Prečítajte si návod, ako predĺžiť riasy. Tým, čo jete

Prečítajte si návod, ako predĺžiť riasy. Tým, čo jete

Husté, dlhé riasy nemá od prírody bohužiaľ každý. Najčastejšie sa preto uchyľujeme k riasenkám či umelým riasam ako k jedinému spôsobu, ako im pridať na objeme a dĺžke. Existujú pritom oveľa sofistikovanejšie riešenia, ako riasy skrášliť - správnou výživou.

Tak ako sú živiny dôležité pre celý organizmus a jeho zdravie, významnú úlohu zohráva výživa aj vo vzhľade a kondícii rias.

Čo by teda nemalo vo vašom stravovaní chýbať?

Bielkoviny

Tieto stavebné kamene celého organizmu tvoria asi polovicu suchej váhy buniek. Vlasy, rovnako ako ochlpenie a riasy sú tvorené predovšetkým bielkovinami, u rias sa jedná konkrétne o keratín. Práve preto je pre ich krásu kľúčový príjem kvalitných bielkovín. Bielkoviny sa delia na dva typy, komplexné a neplnohodnotné. Komplexné obsahujú všetky dôležité aminokyseliny v dostatočnom množstve. Získate ich z mäsa, rýb, vajec, mlieka a syrov. Alebo skombinujte niekoľko zdrojov neplnohodnotných bielkovín, aby ste mohli ťažiť z celého spektra aminokyselín - ideálna kombinácia sú strukoviny a ryža alebo kukurica a strukoviny.

Železo

Železo je kľúčové pre správny energetický metabolizmus, posilňuje ale aj riasy, znižuje riziko ich lámania a poškodenia. Vďaka tomu budú vaše riasy husté. Stimuluje tiež ich rast.

Tento minerál sa navyše ukladá vo vlasových vačkoch. Ak je ho v organizme nedostatok, tieto zásoby sa vyčerpávajú a vlasové vačky tým trpia. Výsledkom je oslabenie vlasov či rias, ktoré v dôsledku toho môžu aj vypadnúť.

Pre dostatok železa si pravidelne doprajte hovädzie a kuracie mäso, najmä pečeň je na železo veľmi bohatá, tiež tučné morské ryby, a okrem toho potom strukoviny a tofu.

Biotin

Biotínu sa hovorí aj vitamín H, a toto označenie nezískal len tak náhodou, ale pramení z nemeckého slova "Haar", teda vlasy. Je tým pádom jasné, na čo má biotín najväčší vplyv. Je súčasťou vitamínov zo skupiny B. Tie sa zvyčajne nachádzajú v produktoch vlasovej starostlivosti, pretože vlasy posilňujú.

Vitamín H napomáha udržiavať zdravé nechty aj vlasy, rovnako ako riasy, ktoré sú vďaka nemu hustejšie a dlhšie. Zlepšuje navyše absorpciu aminokyselín a sacharidov, ktoré kvalitu rias ešte viac podporujú. Naopak jeho nedostatok býva spájaný s lámavými a rozštiepenými vlasmi. A platí to samozrejme aj pre riasy.

Podporuje rast buniek a ich metabolizmus, vďaka tomu podporuje rast rias a pôsobí proti ich lámaniu a štiepeniu. V prípade jeho nedostatku môže dôjsť až k vypadávaniu rias. Biotín nájdete najmä v pečeni, vajciach a obecne vo vnútornostiach.

Všetky dôležité vitamíny a minerály získate z komplexného doplnku stravy VIT-A-MIN by Brandeis Clinic!

Kyselina listová

Dostatok kyseliny listovej v organizme posilňuje vlasové vačky a znižuje riziko lámania a rednutia rias. Je zodpovedná aj za sfarbenie rias pigmentom melanínom. Kyselinu listovú získate zo zelenej zeleniny, karfiolu, brokolice, kapusty, ale aj uhoriek, paradajok a ďalšej zeleniny.

Ďalšie vitamíny zo skupiny B

B-komplex čiže vitamín zo skupiny B je široká rodina vitamínov kľúčových pre zdravie celého organizmu. Čo sa týka rias, "prím" hrá vitamín B6 (pyridoxín), ktorý sa zúčastňuje rastu rias a redukuje ich vypadávanie. Ovplyvňuje tiež metabolizmus keratínu, bielkoviny, vďaka ktorej majú naše vlasy, riasy a ochlpenie svoj typický vzhľad. Podporuje správnu hydratáciu rias a redukuje ich štiepeniu.

