Liečba jaziev po akné

Jaziev po akné je možné sa zbaviť niekoľkými spôsobmi

Keď už sa jazvy po akné na pleti utvoria, stále je možné proti nim zakročiť. Rovnako tak je, ale dobré pôsobiť preventívne proti ich vzniku.
 

Kortizónové a zosvetľujúce krémy

Ak je jazva po akné červená či opuchnutá, kortizónový krém ju upokojí. Absorbuje jej kožné bunky a dôjde k zmierneniu zápalu.
 
Potom je treba zosvetliť všetky tmavé škvrny, ktoré jazva po akné spôsobila. Vhodnými prípravkami sú produkty, ktoré bielia pleť. Medzi hlavné zložky, ktoré dokážu kožu zosvetliť, patria kyselina kojová, arbutín a vitamín C.
 

Laserová terapia a výplne

Ak sa takto nedarí jazvy po akné zosvetliť, je potrebné zájsť za dermatológom. V súčasnosti je veľmi obľúbenou metódou, ako sa zbaviť jaziev po akné, laserová resurface. Ta využíva technológiu frakcionovaného lasera. Dochádza pri nej k vyhladeniu povrchu pleti a k stimulácii formovania nového kolagénu. Práve ten potom napomôže jazvu po akné vyplniť.
 
  • Ablatívne lasery jazvu poškodia a umožnia ju nahradiť zdravým kožným tkanivom.
  • Neablatívne lasery napomáhajú aktivovať produkciu kolagénu, bez toho aby došlo k narušeniu povrchu kože.
  • Výplňové injekcie môžu pomôcť vyplniť hlboké, prepadnuté jazvy po akné. Je však nutné tieto výplne pravidelne obnovovať, pretože sa časom vstrebú do kože.
 

Trpezlivosť

Hlavným kľúčom, ako sa zbaviť viditeľných jaziev po akné, avšak stále zostáva trpezlivosť. Po pár týždňoch od momentu, kedy jazva vznikne, začne do oblasti pomocou nových krvných ciev prúdiť krv, ktorá ju vyživuje. Práve preto má väčšina mladých jaziev ružovkastú farbu. Po mesiacoch sa začína formovať kolagén, ktorý vyplní poškodenú časť kože. Napríklad cystické akné poškodzuje pleť i tuk, preto k vyblednutiu jazvy môže dôjsť aj po dlhšej dobe než je rok.
 

Ako pôsobiť proti ich vzniku?

Vyhýbajte sa slnku. Vystavovanie jaziev slnečnému žiareniu môže spôsobiť ich stmavnutie a spomaľuje proces hojenia. Ultrafialové žiarenie totiž stimuluje melanocyty (bunky, ktoré produkujú pigment), čo vedie k vzniku farebných nerovností. Vhodné je pravidelne používať širokospektrálny opaľovací krém s SPF 30 či vyšším. Širokospektrálny opaľovací krém chráni pred UVA (dlhovlnné) a UVB (krátkovlnné) žiarením. Je tiež vhodné sa slnečnému žiareniu vyhýbať medzi jedenástou hodinou dopoludnia a štvrtou popoludní, keď je žiarenie najintenzívnejšie.
 
Nevytláčajte pupienky. Jazvy, ktoré sú tvorené predovšetkým kolagénom, sú výsledkom toho, ako sa organizmus snaží sám seba opraviť. Jazvy po akné bývajú typicky členité kvôli strate kolagénu v dôsledku výrazného zápalu. Vytláčaniu pupienkov zápal ešte viac podporuje, navyše hrozí riziko poškodenia pleti. Baktérie sa v prípade vytláčania dostávajú naopak ešte hlbšie do pleti a dochádza tak k ešte väčšiemu poškodeniu kolagénu.
 
Medzi ďalšie možnosti, ako redukovať jazvy po akné patrí dermabrázia, mikrodermabrázia, excízia a chemický peeling.