Najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť čiernych kruhov pod očami. Nadobro!

Najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť čiernych kruhov pod očami. Nadobro!

Tmavé kruhy pod očami môžu mať mnoho príčin, od dedičnosti cez alergiu až po zlú životosprávu alebo nedostatok spánku.

Medzi najefektívnejšie spôsoby liečby kruhov pod očami patrí popri dôslednému používaniu očných krémov tiež terapia intenzívnym pulzným svetlom, resurface a injekčne aplikované výplne. Než sa však rozhodnete pre konečné riešenie, je potrebné určiť skutočnú príčinu ich vzniku.
 
Jedná sa o veľmi častý problém, ktorý spôsobuje dobre známy "unavený vzhľad". Kruhy môžu byť výsledkom starnutia tváre, objavujú sa rovnako u mužov ako u žien všetkých vekových skupín a majú široký rozptyl príčin.
 

Medzi hlavné príčiny patrí starnutie tváre, životný štýl a ďalšie:

Starnutie tváre

 • Strata objemu tváre v dôsledku prirodzeného úbytku tuku
 • Strata objemu pleti pod očami
 • Povolenie spodného viečka
 • Oslabenie kože spodného viečka

Životný štýl

Ďalšie príčiny

 • Melazma
 • Alergie
 • Upchatý nos
 • Ochorenia ako ekzém
 • Problémy so štítnou žľazou
 • Vystavenie škodlivým vplyvom životného prostredia
 • Dedičnosť
 tmavé kruhy po očami 
Určenie príčiny tmavých kruhov je veľmi dôležité pre ich úspešnú terapiu. Tmavé kruhy spôsobené alergiou sa samozrejme liečia iným spôsobom ako napríklad dedičné alebo tie plynúce zo spánkovej deprivácie.
 
Prečítajte si, aké sú možnosti ich odstránenia. Začíname od tých najmenej invazívnych.
 

Krémy na zosvetlenie

Zosvetlenie tmavej pleti topicky aplikovanými látkami je najjednoduchším spôsobom, ako sa kruhov pod očami zbaviť, ak sa jedná o tmavé kruhy spôsobené hyperpigmentáciou, ktorá pramení z melazmy alebo poškodenia ultrafialovým žiarením.
 
Vyskúšajte produkty s obsahom hydrochinónu, kyseliny kojovej, vitamínu C a K, zeleným čajom či sladkým drievkom. Napríklad najnovšie ultradepigmentačné sérum White Balance Brightening Serum
 
Prečítajte si článok o tom, aké látky sú najlepšie pre boj s hyperpigmentáciou:
Ako bojovať s hyperpigmentáciou? Urobte si v tom poriadok Ako bojovať s hyperpigmentáciou? Urobte si v tom poriadok Hyperpigmentácia je jedným z najčastejších problémov, ktoré sa môžu prejaviť na pleti, je veľmi zložité ju liečiť a zbaviť sa jej. Práve preto má často negatívny vplyv na sebavedomie a život jedinca.
 

Terapia intenzívnym pulzným svetlom

Ak sú kruhy pod očami spôsobené viditeľnými krvnými cievami tmavo fialovej či modrej farby, potom je vhodným riešením ošetrenie IPL (intenzívnym pulzným svetlom), ktoré má pozitívny vplyv na tmavé škvrny spôsobené vaskulárnou pigmentáciou.
 

Resurface

Resurface ako laserové ošetrenie alebo chemický peeling môžu zlepšiť stav tmavých kruhov pod očami tým, že v pleti prirodzene zvyšujú obsah kolagénu, znížia obsah pigmentu a zlepšia jej celkovú kvalitu. Je však vhodné tieto typy ošetrení kombinovať s ďalšími spôsobmi, aby došlo k skutočne efektívnej redukcii tmavých kruhov.
 

Výplne na báze kyseliny hyalurónovej

Injekčne aplikovaná kyselina hyalurónová sa pre liečbu tmavých kruhov pod očami v súčasnosti využíva čoraz častejšie. Dochádza k zlepšeniu stavu stenčenej kože v oblasti očného okolia, zlepšuje stav aj v prípade zníženia hustoty tkaniva a obsahu tuku pod očami alebo na lícnych kostiach.
 
