Íl

Íly sú prirodzene sa vyskytujúce sa látky bohaté na minerály získavané z rôznych zdrojov, napríklad sopečného prachu, pôdy, kamenia či sedimentu

Íly sú mäkké látky na báze minerálov, produktov vulkanického popola, typicky vápnika, horčíka, sodíka, kremíka či železa. Minerály sú jedným hlavných zdrojov života na planéte Zem, a tiež živinami nevyhnutnými pre naše prežitie, či už na úrovni ľudského tela či atmosféry.

História používanie ílu

Existujú známky o tom, že už v prehistorickom období využívali predchodcovia moderných ľudí niektoré typy ílu na ošetrenie drobných poranení a zdravotných komplikácií, napríklad pri otrave jedlom, infekciách či bolestiach, s vývojom človeka sa usudzuje, že íly v kombinácii s vodou začal využívať tiež pri liečbe poškodenej či podráždenej kože. V modernejších dobách sa íl využíval čoby zložka medikamentov, na ústnu a topickú aplikáciu, na zlepšenie stavu tráviacej sústavy, čoby laxatívum, ale aj proti hnačkám, alebo ako kozmetický produkt.

Íl vzniká ako produkt vulkanickej aktivity a jej produktov vystavených vonkajším fyzikálnym a chemickým vplyvom. Ich štruktúra záleží na type vulkanickej aktivity, ktorá každému typu poskytuje unikátne vlastnosti a zloženie. Íly však pozostávajú z drobných častíc schopných na seba naviazať veľké množstvo vody, vďaka čomu môžu významne zväčšiť svoj objem. Okrem toho na seba môžu viazať ďalšie látky, napríklad kovy. V jednotlivých vrstvách ílov tiež vzniká elektrický náboj, ktorý viazanie ďalších častíc uľahčuje. Íly navyše pôsobia antibakteriálne.

Každý druh ílu je vhodný na iné využitie. Čo sa týka pleti, stimulujú íly jej detoxikáciu a prečistenie, podporujú tiež hojenie a upokojenie.

Účinky ílu:

Najčastejšie sa vyskytujúce sa íly:

  • Francúzsky íl, často označovaný ako morský íl, má zelenú farbu a je silným absorbentom. Hodí sa preto skôr pre mastnú pleť, z ktorej odstraňuje nežiaduci prebytočný kožný maz, a spevňuje rozšírené póry.
  • Kaolín, najjemnejší typ ílu vhodný aj pre citlivú pleť, ktorú zjemňuje a rozjasňuje, bez toho aby ju podráždil. Zároveň však neposkytuje tak hĺbkovú detoxikáciu. Čo sa farby týka, kaolín sa vyskytuje v rôznych odtieňoch - od bielej, cez žltú až po ružovú či červenú.
  • Bentonit je popri kaolíne ďalším často sa vyskytujúcim typom ílu. Oproti kaolínu a francúzskemu ílu má silnejšie absorpčné vlastnosti, pleti preto poskytuje silnejšiu detoxikáciu, ktorá je daná silnejším elektrickým nábojom. Využíva sa v čistiacich pleťových maskách, ktoré ale pleť zároveň upokojujú.
  • Marocký íl sa niekedy označuje ako rhassoul, má červenú farbu a opäť je vhodný skôr pre mastnú pleť. Hoci je sám o sebe jemný, v kombinácii s ďalšími látkami, napríklad cukrom či soľou, môže pleti poskytovať výraznú exfoliáciu. Vďaka svojmu zápornému elektrickému náboju môže z pleti odstraňovať nežiadúce toxíny.

S článkom súvisia tieto produkty:

Natural Clay Mask
Doplňte svoju starostlivosť o problematickú pleť o intenzívnu ílovú masku, ktorá redukuje póry, odstraňuje
100% vegan
V tehotenstve a pri dojčení
37 €
Na sklade - ihneď posielame