Ťažkosti s kĺbmi sú otrava. Prečítajte si, čo robiť, aby vás kolená a bedrá neboleli

Ťažkosti s kĺbmi sú otrava. Prečítajte si, čo robiť, aby vás kolená a bedrá neboleli

V dnešnom vyťaženom svete málokto premýšľa o zdraví kĺbov a kostí. Teda až do okamihu, než sa objavia prvé zdravotné problémy. To už však býva často trošku "po funuse".

Bolesti kĺbov sú jednou z najčastejších príčin zdravotných ťažkostí. V európskej populácii nejakým postihnutím kĺbov trpí každý piaty. A prognózy nie sú optimistické, naopak!
 

Po päťdesiatke každý druhý

Najmä artróza je jedným z najväčších strašiakov a najčastejším ochorením kĺbov. Toto degeneratívne ochorenie kĺbov postihuje po dovŕšení päťdesiatych narodenín v podstate každého druhého človeka, pričom prvé príznaky sa môžu objaviť už krátko po "tridsiatke". V Českej republike trpí artrózou asi 12% populácie, teda zhruba 1,3 milióna osôb.
 
Artróza, ale nie je typická choroba, je to skôr starnutie kĺbov. V jeho dôsledku v kĺbových chrupavkách ubúda zdravých buniek na úkor buniek defektných a nedochádza k ich kvalitnej regenerácií. Výsledkom sú bolesti a zlá hybnosť kĺbov.
 
Čo sa týka zdravia kĺbov, prevencia je to hlavné. Napríklad pre ženy po menopauze a mužov starších ako päťdesiat rokov je vhodné začať s užívaním výživového doplnku s obsahom vápnika.
 

Čo robiť vo chvíli, keď už problémy s kĺbmi zažívate?

Pravidelná fyzická aktivita proti bolesti kĺbov

Lekári aj chiropraktici sa zhodujú na tom, že pravidelné cvičenie je jedným z hlavných faktorov, ako zachovať a dokonca zlepšiť zdravie kĺbov. Cvičenie posilňuje a preťahuje telo, stimuluje krvný obeh a navyše napomáha zachovať optimálnu telesnú váhu, ktorá je pre zachovanie zdravia kĺbov kľúčová. Pre najlepší účinok by ste mali striedať silový tréning s ľahkou aeróbnou činnosťou.
 

Čas od času si doprajte poctivý vývar

Klasický vývar z kostí síce zaberie chvíľku, než ho uvaríte, ale pre kĺby je to doslova balzam. Obsahuje totiž kolagén a želatínu, teda dva komponenty, ktoré sú dôležité pre výživu kĺbov. Procesom dlhého ťahanie a varenie kostí sa do vývaru vedľa kolagénu uvoľňujú aj ďalšie látky ako prolín, glycín a glutamín. Okrem toho je taký vývar prirodzene bohatý na minerály, ako je vápnik, fosfor, kremík a síra. Vyskúšajte si urobiť "vyvarovú kúru" a o bolestiach kĺbov nebudete vedieť.
 

Stavte na výživové doplnky

Zdravie svojich kĺbov však môžete podporiť aj inak, a to užívaním vhodných výživových  doplnkov, ktoré dodajú vášmu organizmu tie látky, ktoré pre bezbolestné fungovanie kĺbov potrebuje a ktoré často býva ťažké v dostatočnom množstve získať zo stravy. Vedľa kolagénu je to potrebná kyselina hyaluronová.
 
  
 

Kolagén je pre zdravie kĺbov nevyhnutný

V zdraví kĺbov a kostí hrá kolagén významnú úlohu, podporuje ich regeneráciu a zachovanie dobrej funkčnosti. V dôsledku starnutia sa v organizme znižuje jeho produkcia, preto je vhodné užívať výživové doplnky s jeho obsahom.
 