Výplne na báze kyseliny hyalurónovej telo po niekoľkých mesiacoch až roku od aplikácie bez problému absorbuje (kyselina hyalurónová je telu vlastná látka a je jeho prirodzenou súčasťou). Stálejšou výplňou oblasti okolia očí je vlastný tuk pacienta.
 

Výplne na báze vlastného tuku

Rovnako ako kyselinu hyalurónovú možno využiť tuk. Ten je však najprv nutné odniekiaľ z tela pri liposukcii získať a v špeciálnom odstredivom prístroji ho zbaviť nepotrebného tkaniva pri zachovaní obsahu kmeňových buniek. Ich prítomnosť je totiž bezpodmienečne nutná pre to, aby sa tuk uchytil a získaval správnu výživu.
 

Blefaroplastika

Plastika očných viečok čiže blefaroplastika je jedným najefektívnejších spôsobov, ako sa pernamentne zbaviť tmavých kruhov pod očami. Existuje mnoho spôsobov plastiky spodného viečka a ak ju vykonáva lekár na účely redukcie kruhov pod očami, je vhodné ju kombinovať s niektorým z ďalších ošetrení.
 

Cheek-lift (lifting tvárí)

Lifting tváre či mid-facelift môže efektívne a permantně odstrániť tmavé kruhy spôsobené povädnutím kože na lícach a celkovým starnutím tváre. Tento facelift redukuje tiež opuchy okolo očí a zjemňuje nosolabiálnu ryhu.
Staršie články:
Poznáte najčastejšie príčiny „dospelého akné“?
Problémy s pleťou14.10.2016

Poznáte najčastejšie príčiny „dospelého akné“?

Akné bohužial nie je z ďaleka záležitosť len puberťákov a môže sa objaviť i vo vyššom veku. Preto je vhodné poznať jeho najčastejšie spúšťače.

Prečo vám cukor prirába vrásky?
Problémy s pleťou12.10.2016

Prečo vám cukor prirába vrásky?

Slovo glykácia možno ešte nepoznáte. Ale vedzte, že s tým, aká pozornosť sa tomuto fenoménu začína venovať, sa s ním zoznámite čoskoro. A jej následky možno nevedomky vnímate na svojej koži už teraz!

Rozšírené póry a čierne bodky: Zbavte sa ich definitívne!
Problémy s pleťou28.8.2016

Rozšírené póry a čierne bodky: Zbavte sa ich definitívne!

Medzi najčastejšie problémy s pleťou, ktorých sa dá len veľmi ťažko zbaviť, patria tzv. "čierne bodky" (komedóny) a rozšírené póry. Stopercentne ich odstrániť, tak to nie je vôbec jednoduché. Hoci už možno máte pocit, že ste skúsili všetko a ony stále nemiznú, nevešajte hlavu! Rozšírené póry je možné redukovať, ale je potrebné produkty používať pravidelne a dlhodobo, aby bolo zlepšenie vidieť.

Vyskúšali sme a do hĺbky otestovali najlepšie produkty proti nadmernej pigmentácii!
Problémy s pleťou24.8.2016

Vyskúšali sme a do hĺbky otestovali najlepšie produkty proti nadmernej pigmentácii!

Pigmentácia a farebné nerovnosti, to sú dva problémy s pleťou, ktorými trpí mnoho žien. Okrem toho, že opticky zvyšujú vek, a to podľa jednej zo štúdií až dokonca o dvadsať rokov, sú dôvodom zníženého sebavedomia. A pritom je možné sa hyperpigmentácie zbaviť!

Spálili ste sa na slniečku? Pomôžu vám vitamíny - vo vnútri aj na pleti
Problémy s pleťou11.8.2016

Spálili ste sa na slniečku? Pomôžu vám vitamíny - vo vnútri aj na pleti

Nielen tradičné opaľovacie krémy s SPF chránia pleť pred ultrafialovým žiarením, rovnako pôsobia aj vitamíny aplikované priamo na pleť. Tie navyše dokážu uľaviť v prípade, keď už slnko škodu na pleti urobilo. Pomôžu totiž pri jej spálení!