Keď sú riasy rozstrapkané a suché, nemôžu dorásť do žiaducej dĺžky, pretože sa predtým rozstrapkajú, vypadnú či sa polámu. Pyridoxín pôsobí aj proti rednutiu rias a napomáha produkcii melanínu, ktorý vďaka svojej tmavej farbe riasy zvýrazňuje, zlepšuje ich vzhľad a pridáva im na objeme.

Vitamín B3, čiže niacín, stimuluje rast rias, preventívne pôsobí proti ich lámavosti a suchosti, zlepšuje zásobovanie vlasových folikul krvou a znižuje riziko ich vypadávania.

Kyselina pantoténová čiže vitamín B5 posilňuje vlasové vačky, a vďaka tomu udržiava riasy zdravé a pevné.

Vápnik

Vápnik napomáha rastu rias, posilňuje ich a chráni pred lámaním. Získate ho napríklad z maku alebo mliečnych produktov.

Vitamín C

Vitamín C zďaleka nie je len skvelý spojenec v boji s chrípkou a vráskami, dôležitý je aj pre riasy. Chráni ich totiž pred infekciami, ktoré by mohli spomaľovať ich rast. Hydratuje ich, podporuje ich hojenie, stimuluje regeneráciu vlasových vačkov, znižuje zápaly aj riziko lámania rias.

Vitamín E

Vitamín E podporuje zásobenie vlasových folikul krvou a kyslíkom, čím podporuje rast vlasov a rias. Zamedzuje ich lámavosti a vysychaniu. Podporuje regeneráciu a hojenie poškodených vlasových vačkov a znižuje riziko vypadávanie rias.

S článkom súvisia tieto produkty:

Pelo Baum Lash Lash
Získajte husté a dlhé riasy už za štyri týždne! Postará sa o to sérum nabité komplexom peptidov, vitamínov
49 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Doplnky stravy na chudnutie: Je lepšie zelená káva alebo Griffonia?
Zdravý život27.4.2018

Doplnky stravy na chudnutie: Je lepšie zelená káva alebo Griffonia?

Spôsobov, ako podporiť chudnutie, existuje veľa. Od diét, cvičenia či meditácie až po doplnky stravy. Medzi najobľúbenejšie doplnky stravy na chudnutie patria tie s obsahom zelenej kávy či veľká novinka posledných rokov, Griffonia.

Vo vitamínoch pre tehotné je najdôležitejšia kyselina listová, ale dôležitých vitamínov je ich oveľa viac
Zdravý život18.4.2018

Vo vitamínoch pre tehotné je najdôležitejšia kyselina listová, ale dôležitých vitamínov je ich oveľa viac

Dostatočný príjem vitamínov je kľúčový pre správne fungovanie organizmu. V období očakávania dietatka sú však ešte dôležitejšie. Na ktoré vitamíny by ste v tehotenstve nemali zabúdať?

Minerálna alebo chemická ochrana pred UV žiarením? Prečítajte PRE a PROTI
Zdravý život12.4.2018

Minerálna alebo chemická ochrana pred UV žiarením? Prečítajte PRE a PROTI

Chrániť sa pred slnečným žiarením je povinnosť, bez ohľadu na počasie. Zďaleka totiž nejde "len" o estetické záležitosti ako sú vrásky, jemné linky a nadmerná pigmentácia. Nedostatočná ochrana pred ultrafialovým žiarením môže vyústiť aj v rakovinu kože a dokonca jej najagresívnejší formu, melanóm.

Selén pozitívne pôsobí nielen na štítnu žľazu. Uľaviť môže tiež pri chronickom astme
Zdravý život5.4.2018

Selén pozitívne pôsobí nielen na štítnu žľazu. Uľaviť môže tiež pri chronickom astme

Tento stopový prvok sa prirodzene nachádza v pôde, istých typoch potravín a v malom množstve dokonca aj vo vode. Pre ľudské telo je jeho dostatočné množstvo nevyhnutné!

Ako získať husté obočie?
Zdravý život2.4.2018

Ako získať husté obočie?

Obočie je v posledných rokoch kozmetickou a fashion témou číslo jedna. Na pomyselnom tróne "top obočie" sedí modelka a herečka Cara Delevingnová, nasledujú ju ale aj ďalšie celebrity ako Lili Collins. Chcete získať obočie, aké majú tieto hviezdy? Nasledujte náš manuál.