: Týmto látkam by ste sa v tehotenstve mali vyhnúť oblúkom!
Zdravý život28.6.2017

Kompletný list: Týmto látkam by ste sa v tehotenstve mali vyhnúť oblúkom!

V tehotenstve nestačí sa len vyhýbať plesňovým syrom, sushi a neužívať niektoré lieky, nebezpečenstvo pre nenarodené bábätko číha aj v kozmetických produktoch. Čomu by ste sa teda mali počas deviatich mesiacov "v očakávaní" (a nasledujúcich mesiacov dojčenia) vyvarovať, aby ste minimalizovali riziká?

Ťažkosti s kĺbmi sú otrava. Prečítajte si, čo robiť, aby vás kolená a bedrá neboleli
Zdravý život26.6.2017

Ťažkosti s kĺbmi sú otrava. Prečítajte si, čo robiť, aby vás kolená a bedrá neboleli

V dnešnom vyťaženom svete málokto premýšľa o zdraví kĺbov a kostí. Teda až do okamihu, než sa objavia prvé zdravotné problémy. To už však býva často trošku "po funuse".

Najčastejšie mýty o opaľovaní vyvrátené!
Zdravý život17.5.2017

Najčastejšie mýty o opaľovaní vyvrátené!

Opaľovacia sezóna sa blíži,preto by ste mali zrevidovať svoje znalosti ohľadom slnečného žiarenia a ochranu pred ním!