Marakujový olej

Olej vytvorený z mučenky, ktorý sa využíva čoby zložka kozmetických produktov

Marakujový olej sa získava extrakciou zo semien mučenky jedlej a mučenky opletavej za studena, väčšinou kombináciou týchto dvoch olejov. Olej má žiarivo žltú farbu a sviežu vôňu. Jeho hojivých a liečivých účinkov si cenili už Aztékovia a ďalšie indiánske kmene z juhoamerickej Amazónie.

V súčasnosti sa marakujový olej využíva predovšetkým ako súčasť kozmetických produktov, najmä pre svoj vysoký obsah aktívnych látok. Pozitívny vplyv má na pleť a vlasy, ktoré zjemňuje, hydratuje a chráni pred škodlivým vplyvom horúčavy.

Kyselina linolová je kľúčová

Hlavnou zložkou marakujového oleja je zo 70% kyselina linolová, obsahuje však aj ďalšie mastné kyseliny, ako je kyselina palmitová a kyselina olejová, ktoré spoločne s kyselinou linolovou utvárajú 95% jeho objemu.

Kyselina linolová, tiež známa pod označením vitamín F, je polynenasýtená omega-6 mastná kyselina patriaci do skupiny esenciálnych mastných kyselín, ktoré ľudský organizmus pre svoje správne fungovanie potrebuje, ale nevie si ich sám syntetizovať.

Aký je účinok marakujového oleja na pleť?

Vďaka vysokej vstrebateľnosti pleť hydratuje, ale zároveň nespôsobuje nepríjemný mastný film, ani neupcháva póry, zatiaľ čo uľavuje od suchej pleti a šupiniek na koži. Vďaka vysokému obsahu vitamínu E podporuje omladenie a spevnenie pleti, ktorú naviac čoby antioxidant chráni pred poškodením všadeprítomnými voľnými radikálmi, ktoré sú zodpovedné okrem iného za degradáciu kolagénu a elastínu.

Marakujový olej navyše obsahuje vitamín A, ďalšiu účinnú anti-agingovú látku pôsobiacu proti vráskam a jemným linkám, stimulujúcu deskvamáciu pleti.

Vďaka tomu pleť získava rozžiarený, osviežený vzhľad. Pleť okrem toho posilňuje, čím napomáha jej obrane pred negatívnymi vonkajšími faktormi, napríklad znečistením, a uzamyká v nej vlahu. Marakujový olej navyše upokojuje zápaly pleti a stimuluje aktivitu fibroblastov, ktoré sú zodpovedné za produkciu kolagénu. Vďaka obsahu vitamínu A posilňuje vlastnú odolnosť pleti pred ultrafialovými lúčmi a poškodením slnečným žiarením. Marakujový olej je prospešný tiež vlasom a nechtom, ktoré posilňuje, hydratuje a vyživuje.

Okrem vitamínov A a C obsahuje marakujový olej aj vitamín B2, vitamín B3, draslík, fosfor, horčík, meď a železo.

S článkom súvisia tieto produkty:

C-TETRA LUXE
Sérum C-TETRA v ešte účinnejšej verzii, to je C-TETRA LUXE. Spomaľuje proces starnutia pleti, rozjasňuje
100% vegan
V tehotenstve a pri dojčení
72 €
Na sklade - ihneď posielame