  • Kolagénu začína v organizme ubúdať už po dovŕšení 25. roku a do veku šesťdesiatich rokov sa jeho produkcia zníži o viac ako polovicu!
  • Kolagén sa nachádza v kostiach, kĺboch ​​aj koži
  • Existuje mnoho typov kolagénu, medzi najdôležitejšie patrí kolagén I. a III. typu, ktorý utvára kostnú hmotu a kolagén II. typu, ktorý utvára kĺbovú chrupavku
.
Kolagén a kyselinu hyaluronovú nájdete vo výživovom doplnku DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic, ktorý navyše obsahuje aj vitamín C, ktorý zaistí správne vstrebanie týchto živín.
 

Doprajte si antioxidanty a prírodné výťažky

Organizmus potrebuje antioxidanty, aby sa dokázal vyrovnať s oxidatívnym stresom a voľnými radikálmi. Je to práve oxidatívny stres, ktorý je jednou z príčin degeneratívnych ochorení kĺbov. Enzýmy, ktorých aktivitu stimuluje, totiž zapríčiňujú rozklad kĺbových chrupaviek.
 
Preto by ste si mali dopriať stravu bohatú na antioxidanty, ale aj antioxidanty vo forme výživových doplnkov. Aké sú pre vaše kĺby najlepší?
 
Kurkuma: Mnoho štúdií už potvrdilo benefity, ktoré toto obľúbené korenie poskytuje. Uľaviť môže najmä v prípade bolestí kĺbov spôsobených prirodzeným starnutím organizmu. Hoci je potrebné hlbšieho vedeckého skúmania, niektoré štúdie naznačujú veľký potenciál kurkumy, čo sa týka zníženia bolesti a redukcie opuchov, a to bez vedľajších účinkov v prípade užívania samostatného kurkumínu, hlavnej účinnej látky kurkumy.
 
Kurkumu a ďalšie účinné prírodné výťažky vám poskytne výživový doplnok LIFE ENERGY by Brandeis Clinic pre zníženie pocitov únavy a celkovú regeneráciu organizmu (fyzickú aj psychickú).
 
Vitamín C: Ak sa vitamín C používa v kombinácii s hydrolyzovaným kolagénom I. a III. typu, dokáže významne zlepšiť absorpciu kolagénu a tiež stimuluje jeho vlastnú produkciu v organizme. Samostatne potom vitamín C redukuje zápalové procesy v tele, vrátane tých v kĺboch.
 
Glukosamín a chondroitín: Obe tieto látky patria medzi mukopolysacharidy (glykosaminoglykánové), ktoré sú dôležité pre adekvátnu lubrikáciu kĺbov a výživu mäkkých tkanív. Štrukturálne napomáhajú tiež opore kĺbov.
 
Glukosamín, chondroitín, vitamín C a komplex ďalších látok kľúčových pre výživu a zdravie kĺbov nájdete v preparáte ARTENAL by Brandeis Clinic.
 
Kĺbová výživa ARTENAL Kĺbová výživa ARTENAL 6 účinných látok v silnej koncentrácii, ktoré vám pomôžu uľaviť pri bolestiach kĺbov! ARTENAL pomáha podporiť ako pohyblivosť kĺbov, tak ich ochranu pred poškodením a regeneráciu. Vďaka zázvorovému extraktu prispieva k zníženiu zápalu kĺbov a pomáha znížiť bolesť kĺbov. 17 €
 
Kyselina hyalurónová: S vekom sa produkcia kyseliny hyalurónovej znižuje kvôli prirodzenému starnutiu organizmu, ale aj opakovaným zranením či voľným radikálom. V tele sa kyselina hyalurónová nachádza prirodzene a podieľa sa na produkcii i delení buniek. Kyselina hyalurónová je jednou zo základných látok zaisťujúcich dostatočnú hydratáciu pleti, lubrikáciu kĺbov a je aj súčasťou synoviálnej (kĺbovej) tekutiny a ďalších spojivových tkanív, pričom potrebuje hydratáciu potrebnú pre bunkové zdravie i obnovu.
 
Kyselinu hyaluronovú a ďalšie antioxidanty organizmu dodáte užívaním výživového doplnku určeného pre krásnu a mladistvú pleť BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic.
 
Astaxantín: Tento silný antioxidant redukuje počet voľných radikálov, čím znižuje riziká vyplývajúce z oxidatívneho stresu a jeho vplyv na kĺby a šľachy. Kde sa astaxanthin berie? Práve on prepožičiava lososom ich typicky ružovo oranžový odtieň, ale aj silu plávať proti prúdu riek. U ľudí vedľa toho, že podporí zdravie kĺbov, pôsobí pozitívne na nervový systém, zrakové ústrojenstvo a bunkový metabolizmus.
 
Boswellie: Boswellia a extrakt z nej je po stáročia obľúbenou súčasťou tradičnej indickej medicíny. Popri tom, že nachádza uplatnenie v medicíne, sa z kvetiny vyrába tiež kadidlo. Boswellia obsahuje glykoproteíny a ďalšie látky, ktoré podporujú zdravie kĺbov a tiež pravdepodobne stimulujú optimálne reakcie na zápal v organizme.
 
Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny: Účinok omega-3 na zdravie a funkčnosť kĺbov je študovaný už po desaťročia. A aký je výsledok? Štúdie naznačujú, že ich konzumácia redukuje zápal a súvisiace bolesti kĺbov, ktoré sa môžu objaviť v dôsledku starnutia aj nadmernej fyzickej aktivity.

S článkom súvisia tieto produkty:

Kĺbová výživa ARTENAL
6 účinných látok v silnej koncentrácii, ktoré vám pomôžu uľaviť pri bolestiach kĺbov! ARTENAL pomáha
17 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Najčastejšie mýty o opaľovaní vyvrátené!
Zdravý život17.5.2017

Najčastejšie mýty o opaľovaní vyvrátené!

Opaľovacia sezóna sa blíži,preto by ste mali zrevidovať svoje znalosti ohľadom slnečného žiarenia a ochranu pred ním!

Skoro všetci sme "kyslí". Zoznámte sa s najčastejšími zdrojmi prekyslenia organizmu
Zdravý život30.4.2017

Skoro všetci sme "kyslí". Zoznámte sa s najčastejšími zdrojmi prekyslenia organizmu

Stav latentného prekyslenia organizmu je v dnešnej spoločnosti pomerne častým fenoménom. Na vine je strava aj vyčerpávajúci životný štýl.

Bystrá myseľ, zdravé srdce a dobrý zrak, to všetko podporuje resveratrol
Zdravý život27.4.2017

Bystrá myseľ, zdravé srdce a dobrý zrak, to všetko podporuje resveratrol

Resveratrol je najčastejšie k dostaniu v podobe výživových doplnkov. Na "západe" je veľmi obľúbený, a to vďaka jeho pozitívnemu vplyvu na celkové zdravie organizmu, najmä na spomaľovanie starnutia, kardiovaskulárnu sústavu, fungovanie mozgu a tiež prevenciu poškodenia oxidatívnym stresom.

Toto sú tie najväčšie chyby, ktoré robíte pri chudnutí
Zdravý život26.4.2017

Toto sú tie najväčšie chyby, ktoré robíte pri chudnutí

S jarou prichádza zmena. A nie je to zďaleka len o rozkvitajúcich kvetoch na záhradke alebo jarnom upratovaní. Jar je tiež obdobím, kedy sa veľa ľudí sústredí na zhadzovanie zimných kíl a "prípravu" postavy na leto. Ak chcete do leta schudnúť, presvedčte sa, či nerobíte niektorú z nasledujúcich chýb!

Toto je jediný článok, ktorý si musíte prečítať, ak chcete svoju pleť skutočne chrániť pred ultrafialovým žiarením
Zdravý život24.4.2017

Toto je jediný článok, ktorý si musíte prečítať, ak chcete svoju pleť skutočne chrániť pred ultrafialovým žiarením

To, že by ste sa mali aspoň v lete cez poludnie chrániť pred ultrafialovými lúčmi, pravdepodobne viete. Viete ale, že to zďaleka nemusí stačiť? Ako veľmi ste v oblasti prípravkov na opaľovanie a ochrane pleti vzdelaní?